• kemal göktaş'la yaptığı ve bugünkü cumhuriyet gazetesinde yayınlanan söyleşisi:

"hacettepe üniversitesi’nden doç. dr. öykü didem aydın, referandumdan geçen değişikliklerle siyasetin sınırlarının olmadığı bir anayasa ya da ‘anayasasızlaştırma’ dönemine girdiğimizi söyledi. avrupa konseyi venedik komisyonu üyesi aydın, 'türkiye’nin anayasa sorunu bitmedi, yeni başlıyor. çünkü anayasacılığın çağcıl düzeyinden bir geri dönüş söz konusu' diye konuştu."

http://www.cumhuriyet.com.tr/…ir_donem_basladi.html
  • tek bir insanın bu kadar işi başarmasının imkânsızlığından hareketle, öykü aydın ve didem aydın adlarını taşıyan tek yumurta ikizi kardeşlerin birlikte yaratarak bize yutturdukları bir kombinasyon olmasından ziyadesiyle işkillenmeye başladığım pek sevgili arkadaşım ya da arkadaşlarımdır. işin peşini bırakmayacak, çaktırmadan bir açıklarını kollayacak, sık sık arayarak ve mümkün oldukça yüzyüze görüşerek elbet bir çelişkilerini yakalayacağımdır.

biri avukat ve çevirmen, diğeri akademisyen ve romancı olabilir mesela. biri evde roman yazarken diğeri öykü didem aydın olarak avukatlık yapmakta, sonra öbürü akademisyen olarak aynı adla görev yaparken evdeki çeviriyle uğraşmaktadır. aslında biri almanca ve ingilizce, diğeri italyanca ve ingilizce biliyordur. ankara hukuk'u el birliğiyle bitirdikten sonra biri almanya'daki üniversitelerde (köln ve freiburg), diğeri italya ve amerika'dakilerde (milano ve michigan) okumuştur.*

yine de araştırmam sonuçlanana kadar her ihtimale karşı "maşallah, allah nazardan saklasın" dediğim, yrd. doç. dr. jur. şeklinde bir ünvanı ve çevirmen, yazar, avukat, akademisyen, kokartlı mokartlı profesyonel turist rehberi (daha vardır, olabilir; bunlar benim tespit edebildiklerim) sıfatlarını haiz kişidir.
  • ilk bakışta izel çelik ercan gibi üçü bir arada tadında görünse de, aslında tek başına kahraman; doktora yapmış öğretim üyesi, avukat. bitirdiği üniversiteler ise şöyle;
    ankara üniversitesi/michigan universitesi, milano universitesi (llm), koln ve freiburg üniv. (dr.)

(ukteyi kahvegibi diye biri 07.12.2006 16:56 civarinda vermi$)
  • hacettepe üniversitesi hukuk fakültesi anayasa hukuku anabilim dalı başkanı.

önceki uğraş, ünvan ve sıfatlarına ek olarak.
  • çocukluk fotoğrafını lgbt bayrağıyla paylaştığı için "halki kin ve düşmanlığa teşvik"ten soruşturma açılmış, hacettepe üniversitesi hukuk fakültesi anayasa hukuku anabilim dalı eski başkanı, anayasa doçenti.

görsel

memleket daha ne kadar karikatüre dönebilir diye derin derin düşüncelere gark oldum savcıyla diyaloğunu okuyunca
  • kendisi ile websitesi işine başlanılmamasını öneririm, ilk yaptığımız işte iş biraz uzasada ulaşmak istediğimizde kendisine hep ulaşabildik. ödemede sorun olmadı diye hatırlıyorum, ama daha sonra aklında ki iki farklı proje için görüştüğümüzde hep ekti nedense, şehir dışından görüşmeye çağırıp telefonlara bakmamakta bilemiyorum, yakıştıramadım kendisine..

bu arada ilk iş dediğim 5-6 yıl önce gerçekleşti, bir aracı ile yaptık işi, bir kaç sene sonra başka bir iş için görüştük, birden telefonlara bakmaz oldu. ondan bir iki sene sonra tekrardan iletişime geçti, bu sefer farklı bir iş yapmak istedi, oluru olmazı için ofisine görüşmeye davet etti, ankaraya gittiğimizde telefonunu açmadı. iyi dedik birşey olmuştur, aradan birbuçuk iki sene geçti hala daha geri dönmedi. garip.
  • hacettepe üniversitesi'nde ınr122 constitutional law dersinin hocası. son iki haftadır derse gelmemektedir. ciddi bir hastalığı olabileceğinden şüpheleniyorum. sigara içtiği sesinden belli oluyor.
  • öykü didem aydın yalnız değildir!
  • dersleri anlatılmaz yaşanır tarzında ifade edebileceğim hocamız.
  • biri almanya'da, diğer ikisi türkiye'de yayınlanan üç kitabın yazarıdır.

1. üç demokraside düşünce özgürlüğü ve ceza hukuku - 1: amerika birleşik devletleri

(seçkin yayıncılık, 2004, büyük boy 536 sayfa).

2. "die strafrechtliche bekämpfung von hassdelikten in deutschland und in den vereinigten staaten von amerika"

(almanya ve amerika birleşik devletleri'nde nefret suçları ile cezai mücadele - her iki sistemde yabancı düşmanlığı ile mücadelenin kriminolojik, ceza hukuku ve anayasal boyutları)

(iuscrim verlag, freiburg, 2006, 520 sayfa)

3. eski sinagog meydanı - roman

(iletişim yayınları, şubat 2009, 421 sayfa)

şu da iletişim'in eski sinagog meydanı için yazdığı tanıtım:

almanya’nın köln ve freiburg kentlerinde geçen tekinsiz bir hikâye. cesedi ren nehri’nden çıkan eski dazlak kerstin… kerstin’in cinayetten mahkûm sevgilisi türk göçmen cihad, uyuşturucu bağımlısı tina’nın kayboluşunun sırrı ve neo-nazilerin oynadığı 14 kelimelik dehşet oyunu…

kanlı bir bıçaktan yola çıkarak cihad’ın masumiyetini kanıtlamaya çalışan kriminolog aşkın… uluslararası suç merkezi’nin güvenli koridorlarından almanya sokaklarında dedektifliğe uzanan, gerçekle kurmaca arasındaki sınırın kalktığı bir macera...

öykü didem aydın, paralel iki aşk hikâyesi ve polisiyeyi yarıştırırken en temel insani sorulara da yanıt arıyor: insanları bir arada tutan nedir? konuştuğumuz diller ne anlatamaz? kimliğimizi belirleyen nerede doğduğumuz mu, nerede büyüdüğümüz mü? suç ve ceza, masumiyet ve mahkûmiyet, aidiyet ve kimliksizlik kavramlarını sorgulayan, sürükleyici ve sarsıcı bir roman.
hesabın var mı? giriş yap