şükela:  tümü | bugün soru sor
  • milletce icinde buludugumuzu dusundugum yanilgi. ak partilisi de ayni chplisi de iyi partilisi de. elbette bir siyasi durusum var ancak bu entry ozel bir siyasi goruse yonelik degildir, geneli hedeflemektedir.

bu ulkede siyasetciler ve siyasi partiler takim tutulur gibi tutuluyor. bagriliyor, cagriliyor, maca -yani secimlere- cikiliyor ve sonra unutuluyor. unlu futbolcularin maaslarini konusur gibi siyasilerin mal varliklarini, makam arabalarini konusuyoruz. bu insanlarin bizim cebimizden alinan paralarin yonetiminden ve hayatimizi derinden etkileyecek kararlardan sorumlu olduklarini unutuyoruz.

peki bu neden yanlis? cunku oy vermek aslinda eglence icin bir takimi tutmanin cok otesinde bazi sorumluluklarla geliyor.

nasil yonetildigine karar verme yetkimizin olmadigi bir toplumda doguyor ve yasiyoruz. yerlesik sistemin adi -ister sevin ister sevmeyin- temsili demokrasi. yonetim kademelerine bir suru insan gelip gidiyor ve bebekligimizdeki bebek bezi fiyatindan tutun da 90 yasindaki hastane masraflarimiza hatta cenazemize kadar her seyi etkileyecek kararlari bu insanlar veriyor. bizimse ozellikle bu yola girmedigimiz yani siyaset yapmaya karar vermedigimiz surece bunu etkilemek icin elimizde sadece bir arac var: oy!

oy hem bir haktir hem de sorumluluk. cezaya iliskin olan sorumluluktan bahsetmiyorum. bir kisi ya da gruba oy vererek onlarin davranislarina katkida bulunursunuz. oy verdiginiz grup ulkeyi cok gelistirirse bunda da sizin payiniz olur, ulkenin agzina sicip yerlerde surundururse de.

oy verdiginizde sadece o anki sosyal durumu degil, ozellikle de yetismekte olan insanlarin hayatini da etkilersiniz. issizligi sorun olarak gormeyip cozmeyen, egitim sistemini yerle bir eden bir gruba oy vermek kendi cocugunuzun gelecegini kendi ellerinizle cope atmaktir. sagda solda tanidiklariniz olabilir evet ama iyi bir yonetimde herkes iyi yasayabilecekken kotu bir yonetimde tanidik arayarak iyi bir hayat yasamaya calismak adina bu sistemi desteklemek en iyi tabirle aptalliktir.

ha butun bunlari bilerek oyunuzu istediginiz gibi kullanabilirsiniz. kullanmadiniz diyelim, desteklemesem de sonuclarini biliyorsaniz buna da okeyim ben prensipte. oy kullanmamak demek için ulkenin gelecegi icin elimdeki tek imkani da kullanmiyorum ve sonuc ne olursa olsun buna raziyim demektir. eger buna okeyseniz, iki gun sonra cikip aglamayacaksaniz tamam buyrun kullanmayin. cocuklariniza isler iyi giderse sansina senin kaderini diger insanlara emanet ettim allahtan sansimiz varmis dersiniz. isler kotu giderse de engellemek icin sansim vardi ama kilimi bile kipirdatmadim dersiniz, tabi diyebilirseniz.

anarsist bir partiye oy vermek de pekala mumkun. ama o zaman iki gun sonra anarsist duzende cikan karmasalarda sevdikleriniz vurulursa hepsinin kani sizin elinize de bulasacak. savas meraklisi bir partiye oy verdiginizde de hakeza baskalarinin guc arzusuyla girilen savaslarda bosa olen her turk gencinin kani sizin ellerinizde olacak.

ornekleri illa ki kanla betimlemeye gerek yok. adam kayirmayi normallestiren bir gruba oy verirseniz iki gun sonra hak ettiginiz yere sizin yerinize birinin tanidigi alindiginda bunun suclularindan biri siz olacaksiniz. toplumun bir kesimini dini, etnik kokeni ya da yasayis sekli sebebiyle dislayan bir gruba verilecek oy iki gun sonra bu kesimin acilarinin her birinden sorumluluk olarak donecek size. sinav sorulari caliniyorsa ve siz bu grubu desteklemisseniz niyetinizin bir onemi kalmaz, iki gun sonra siz ya da bir yakininiz bu sinavda hakkini alamadiginda siz de sorumlusunuzdur.

uzun lafin kisasi oy verirken iyi dusunun.evet tamamen ozgursunuz, istediginiz yere oy verebilir hatta bile bile gecersiz oy verebilirsiniz. ama oyunuz sadece bir sosyal medya anketi degil ileride yasanacaklara iliskin soz hakkiniz, sorumlulugunuzdur. bir seyleri korumak veya degistirmek icin mevcut siyasi sistemde bir cogumuzun elindeki tek aractir. bu sebeple tercihiniz ne olursa olsun oyunuzu verirken nelere destek olacaginizi iyi dusunun.