şükela:  tümü | bugün
 • “ istanbul oyunu kendi sayıyor! mart 2014'te 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü buluyoruz! “ sloganıyla yola çıkan, hiçbir siyasi parti ile ilişkisi bulunmayan, tamamen gönüllülerden oluşan, seçimlerin adil ve şeffaf olmasını hedefleyen bir bilinçlendirme hareketidir.

  duyduğum kadarıyla vızır vızır çalışıyorlar ve çok kısa sürede ıstanbul’da gönüllü gözetmenlik yapmak için 300’den fazla kişi başvurmuş.

  sandık gözetmeni olmak için bu linkten başvurabilirsiniz: http://www.oyveotesi.org/observer_applications

  edit: kkiraz hatırlattı sağolsun.
  bugün itibariyle resmi rakam: 30.043 gönüllünün 18.371'nin sandıklara yerleştirilmesi sağlanmış.geri kalan 11 küsur bin için de çalışmalar devam ediyor.
 • hakkında bilgi edinmek ve neyi amaçladıklarını öğrenmek için melis alphan'ın 9 ocak 2014 perşembe tarhili yazısın buraya yapıştırmak yeterli. oy ve ötesi bir sivil inisiyatif ve herhangi bi partinin parçası olmadan herkesi mutlaka oy vermeye ve oylarının başında denetçilik yapıp sahip olmaya çağırıyorlar. yazı şu ;

  oy ve ötesi
  gezi hareketinin ardından toplumun türlü kesimlerinden insanlar kendilerini o güne kadar olmadığı bir biçimde sorgulamaya başladı.

  elini nasıl taşın altına koyabileceğini, bu ülke ve millet için ne yapabileceğini, payına düşen sorumluluğu nasıl üstlenebileceğini düşündü.
  oy ve ötesi adlı hareket de biraz buradan yeşerdi.

  * * *

  hiçbir siyasi parti ile bağlantısı olmayan, şehrini seven ve şehrine sahip çıkmaya karar veren gönüllüler bir araya geldi.
  fark ettiler ki hisleri kendi çevreleriyle kısıtlı değil, aslında binlerce insan aynı ruh halini paylaşıyor.

  * * *

  kendilerine birkaç misyon belirledikten sonra, türkiye’de demokrasi bilincini artırmayı hedefleyen ortak nokta derneği ile çalışmaya karar verdiler.
  amaçları, 2014 yerel seçimlerinde türkiye’de daha fazla kişiyi oy kullanmaya teşvik etmek, eğitimli gönüllülerini sandık görevlerini yerine getirerek oylarımıza sahip çıkmaya özendirmek ve bunu organize etmek.
  dertleri geçmişte yaşananlarla mücadele etmek değil, güzel günler için geleceğe katkıda bulunmak.

  * * *

  yaklaşık bir ay önce açtığı internet sitesinden online olarak gönüllü sandık gözetmeni olmak isteyenlerin başvurularını toplayan oy ve ötesi’nin gönüllü ordusu şu anda 2 bin civarında kişiden oluşuyor.
  bununla da kalmadılar, siyasi partilerle görüştüler ve hareketin herkesin hakkını korumaya yönelik, partilerden ve siyasetten bağımsız olduğunu anlattılar, destek istediler. destekten kasıt, siyasi partilerin sandık gözetmeni kotalarını oy ve ötesi gönüllülerine açmaları. akp, chp ve mhp’yle görüştüler, bdp’den randevu bekliyorlar.

  * * *

  sosyal medyada (facebook.com/oyveotesi, twitter.com/oyveotesi) içeriklerini paylaştılar, üniversite gençlik kulüpleriyle iletişime geçtiler.
  üniversitelerle toplantılar yapıp okullardaki eylemlerini planladılar.
  özellikle üniversite öğrencilerinin nüfus kayıtlarını yaşadıkları şehirden istanbul’a aldırma ve onları sandık gözetmeni yapma konusunda çalıştılar.
  oy ve ötesi etiketleri yaptırıp şehrin dört bir yanına dağıtmaya başladılar
  hareketin viral olarak yayılmasını sağlayacak 2 video çektiler. yarından itibaren gösterilmeye başlanacak.

  * * *

  oy ve ötesi hareketini başlatanların kendilerine verdikleri sözleri hepimiz benimsemeliyiz.
  daha insancıl ve demokratik şehirler için elimizi taşın altına koymalıyız.
  oyumuza sahip çıkmalı ve etrafımızdakileri de aynısını yapmaya özendirmeliyiz.
  sandık gönüllüsü olmalı ya da hiç olmadı, mutlaka oyumuzu vermeliyiz.
  artık nasıl olursa, oy ve ötesi desteğinizi bekler.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25528242.asp#
 • umarım o hepi topu 33.000 gönüllü sayısına ulaşır da koca istanbul için az daha güvenli bir seçim yapılmasına olanak sağlar dediğim oluşumdur. aslında çapulcu ithamı yiyen kişilerin beni bir de sandık başında görün demesi için güzel de bir fırsattır.
 • destek verilebilecek bir oluşum. "istanbullu oyunu kendi saysın" diyorlar, hem bilinçlendirme hem sandık gözetmenliği ile ilgili çalışmaları var.

  neden ve nasıl yapıyorlar?
 • güzel adıyla dikkatimi çekmiş oluşum. faydalı bir hareket olacağa benziyor.
 • desteklediğim oluşum.
  herhangi bir partiyle yakınlaşmadan sadece sandık beklemek istiyorum.
 • gezi olayları sırasında orada bulunup gaz ve mermi yiyip, o haliyle resim çektirip profil resmi yapan ve bunu yaparken de kendini ülkesi için bir şey yaptı sanan şenlikçi çapulculara inat, elini gerçekten taşın altına koyup bir şeyler yapmaya çalışan ve burada adına başlık açıldığına göre demek ki başarılı da olan; siyasetin aslında tamamen stratejik bir dinamiği olduğunu unutup, siyasete karşı tepkisini duygusal olarak belirterek sandıklara trip atmak suretiyle oy kullanmayarak, bazı bazı partilerin oy yüzdelerinin artmasına sebep olan aslında aklıselim bazı düşüncedaşlarımızı uyarmak ve uyandırmak için kurulmuş bir örgüt. arkalarındayım. bir işe yarar- yaramaz, bilemem. ama en azından elini zafer işareti yaparak gaz yiyip kendini gazi ilan eden sevimli arkadaşlarımızdan daha girişken ve aktif oldukları için kendilerini kutluyorum.
 • oturdugumuz yerden, "bunlar oylari caldilar, fazla oy kullanildi" vs. diye mizmizlanacagimiza, 1 pazar gunumuzu feda ederek en azindan kendi sandigimiz hakkinda emin olmamizi saglayacak olusum.
 • gönüllü olarak başvurduğum oluşum. bok atıp oturduğumuz koltuklardan mır mır söylenmek yerine gidip 1 gün gönüllü olarak çalışılabilir. ne değişecek derseniz. evet belki şu aşamada bu bilinçle hiç bir şey. oluşumun sadece istanbul'u kapsaması da ayrı bir durum. fakat mutlaka destek verilmesi ve çılgınca paylaşılması gereken bir başarılı bir adım.

  oyveotesi.org
  internet sitesinden inceleme yapılabilir.

  ilgili twitter sayfasını, yazıları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  hürriyet 1
  hürriyet 2
  twitter
 • gönüllü sayıları 5000 kişiyi geçti ve hergün onlarca yeni gönüllü katılıyor. videolar, bilgilendirici posterler ve sosyal medya paylaşımları geniş bir ağa yayılıyor. kendi oyunu kendin say istanbul, bıyıkları titreten açıklamalarla sahip olamazsın geleceğine. 30 mart 2014'te 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü buluyoruz! ancak hedeflenen rakam oldukça yüksek, bir el atsanız?

  tabii bunları kimse babasının hayrına yapmıyor. "sen, vatandaş olarak oyuna sahip çıkmadan memlekete nasıl sahip çıkabilirsin ki, sahip çıkamadığın yerde nasıl insanca yaşayabilirsin ki?" dürtüsüyle yapıyor.

  oy ve ötesi, sadece sandık müşahiti (gözlemcisi) olabilmek için başvuruları topluyor. çünkü sandık kurulu görevlisi olmak için, yüksek seçim kurulu tarafından ya da bir siyasi parti üyesi olarak parti tarafından görevlendirilmek gerekmekte. seçim sürecinin başından itibaren, müşahitlerin de, tüm işlemleri takip etmek ve denetlemek, tutanağa geçirmek ve gerektiği yerlerde itiraz etmek üzere sürekli sandık çevresinde kalma hakkı vardır. bu yasal hak, engellenemez.

  hepinizi 30 mart’ta sandık başına bekliyoruz, hem görev almak hem de oy vermek için!

  bu arada önemli bir hatırlatmamız var. hangi sandıkta oy kullanacağımızın bilgisi 10 ocak itibariyle muhtarlıklara asıldı. kontrol etmek için son tarih 23 ocak, itiraz etmek içinse 25 ocak’a kadar vaktimiz var. elinizi çabuk tutun.