şükela:  tümü | bugün
  • başlığın olması gereken hali "oy verebilme ve siyasette aktif kalabilme yaşının 18-65 aralığında olması" olacaktı.

bu ülkede 65 yaş üzerindeki insanlar evlerini satabilmek için tapu dairelerine akıl sağlığı raporu göstermek zorunda ama ülkeyi yönetme veya oy vererek buna katkıda bulunmada böyle bir kontrol yok.

65 yaş üzerindeki biri evini satamıyor ama koca ülkeyi yönetebiliyor. ya da bir ayağı çukurda olan bir vatandaş 18 yaşında önünde yıllar olan bir gencin kaderini belirleyebiliyor. 65 yaş üzerinde beyni yıkanmaya müsait, bulunduğu dönemin şartlarına, gelişmelerine (sosyo-kültürel, teknolojik vs.) ayak uyduramayan ya da tapuda olduğu gibi devlet tarafından akıl sağlığından süphe edilen insanlar gencecik insanların yaşamları üzerinde söz sahibi olabiliyorlar. ya sen zaten ölüp gideceksin bırak yaşayacak olanlar karar versin nasıl yaşayacaklarına.

tabi bu ülkede siyaset rant işi olduğu için, bu sorunu tapu kanununda değişiklik yapıp ev satabilme yaş sınırını 99'a çekerek çözeriz biz. o ayrı

edit: ben küfür ve hakaret etmeden ve tapu kanunundan da bir örnek vererek görüşümü yazdım. ayrıca bu görüş tüm siyasilerden bağımsız. solcusu sağcısı farketmez. kendi ifade ederken kullandığı sadece 10 kelimenin içinde bile hakaret ifadesi kullanmak zorunda hisseden arkadaşa şunu söyleyebilirim: o gerzek senin ananı bacını siker. aaaa ben de dayanamadım kendimi küfürle ifade etmek zorunda kaldım bak gördün mü?
  • istersen 65 yaş sonrasını komple imha edelim. nerede gerzek var yazar olup analiz kasıyor aq.
  • (bkz: deniz baykal bunu beğenmedi)

halbuki adam gri sauna eşofmanları giyineceğimiz 2200 yılında da bi şekilde vekillik yapmalı.
  • destek verse reisleri seçime giremeyeceginden, yazara hakaret etme yolunu seçen davarları gösterir. oğlum siz iyice kafayı yemişsiniz lan kör müsün amk?
    adam gayet mantıklı analizini yapmış işte. lönk diye koymuş önüne. daha ne kadar işinize glemeyinicyok sayacaksınız?
  • 65 yaş üstü gayet aklı fikri yerinde bir sürü insan olduğu için hatalı önerme.
    ancak şöyle bir şey yapılabilir ve bu bence daha mantıklıdır. oy pusulalarının altına son derece basit sorular sorulabilir. 23+45 gibi ya da türkiye cumhuriyeti kaç yılında kurulmuştur gibi herkesin bildiği, bilmeyenin aklı yerinde olmadığına inandığım sorular. eğer soruyu bilemezsen oyun geçersiz sayılacak. 4 tane rakamı toplayamayan adamın seçeceği cumhurbaşkanı ne kadar olabilir ki? yoksa biliyor muyuz.