şükela:  tümü | bugün
  • arkadaş ben seni tanıyorum. sürekli akp'ye oy vermek istemiyorum ama oy verecek başka parti mi var ayağına yatıyorsun.

hele anlat şu beklediğin partiyi de bir dinleyelim. nasıl bir parti bu kafandaki oy verecek parti.
  • yarım bıraktığı işi tamamlayacak güçlü bir lider olan onun partisi. o geliyor o.
  • (bkz: anarşizm)
  • doğum günü ya da yılbaşı partisi falan olabilir.
  • ovpydp: oy verecek parti yok diyenlerin partisi.

beklediğimiz doğrudur. bu da garip bir paradokstan ibaret oldu, ama bence normaldir yurdum insanının kafası allak bullak. olsa olsa bu isimde açılan bir parti çeker kendine insanları. darlandığımız mevzuları ele alıp kıvamında bir propaganda yapsalar bu iş tamamdır.
  • ben şahsen sinan oğan gibi genç, dinamik, vatanına milletine bağlı bir siyasetçiyi desteklerim. şu sıralar takibimde. beklediğim siyasetçi o.
  • grup seks partisi (gsp) sloganı da hazır: "millet aç aç" veya "açın türkiye'nin önünü"
  • (bkz: mehdi partisi)
  • "bal tutan parmağını yalar", "başa gelen herkes yer, sen gelsen sen de yersin hacı" gibi argümanlarla başa gelen herkesin yolsuzlukla, hırsızlıkla zengin olmasını normalleştiren bir topluma anlatılacak bir husus değildir. hele ki türk toplumu gibi gün be gün ortadoğu etkisini içinde hisseden bir topluma hiç anlatabileceğiniz bir husus değildir.

kafamda nasıl bir parti var ben anlatayım sana arkadaşım.

-bir ülkenin geleceği ve temeli genç popülasyonun üzerine kuruludur. bu nedenle öncelikle gençlerin sorunlarını anlayan ve yatırımlar, projeler hazırlanırken gençleri de göz önünde bulunduran, mümkünse içerisinde bir elin parmak sayısından fazla genç milletvekili bulunduran bir parti olmalı.

-yol yaptık, x şehriyle y şehri arasını şu kadar saate indirdik gibi göz boyayıcı icraatler yerine gerçekten ülkenin gelişimi için birşeyler yapan bir parti olmalı. zira yol yapmak, köprü yapmak zaten halkın vergisi ile halkın kullanımı için yapılan icraatlerdir ve övünülecek herhangi bir yanı yoktur. tıpkı parasını vermiş olduğunuz sigarayı bakkalın size uzatması gibidir. parasını zaten vergiyle ödemişsinizdir ve beklentiniz de bu yöndedir. o nedenle 518 tesisin toplu açılışı gibi görkemli ve fazla şekilli şüküllü açılışlarla göz boyamamalı.

-cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere tüm devlet erkanının dokunulmazlığını kaldıracak bir parti olmalı. madem ki benim verdiğim oy ve benim verdiğim maaş ile beni temsil edecek, o halde bana hesap verebilmeli. yaptığı hataların bedelini ödemeli. kimse kimseyi zorla milletvekili yapmıyor. her milletvekili hür iradesiyle halkı temsil etmek için oraya çıkıyor. o halde yapılan hatalar için "kusura bakmayın" demek yerine bedelini ödemeli(ler).

-ben milletvekiliyim istediğim kararı alırım, kimseye de sormam kafasında olmamalı. eyvallah, verdiğimiz oyla vekaletimizi veriyoruz. ama verdiğimiz vekaletin sınırlarını tam olarak çizen bir yasa veya düzenleme yok. bu nedenle önemli kararlar alınacağında halka soracak bir parti olmalı. ayrıca halka neden bunun önemli olduğunu ve zırt pırt referandum için oy vermeye gitmenin neden sıkıcı olmaktan ziyade demokrasinin uygulanması açısından gerekli olduğunu anlatabilecek bir parti olmalı.

-her kitleye hitap edebilen bir parti olmalı. köylüye de, işçiye de, lgbt bireye de vb. herkese eşit şekilde yaklaşabilmeli, sorunlarını dinleyebilmeli ve bu sorunları gidermek için etkili çözümler üretebilmeli.

-muhalefeti yok sayan, ezen ve hatta meydanlarda yuhlatan bir parti olmamalı. muhalefetle birlikte çalışmalı, muhalefetin eleştirilerini dikkate almalı ve halkın da tepkisini ölçerek sürekli olarak kendini yenilemeli ve geliştirmeli. unutmayalım ki eleştiri olmadan gelişim olmaz.

-hedefi ülkeyi süper güç yapıp çılgın manyak silahlar ve bombalar üretmek yerine, ülkeyi mustafa kemal atatürk'ün deyişiyle muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak olmalı. yatırım ve projeleri bu yönde şekillendirip ülkeyi en kısa zamanda en iyi şekilde en doğru yere getirecek hamleler yapmalı.

-diğer eğitim sistemlerini değerlendirip ülkemiz için en iyi eğitim sistemini bulmalı ve mevcut eğitim sistemini revize edip sabit bir eğitim sistemi oluşturmalı. her üç yılda bir yeni eğitim sistemleri deneyerek çocuklarımızın geleceklerini karartmak yerine doğru hamleler ve doğru çalışmalarla sürekli olarak eğitim sistemini geliştirmeli ve güçlendirmeli.

-devlet kadrolarında çok çeşitliliği sağlamalı. görüşü ne olursa olsun herkese eşit imkan tanımalı ve devlet kadrolarında devamlılığı ve gelişimi sağlayacak olan karma yapıyı gerçekten oluşturabilmeli. aynı birimde her görüşten insan çalışabilmeli ve huzurlu bir iş ortamı yaratılarak herkesin birbirinden bir şeyler öğrenebileceği ve sistemi sürekli olarak geliştirebileceği bir düzen kurmalı.

-haklara ve hürriyetlere saygılı olmalı, bulunduğu makamın bilincinde olmalı ve konuşmalarını, röportajlarını bu çerçevede gerçekleştirmeli. kahvede sohbet eder gibi veya ergen atışmasındaymış gibi konuşmamalı. aynı zamanda kullandığı dile dikkat etmeli ve toplumun her kesimi ile iletişim kurabilmeli. örneğin çiftçiye hitap ederken başka dillerden ödünçleme alınan ve çiftçinin anlamayacağı sözcükler yerine daha anlaşılır bir biçimde konuşmalı, derdini anlatabilmeli.

-herşeyden önemlisi kendisini kral, halkı köle olarak görmeyen bir parti yapısı olmalı. kendisini oraya seçen ve görevini yerine getirmesi için cebinden milyonlar akıtan halka karşı gereken şekilde davranmalı, sorunları dinlemeli, kimseye ananı da al git buradan gibi akıl almaz sözler sarf etmemeli, binlerce korumayla gezip beğenmediği insanları tekmeletmemeli veya alın şu kavası gibi dalyarak dalyarak konuşmamalıdır. (çok sinirlendim bak yine! sen kimsin de kime neyin şeklini yapıyorsun ulan it oğlu it!)

bu listenin daha da uzayacağını hepimiz biliyoruz. ama şu yazdıklarım aslında bir milletvekilinde bulunması gereken temel özellikler. bizler (ya da en azından ben) böyle milletvekilleri ve böyle bir parti istiyoruz. çok mu şey istiyoruz? herşeyin daha güzel olacağı, insanların yaşamaktan keyif alacağı, yine televizyonda hangi yalanlar dönüyor diye düşünmeyeceği bir ülke olmamız için hiçbir engel yok. yeter ki oy verdiğimiz, bizi temsil etmeleri için seçtiğimiz vekiller şunları gerçekten yapabilsinler.