• başkanı demokrasinin amaç değil araç olduğunu savunan partinin kazanmasına göz yummanın yanında demokrasi adına pek bir şey kaybettirmeyen zihniyet.
  • seçim barajı denen saçma ve antidemokratik uygulamanın doğurmuş olduğu, güçlünün daha da güçlenmesine, güçsüzünse tamamen silinmesine yarayan bir zihniyet. barajın bulunduğu bir seçimde mantıklı görünebilir fakat bence burada mantıklılığı tartışılması gereken bu zihniyet değil bunu doğuran %10'luk seçim barajı olmalı. bu zihniyet yüzünden nice "ufak" siyasi parti silinmiş gitmiş ya da başka partilerin bünyesine katılmak zorunda kalmıştır. insanlarsa kendi fikirlerini ve dünya görüşlerini yansıtan insanları desteklemek yerine barajı geçme ihtimali yüksek olan bir elin parmaklarını geçmeyecek alternatif arasından kendine "en yakın" olanı desteklemek zorunda kalmıştır.
    bu işin belediye seçimlerindeki boyutu ise bambaşka. önümüzde bu zihniyeti kullana kullana ankara'da senelerdir başta kalan bir melih gökçek örneği var ki en son seçimlerde mansur yavaş biraz bu etkiyi kırmış olsa bile iki aday arasında murat karayalçın'ın sıyrılıp birinci çıkma ihtimalini gözlere soka soka melih gökçek yine önemli miktarda oyu kendinde tutmayı bilmiştir.
  • "'oyları bölmeyelim' gürültüsünü yapanlar tek bir hedefe sahip: chp'ye oy kazanmak!"

http://www.marksist.org/…-oylari-bolme-chpde-birles
  • geleceğe olumlu bakmak adına bu noktadan itibaren geride bırakacağım düşünce tarzı. ben şu yaşımda akp'den, chp'den, mhp'den bıkmışsam niye bu çıkmaz döngüye katılayım ki? ayrıca şöyle bir şey var ki biz burada oldukça türkiye iran'a dönmeyecek. chp'yi sırf bunun güvencesi diye seçmenin bir mantığı olduğunu zannetmiyorum.
  • "chp'yi cilalamakla uğraşanlar, oylarının bölünmemesini istiyorlarsa, mhp ve akp'ye seslensinler. hdk'ya seslenmenin alemi yok!"

http://www.marksist.org/…onen/14038-chpli-saskinlar
  • ha siz karar vereceksiniz bu şu partiye vereceğiz sen de gel istemediğin partiye oy at diyeceksiniz biz de keriz yerine konulup başkalarının kararı ile o partiye oy vereceğiz buna da demokrasi diyeceksiniz hadi yavrum hadi annem.
  • bak bunu en son (bkz: defne)'de (bkz: sevra baklacı)'nın adaylığına karşı duydum. defne ki sevra baklacı gibi 10 aday daha çıksa, akp'nin adayının ilk 12'ye girme şansı yakalayacağı yerde bile adamların ağzında aynı sakız.

gerçi fazla uzaklara gitmemek lazım, ekşisözlük'te (bkz: sırrı süreyya önder) veya (bkz: mustafa sarıgül) başlıklarında kısa bir gezinti yaptığınız takdirde, muhakkak en az bir tane bu içerikteki entry'e denk geliyorsunuz. yenilenmiş versiyonu ise, chp'ye destek vermeyen herkesi akp'li ilan etmek.

dönelim defne'ye anlatmak istediğim bir nokta var. "oylar bölünmesin zihniyeti" aslında şudur canlar, "ey arap alevileri yıllardır sizin sırtınızdan oy kazandık. seçim sonrası dönüp yüzünüze bile bakmadık. sizin akrabalarınız antakya'ya konuşlandırılmış kamplarda eğitilen cihadçılar tarafından doğranırken, biz ihale dağıttık, rantı bölüştük. şimdi akp'den farklı hiçbir politikamız yok. hatta öylesine yok ki, eski akp'li başkanı tutup aday gösterdik. çünkü siz bizim tapulu malımızsınız, siz bize muhtaçsınız. bu yüzden nasılsa bizim enayiler bize oy verecek, onlar cepte; bari akp'li aday çıkaralım ki biraz da o cepheden oy tırtıklayalım dedik."...

aynı mantıkla ankara'dan dünün faşistini aday gösterdiler... çünkü adamlar biliyorlar (ve yanılmamışlar da) değil mansur yavaş'ı, melih gökçek'i gösterseler bile tapulu malları onlara oy verecek. çünkü onlar tapulu ve mal!

devam edelim. oylar bölünmesin diyorduk, hah... şimdi ben chp'nin aday gösterdiği illere tek tek baktım. göstermedikleri il yok sanırım. peki be allah'ın "akp'yi gerileteceğiz oyları bize verin" diyen üç kuruşluk zekaları hangi akla hizmet tutup şanlıurfa'dan aday gösterdiniz? oyları bölmüyor musunuz? chp adayının hiç şansı yok... o halde neden gidip akp'nin ekmeğine yağ sürüyorsunuz, neden osman baydemir'e oy vermiyorsunuz, ona destek açıklamıyorsunuz?

şanlıurfa örneğini seçmemin nedeni bütün hdp-bdp cephesinde bana en uzak gelen isim olması. şanlıurfa'da olsam, baydemir'e oy vermezdim çünkü "düşünce dünyalarımız farklı"... chp'lilerin de vermemesine diyecek sözüm yok, ama tutup bize sabah akşam "oylar bölünmesin, akp gerilesin" diyenlerin fedakarlık sırası kendilerine geldiğinde hiç de öyle akp'yi geriletmeyi falan düşünmediklerini gösteren bir örnek.

2009 seçimleri sonrası, tesadüf eseri chp'li yöneticilerin bulunduğu bir toplama denk geldiğimde -ki biliyorsunuz 2009'da chp çıkış yakalamıştı- hiç de öyle "akp'yi daha da nasıl geriletiriz"i tartışmadıklarına şahit olmuştum. adamlar ayan beyan, "falanca akrabamı gelir gelmez işten çıkardı x belediye başkanı" diye adama sövüyorlardı!

şanlıurfa'yı seçmemin ikinci nedeni chp'nin kadın aday göstermesi. (bkz: hale soran) yani 'madem kazanamıyoruz, bari kadın aday gösterelim de dostlar alışverişte görsün. hangi parti kaç kadın aday çıkardı anketlerinde rezil olmayalım demişler)

neyse geçiyorum ezcümle... "chp'nin akp'den farkı yok" denildiğinde hiddetlenen "eyyy cehapeliler" allah için elinizi vicdanınıza vurun. şu telefon kayıtlarını yeniden dinleyin. en büyük yolsuzluklar beşiktaş ve şişli güzergahında dönerken, sizin iki başkanınız ne yaptı? ne dedi ulan?

bütün kentin imanı gevretilirken, akp'nin facia politikalarıyla kentin son yeşillikleri talan edilirken, siz istanbul'un kilit öneme sahip ilçe belediyelerinin rantını yemekle meşguldünüz. ne yaptınız? üçüncü köprüye karşı başkanlarınız nasıl adım attı? neden akp'ye tek bir kelam bile edecek bir birliktelik yaratmadınız?

'chp'ye verilen oylar boşa gitmiyor' ya hesapta, genel seçimde emanet oylarınızla ne halt ettiniz? meclis'e girdiğiniz gün vekilleriniz içerdeyken, tıpış tıpış yemin eden siz değil miydiniz? tonla yolsuzluk ortaya çıktığı halde, hala komisyonları çalıştıran da siz değil misiniz? bu hükümetin devamı biraz da sizin meşruluk sağladınız meclis -ki tek bir saldırgan yasayı bile döndürebilmiş değilsiniz- değil mi?

"aman oylar bölünmesin"miş..

emin olun, bölünmüş oylar sayesinde meclis dışında kalan chp asıl akp'nin kabusu olur. neden mi? bakın çok basit bir örnek. gezi gibi devrimci bir sürecin ortaya çıktığı ülkeyi, yeniden sandık tartışmalarına kitleyen akp değil chp oldu. insanları evine sokan da polisin gazından çok, chp'nin "30 mart'ta hesaplaşma" adlı rezil-ü-rüsva politikasından başka bir şey değildi.
  • akp ve rte varken mecburi bir zihniyettir. türkiyedeki sol oy potansiyeki sanki yüzde 45 amk.
hesabın var mı? giriş yap