şükela:  tümü | bugün
 • tofas fiat'in renault'ya uyarlanmis hali.. turkiye'de renault marka araçların uretimini oyak yapiyor.. (bkz: oyak/5)
 • erkekler 1. liginde bulunan basketbol takımı.
 • (bkz: oynak renault)
 • renault grubunun ve türkiye'deki ortağı ordu yardımlaşma kurumu'nun (oyak) üretim firması olan oyak renault otomobil fabrikaları a.ş. ile satış ve pazarlama firması olan mais a.ş.'deki ortaklık yapısı
  renault-mais, %51 oyak, %49 renault;
  oyak-renault, %49 oyak, %51 renault
  .....ne bileyim belki bilmek isteyenler vardır
 • fabrikası bursa'da olan, galatasaray üniversitesi kariyer günleri'nin kadrolu şirketi.
 • 2001 yılı başında yapılan yatırımlar ve geliştirilen tesisleri ile yıllık üretim kapasitesi 165.000 ara./yıl'a çıkmış olan otomobil fabrikası.

  dünya pazarında adını ilk olarak renault megane wagon aracıyla duyurmuş olup geçtiğimiz beş sene içerisinde aracın tek üreticisi olmuştur. dünya pazarının ihtiyacı oyak renault kanalıyla sağlanmıştır.

  2000 yılı içerisinde çıkardıkları m0 segmentindeki küçük ve ucuz aile aracı olan renault clio symbol yine türk mühendislerinin eseri olarak dünya pazarlarında sükse yapmış ve beklenenin çok üzerinde satış grafikleri yakalanmıştır. avrupada bilinmeyen bu clio'nun sedane tipi özellikle kuzey afrika ülkelerinde ve doğu bloğu ülkelerinde bir hayli popüler olmuş ve türk aile yapısına benzer özellikler gösteren ispanya'da da rağbet görmüştür.

  2003 yılı ortalarında megane üretimine son verilmiş ve yeni megane üretimi başlamıştır. yeni megane'nın sedane tipi yine sadece oyak renault'ta üretilecek olup dünya pazarına buradan sunulacaktır. renault'un m1 segmenti orta büyüklükteki aile aracı olam megane 2'yi direk oyak renault'da üretme kararı alması oyak renault'un renault grubu içerisinde ne derece stratejik öneme sahip olduğunu göstermektedir.

  yine 2000 yılı ortalarında başlatılan bir proje ile renault romonya'da ki dacia tesisini satın almış ve buradaki tesiste toplam maliyeti 5.000 euro'yu aşmayacak bir otomobil üretmek için çalışmalara başlamıştır. bu projenin hayata geçirilmesinde de oyak renault kritik görevler üstlenmiştir.
 • sözüm ona jit çalışan şirket..dağda taşta ne kadar arazi varsa kiralayıp, ürettikleri araçları buralarda stoklarlar..şirket içi hiyerarşiden bahsetmeye bile değmez..
 • özellikle bazı departmanlarında çalışabilmek için anadiliniz gibi fransızca isteyen şirket.. * (bkz: ben bugun bunu gördüm)
 • bursa mudanya yolu uzerinde yer alan turkiye'nin en cok satis yapan ve otomobil ihrac eden fabrikasi. otogardan emek mahallesi otobuslerine binilerek ulasilir. 2008 yili hedefi saatte 60 araba uretmek, kullanilan yerli parca oranini arttırmak ve turkiye'nin binek araclardaki ilk dizel motorunu yapmaktir. tofasin mekanik fabrikasini kapatmasi ile montaj fabrikasi disinda mekanik fabrikasina da sahip olan, vites kutusu, sasi ve motorunu da kendi ureten turkiye'deki tek otomobil ureticisidir. bu yuzden adi oyak-renault otomobil fabrikalari olarak gecer. her araba modeli icin ayri banti yoktur, urettigi 4 araba modeli de ayni banttan cikar, bu da olaganustu bir ic planlama gerektirir. tum dunyadaki 32 renault fabrikasi arasinda en kaliteli uretimi yaptigi bizzat carlos ghosn tarafindan dile getirilmis olup ve belki de bu yuzden bazı high segment araba uretimleri bu fabrikaya kaydirilmistir. (bkz: megane 2)(bkz: clio 3)(bkz: clio grand tour)
 • basketbol takımı opel türkiye kupasında yarı finale çıkmış olan şirket.