şükela:  tümü | bugün
  • bu değerlendirmenin ne zaman yapılacağını merak ediyorum.

uzun süredir sandık başına gidip tutanak fotokopisi çekiyoruz, çitliyoruz vs.
    eğer girilmemiş tutanak, eksik veri varsa çitlemenin de devam etmesi gerekiyor bir şekilde ki bildiğim kadarıyla 2 gün önce çitleme kapatıldı.

24 haziran 2018 seçimlerinde bence oy ve ötesi tarafından bütün tutanak fotoğraflarının ve ilgili belgelerin yayınlanması gerekiyor. eksik veriler ve onların oy potansiyellerinin de değerlendirmeye açık bir şekilde yansıtılması gerekiyor.

ysk'dan ve partilerden daha güvenilir ve bağımsız olduğunu düşündükleri için bunca insan oy ve ötesi'ne destek verdi. bu seçimin açıklamasının oy ve ötesi tarafından şeffaf ve titiz bir şekilde, ivedilikle yapılması gerekli.

not: eğer detaylı değerlendirme yapıldı ve linki şurada diyebilecek varsa yeşillendirebilirse sevinirim, ben bulamadım.
  • itirazların sonuçlarını bekliyor olabilirler. biz de merakla bekliyoruz.

(bkz: oy ve ötesi)
  • ön değerlendirme raporu sunulmuştur.

https://oyveotesi.org/…on-degerlendirme-raporu-pdf/

raporda açıklanana göre, cumhurbaşkanlığı seçimleri için tutanakların %27.4, genel seçimler için tutanakların %28.7 t3 sistemi içerisinde teyit edilmiştir.

tespit edilen tutarsızlıkların oylara ciddi bir etkisi olmadığı görülüyor. (cb: %0.015, mv:%0.16)

genel anlamda sandıkların 1/4'ünü denetlemeyi başarmış oldukları belirtiliyor ki bu demokratik anlamda önemli bir kazanç. gönül isterdi ki bu oran 3/4'ün üzerine çıksın, zira sadece orana bakıldığında en şaibeli seçim bölgelerinde hala yoğun bir teyit eksikliğinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

kısaca nasıl olsa birileri bu işi yapıyor diyerek seçim sonuçlarını beklemek yerine, oy ve ötesi gibi hala bağımsız kalabilmiş birkaç oluşuma çok etkin bir destek verilmesi gerekiyor.
  • ülkemiz için hayırlı bir değerlendirmedir. siyaset mekanizmasını denetleyen her türlü oluşuma(tahakküm kurmadan) destek veriyorum. bir nevi otokontrol sandık güvenliği için.

lakin chp iktidarda olsaydı bu kadar işin üzerine düşerler miydi o da bir soru işareti.

not: oy çalan her kim olursa olsun vatan hainidir.