şükela:  tümü | bugün
 • her seçimden önce ortaya çıkıp sandıklara sahip çıkacağız diye velvele yaratan, her ne hikmetse 31 mart seçimlerinde ortalarda görünmeyen oy ve ötesi ysk'nın istanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararı sonrası yeniden sahalara dönmeye karar vermiş. sahi bunlar 31 mart seçimlerinde neden ortadan kayboldular, güvendikleri bir şeyler mi vardı? şimdi neden tekrar örgütlenmeye kalkıyorlar?

  t: ilginç gelişme.
 • 9 mayıs 2019 tarihli bildiri;

  --- spoiler ---

  sevgili gönüllümüz,

  yüksek seçim kurulunun istanbul'da büyükşehir belediye seçimlerinin yenilenmesi yönünde verdiği tarihî kararın ardından, 23 haziran'da gerçekleşmesi öngörülen oylama ile ilgili yol haritamız hakkında sizlere bilgi vermek isteriz.

  31 mart pazar günü hep birlikte gözlemlediğimiz ve gönüllü olarak yaptığımız çalışmaların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördüğümüz seçimlerin bir parçası olan istanbul büyükşehir belediyesi seçimlerinin yenileneceği bu süreçte oy ve ötesi olarak elbette yine görev ve sorumluluk alacağız. çalışmalarımızda yine birlikte olacağımızı umuyor, iptal kararı sonrası daha da önem kazanan "şeffaf ve denetlenebilir seçim" hedefine ulaşabilmek için mutlaka desteğinizi bekliyoruz.

  yeniden yapılacak oylamada hangi yöntemle ve hangi kapsamda görev alacağımız konusunda ayrıntılı bilgiyi birkaç gün içerisinde sizlerle paylaşacağız. bu konuda sabrınızı rica ediyoruz. belirtmek isteriz ki yöntem ve kapsama dair yol haritamızı netleştirebilmek için seçimlerin büyükşehir belediye seçimleri ile sınırlı kalıp kalmayacağı kararının verilmesi ve yeniden oylamada görev alacak siyasi parti ve bağımsız adayların netleşmesi gibi birtakım gelişmeleri bekliyoruz.

  seçim varsa biz de varız. bir aradayız!

  #oyumoyundeğil
  #seçimvarsabizdevarız

  sevgi ve saygılarımızla,
  oy ve ötesi
  --- spoiler ---
 • sıradan vatandaşlara, sandıklara sahip çıkmayı öğreten, insanları bu yönde örgütleyen ve eğiten bir sivil toplum kuruluşuna bok atılmasıdır.

  oy ve ötesi sayesinde öğrendik ki her sandığa sahip çıkılırsa trafoya kedi girmez, yskda rakamlar değişmez.

  trafoya kedi sokmaya, ysk'da bazı oyların sonuna sıfır eklemeye, bazı oyların sonundan bir sıfır silmeye niyetlenenlerin bu tip bir örgütten rahatsız olması normaldir.

  oy ve ötesi üst yönetiminin son seçimlerdeki performansını ben de başarılı bulmuyorum ama bu oluşumun demokrasisine büyük katkı yaptığını ve örnek olduğunu inkar edemeyiz.