şükela:  tümü | bugün
 • bursa-inegöle 15 km. uzaklıkta, kaplıcalari ve şifalı sularıyla ünlü köyümüz...
  (bkz: oylat kaplıcaları)
 • sucugu ayri bi guzel olan kaplica bolgesi , ayrica bir saatlik yurume sonrasi sekiz metrelik bi selale ye ulasabilirsiniz ,
 • oylatın adının eskiden ölyat oldugunu zamanla oylat a dönüştüğünü söylerler. hikaye şöyle:
  bizans imparatorluğu zamanında inegöl civarına hakim olan tekfurun sevgili bir kızı varmış. günün birinde bu kızcağız hastalanmış, yatağa düşmüş. hekimler çare bulamamışlar. hastalık çok uzun sürnüş. tekfur çok sevdiği kızının ızdıraplarına tahammül edemeyince hekimler kızı göz önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı vermek için ormanın içindeki o zaman için adsız olan bu ılıcaya gönderilmesini tavsiye etmişler. kızı kendisinin son günlerini yasadığına inanarak ölyat diyip buraya bırakmışlar. kız hergün bu sularda yıkanmış ve güngeçtikçe iyileşmiş. kısa zamanda eski sağlığına kavuşup babasının yanına dönmüş. bundan sonracivar halkı burayı şifalı kaplıca olarak bilmiş. bazı civar köylerinde hala oylat a ölyat denilmekteymiş.
  suyu gerçekten şifalı mı bilmem ama havası çok güzel oylat ın, hem sıcak (40,5 derece) hem de soğuk su kaynakları var.. akşam öyle serin oluyorki gündüz kavrulup gece battaniye örtmek zorunda kalıyorsunuz. kaplıca suyu öylesine çarpıyorki insanı 10 dakika yüzdükten sonra 20 dakika dinlenmeden hareket edemiyor insan. bir de küçük bir deresi var, bütün gün çağlayıp duruyor, insanın kulağı öylesine alışıyor o sese istanbula döndükten sonra gürültü hepten çekilmez oluyor.
 • yillar oncesinde kalmis bir gazoz... cocukken inegolde her kahvehanenin onunde, kasalarda, sular icinde saklanirdi. islak siseler agac golgesinde serin serin icilmeyi beklerdi. en son hergele meydani yakinlarindaki eski uretim yerinde akibetini sorusturdugum oylat gazozunun 20 senedir uretilmedigini ogrendim.

  konuyla ilgili daha oykusel bilgi icin: (bkz: yeni hayat)
 • turizme açılan mağarasıyla az da olsa yabancı turist çekebilecek şahane manzaralı köy. doğu karadeniz'den fırlamış gibi olan bu köyde koca bir koyak ve bu koyaktan karşı taraftaki otele giden 2 metre eninde bir asma köprü vardır ki insanı orta dünya hayallerine sevk eder. ziyaretçilerin inanç yapısı dolayısıyle mıdır bilinmez içki ruhsatlı yer sayısı 1'dir. ananemin dilinde adı hoylat'tır. (bkz: anneannelerin telaffuz hataları) (bkz: oylat mağarası)
 • inanılmaz muhteşem bir yol ile ulaşılacak yerdir burası.
  bir de konaklama yerleri muhteşem olsa, burası cennet olur.
  tesisler inanılmaz çirkin...bu doğaya yapılan bir ayıptır...
  bir yerlerde insanlar bu kadar muhteşem olmayan doğa parçalarını allayıp pullayıp pazarlıyor;
  biz de çok ve bol var ki öyle rahatız, çirkin çirkin yerler yapma konusunda...
  rahat rahat mı konduk nedir bu muhteşem topraklara?
  bu kadar mı cahil ve farkındalıktan uzağız be kardeşim? nedir dert? nedir?
 • oylat ormanın derinliklerinde doğayla içiçe sessiz sakin huzur dolu bir ortam,dinlenmek için özel bir yer ....
 • aile ile haftasonu tatili icin gidip 1 gece 2 gun konakladıgım kucuk, $irin yerlesim yeri.. tavsiye ediyorum suyu ve havası insana rahatlık ve $ifa aşılıyor.. yaklasık 1 saat sonra bu $irin yerden ayrılacagim ve yine o herzamnki teknolojik ve zor hayatımıza donecegiz biraz buruk .. en son 5-6 yaslarımda gelmisim pek cok sey buraya gelince yeniden canlandı aklımda.. ama tesisler berbat otesi ; niye gelistiremiyorsunuz ki kardesim diğer butun kaplıcalara sürülerle yatırım yapılırken ...
 • yeni yapılan otelinde 3 gün kaldığım ve bu süre içinde tatil namına olması gereken tüm rahatlığı yaşadığım yer.büyük şelaleyi görmeden (ormanda genelde yokuş yukarı yaklaşık 3 km yürümek gerekiyor) ve oylat mağarısını gezmeden buradan ayrılmamak gerektiğini düşünüyorum .ayrıca meydandaki havuzda bulunan ördekler de ayrı bi güzellik.
 • yerleşimden uzak, orman içerisinde termal otellerin bulunduğu, ayrıca yarın iki günlüğüne küçük bir kaçamak yapacağımız yer. daha öncesinde günübirlik gitmiştim. orman içerisinde dik yamaçlardan oluşan bir yürüyüş parkuru var. parkurun sonundaki şelalenin sesi ve ıslak rüzgarı yüzünüze vurduğunda yorulduk ama değdi degil mi dedirtiyor insana. oylat mağarası da ayrıca görülesi bir yer. ancak tesisler dışarıdan doğayla uyumsuz ve bitap görünüyor biraz.