şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son derece şımarık güruh.

  ülkede söz sahibi olup yönetime katılabildiğin, 'bunu beğenmiyorum, böyle olmamalı, tepki göstermek gerek' diyebildiğin tek meşru yol var ve senin bu hakkın anayasayla sabit. sen bu ülkenin bir parçasısın ve senin kararların devletin akıbetine direkt etki ediyor.

  şimdi bu durumda;

  1) hiçbir adayı beğenmedim diyerek sandığa gitmeyenlerin tümünün-evet kardeş tümümün- chpli olduğu düşünüldüğünde, sandığa gitmeyenlerin oylarının paylaştırılması uygulaması olduğundan; erdoğan'ın oy oranını deli gibi yükselteciğinizi(sandığa gidip de boş oy atarsanız böyle bir durum oluşmuyor),

  2) oyunuzu kullanmayıp sustuğunuz için; seçim sonunda 'en beğenmediğim aday 1. geldi ühühü, ülke kötü, özgürlük yok, işçi ölüyor, ayrımcılık var, vicdan yok, gençler ölüyor' şeklinde konuşmaya hakkınızın olmadığını, boş konuşmayıp susmanız gerektiğini

  bilin.

  sandığa gitmediğiniz takdirde hiçbir şeyi beğenmeme hakkınız yok. oturun itaat edin.
  hiçbir adayı beğenmeyip -ki son derece normal bir durum- sandığa gitmek ve boş oy atmak da oy kullanmak demektir. bunu bile yapmayan bir zahmet sussun.
 • demokrasilerde yönetime katılmak sadece oy kullanmak değil de eylem, protesto, boykot ve grevlerle de olabildiği için normal bir davranıştır.
  hilelerle bir işe yaramayan oy kullanmak yerine eylemle sözünü duyurmak isteyenler bu gruptandır.
 • konuşmaya hakkı olmayan güruhtur.

  -ama ben seçimi protesto ediyoroooom (iyi bok yiyosun)
 • basitçe asıl oy kullanmayanın söz söylemeye hakkı vardır. sen oy verdiysen sisteme dahilsin yiğidim. ben oy vermedim. şimdi bu sistem senin mi eserin oluyor yoksa benim mi?. yani asıl oy vermeyen şikayet edebilir. bakın (bkz: george carlin) abi ne diyo bu konuda
  ahanda süper video
 • içinde bulunduğum güruh.. nedenine gelince; "george carlin" ağabeyimizin bizzat ağzından çıkan nedenler dosduğruca benim de nedenlerimdir.

  george carlin'in kendi stand-up gösterisinde belirttiği iki nedenin çeviri yapılmamış hali şu şekilde:
  (tabi bu sebepleri açıklıyor da kendince, bu sadece özet hali. daha iyi anlamak için bütünüyle kendiniz dinleyiniz/izleyiniz)
  "two reasons i don't vote.. first of all it's meaningless. secondly i don't vote because i believe if you vote, you have no right to complain"

  yani diyor ki abimiz burada "oy kullanmamamın iki nedeni var. ilk olarak oy kullanmak çok anlamsız (açıklama kısmı). ikinci olarak ise eğer oy kullanırsanız sonrasında olacaklar için şikayet etme hakkınız yok (açıklama kısmı)"

  her ne kadar bir stand-up gösterisi de olsa yerinde tespitleri ve çıkarımlarıyla düşünceleri saygıyı hak ediyor.

  dahası için --> george carlin - politik masturbasyon
 • referandumda da karşımıza çıkan, hem sorumsuz hem de her şeyden şikayet eden ve etmeye devam edecek ama olabildiğine de muhalif olduğunu da iddia eden insanlardır bunlar.
 • asıl çomarlardır.
 • (bkz: göt veren)