• henüz 3,5 yaşında kız çocuğu olan öykü arin yazıcı için dokuz eylül üniversitesi’nde (deü) juvenil myelomonositik lösemi (jmml) tanısı koyuldu.
    löseminin az görülen bu türünde sadece ilik nakli tedavisi yapılarak tedavi sağlanmaktadır. anne ve baba arasında akrabalık bulunmadığından ötürü, onlar veya akrabaları donör (ilik veren kişi) olarak değerlendirilememektedir.
    genel olarak lösemi hastaları için herkes elini uzatmalı. bir bahane bulmadan bu konuda hepimiz bir donör (ilik bağışlayan) olabilir ve hayatlar kurtarabiliriz.
    bunun için yapmamız gereken kızılay kan merkezlerine başvuruda bulunmaktır. ege bölgesi için (izmir / manisa / aydın / denizli /muğla) kızılay mobil araçlarında işlem yapılabilmektedir.
    bu süreçte herkesin donör olarak başvurması ve bu konuyla ilgili çevresinde de farkındalık yaratması faydalı olacaktır.

whatsapp'tan bana gelen mesajı burda paylaşmak istedim. resmini yüklemedim ama dünyalar güzeli bir kız çocuğu öykü. şimdiye dek kan toplama merkezine gitmedim ama ilk kez gitmeye karar verdim. inşallah en kısa zamanda uygun donör bulunur.

edit: bir yazar arkadaş bu mesajı paylaşmamı istedi. copy paste yapıyorum.

küçük öykü'nün annesi eylem'in mesajını olduğu gibi paylaşıyorum;

" sevgili arkadaşlarım,
    bu cümleleri kurmak benim için çok zor. çok ama çok üzgünüm ama aynı zamanda çok ama çok umutluyum. aşağıdaki mesaj bizim öykümüze dair.

bir kısmınız çeşitli iletişim ağları üzerinden duydunuz ve bize telefonla, mesajla ulaşmaya çalışıyorsunuz. aramaları açamıyorum ya da geri dönemiyorum ama yanımızda olduğunuzu biliyorum. telefonlara dönemesem bile mesajlara zamanla bakıp döneceğim.

tahmin edersiniz ki çok yoğun ve zor bir süreç, zamanımın çok önemli bir kısmını öykü arin'imle ilgilenerek geçiriyorum. bu nedenle telefonlarınızı açamadığımız zaman lütfen kırılmayın, aklınız, kalbiniz bizimle biliyoruz.

bazı öyküler kimi zaman dramatik olarak zora girebilir ama umutla, sevgiyle ve dirençle mutlaka ama mutlaka iyi biter. bizim ki de öyle olacak. bütün kalbimle canım kızımın iyileşeceğini hissediyorum. en ufak bir şüphem yok. siz de kalbinizden gelen iyi olan ne varsa, kendi inancınıza göre, dilekle, duayla, dirençle böyle hissedin, böyle dileyin."

https://www.facebook.com/…656598377/?type=3&theater
  • aylardır bir anne babanın her gece aynı kabusa uyumasını izliyoruz.
    hem onların hem de başka ailelerin uyanıp “neyse ki hepsi kötü bir rüyaymış” demesini sağlayabilmek için üç tüp kan vermek yetiyor. bir süredir daha kalabalık katılımlı bir kan bağışı için uğraşıyorum, henüz beceremedim ama kendi adıma beklemek de istemedim, hallettim.
    bir insanı yeniden doğurma şansımız var. belki de o talihli içimizden biridir. umarım öyledir.*
  • (bkz: up)

arkadaşlar kardeşimiz şu an antalya medical park hastanesindeymiş.

yardımcı olmak için dünyanın herhangi bir noktasında olmanız yeterli.

bulunduğun bölgedeki kızılay türk kök hücre bağış noktasına gidip 3 tüp kan vermek belki ona hayat olacaktır.

bu verdiğin kanlardan 2si sadece senin sağlıklı bir birey olup olmadığına bakmak bir hastalık taşıyıp taşımadığını saptamak için.
    diğer birisi ise işlenecek olan numune.

yani olaya tam olarak tıbbi açıdan açıklayacak kadar hakim değilim ama elinize yapışmaz, sizden birşey götürmez yardım edelim kardeşimize.

verdiğiniz örnekleri takip etmek için,
    184 veya 168 numaralı hatları arayabilirsiniz.
  • pul'un dediği gibi, öykü arin'e bağışçı olmak olsa olsa şans olabilir. bu hayatta küçük bir çocuğa ilik donörü olmak kadar kutlu, kutsal ve mutluluk verici bir şey olabilir mi bilmiyorum, olabileceğini sanmıyorum. umarım öykü dayanır, bu şansı birilerinin yaşamasına vesile olur. ama ilik donörü olarak veri bankasına katılmakla öykü için olmasa bile başka çocuklar için donör olma şansını elde etmek mümkün. hepsi bizim çocuklarımız, hepsi hepimizin geleceği, hepsi hayata dair umutlarımızın tümü.
  • o guzel ailesi, tanidigim en guclu insanlardan olusuyor. boyle bir aileye de bu yakisirdi. guclu babasinin guclu kizi losemiye babasi sayesinde nanik yapti.

umarim allah bugunlerini aratmaz. umarim hicbir cocuk hastalanmaz. cocuklar ve hayvanlar hep saglikli olsun.
  • sozlukte bin tane fikir vardir. kimseyi, hicbir seyi begenmeyiz. surekli kavga da edebiliriz ama soz konusu bir cocugun hayati oldugunda herkes butun fikir ayriliklarini ve kavgalarini bir kenara birakir ve tek yurek olur, defalarca sahit oldum.
    simdi bir daha niye olmasin?

oykuyeumutol
  • öykü için veya bir başkası için, en kısa zamanda kızılaya müracaat farz olmuştur. iyi insanlığın kıymetini küçük bir çocuktan daha iyi kimse bilemez sanırım.
  • hastanelerin, çocuk hastanelerinin onkoloji ve hematoloji servislerinde biraz dolaştığınızda birbiriyle artık tanış olmuş yorgun argın bakan aileleri ve saçları kemoterapiden dökülmüş, yüzlerindeki maskeden sadece ışıl ışıl parlayan gözleri görünen çocukları görürsünüz.

o dokunsan ağlayacak aileler ve oyun oynamak için bir fırsat çıksa diye bekleyen çocukların arasında olmak insanı bir anda olgunlaştırır. hayatla ölüm arasında salınan, giden gelen, bekleyen, direnen, sabreden, umut eden ve bezen insanlar ve onların yakınları, anneleri, babaları size her derdinizi unutturur. daha önce dert ettiklerinizin ne kadar kıymetsiz olduğunu farkeder, biraz kendinizden utanırsınız. orada olmak istemezsiniz, ama nasıl olur da bu kadar insanın yanında daha önce olamadım diye düşünür yine kendinizden utanırsınız.

şimdi size bir şans. bu şansı iyi kullanın.

o servislere gitmeden oradakileri anlama, onların belki hiç haberi dahi olmayacak olsa bile onların dert ortağı olma ve belki de onların derdinin dermanı olma şansınız var artık.

gidin kök hücre bağışlayın, donör olun.
    tek bir çocuk için değil elbet, hepsi için, herkes için.
    öykü arin kadar herkes için, herkes kadar öykü arin için.
    ve sonra sakın vazgeçmeyin.

belki şansınız yaver gider ve hayatınız boyunca kendinizle gurur duyacak bir şey yapmış, birini hayata bağlamış olursunuz.

bol şans.
  • öykü arin ve bu illetten muzdarip diğer öykü arinler, minnoş kedileri ve köpekleri sevsin diye....

(bkz: up)

yanınızdayız...
  • öykü arin hepimizde bir farkındalık yarattı.

halacığı olan berfende ile burada tanıştım. 10 sene olmuş hatta tanışalı.10 senenin öncesinde zaten tanışmışız da. haberimiz yokmuş. ben onu aramışım, o da beni aramış. işimiz birmiş. telefon rehberimde isminin yanına kalp çizmişim anlayışla bana yardımcı olduğu için anlayışsız insanlarla bir arada çalışırken.

benim birçok sıkıntımı bilir, anlattığım zaman da ablalığını hiç esirgemez, esirgemedi de. bu yüzden ona asla ismiyle hitap etmem. abla derim.

şimdi sıra bende artık. bugün tüm öykü arinlere umut olmak için bağış yaptık. diliyoruz ki ihtiyacı olanlara ulaşsın yardım elimiz.

allah kimseyi dermansız bırakmasın.
hesabın var mı? giriş yap