şükela:  tümü | bugün
  • merak ettiğim rusya'nın acayip soğuk köylerinden biri. yaz mevsiminde dahi -15 derece civarında olan bir yer. arabalar, cihazlar çalışmıyor yılın 6 ayı dolayısıyla.
  • hava durumu uygulamasına bu yeri ekledim. hava çok soğuk gelince buraya bakıyorum içim ısınıyor:

https://hizliresim.com/eyal4z
  • -62 dereceyi gören ve dünyanın en soğuk köyü imiş efenim. nüfusu 600 olan köyde kışları kirpikler donuyor, arabalar buzul çağını tadıyor, sıcaklıklar kışın -52 ile -78 arasında dalgalanıyor, ortalama sıcaklık -47'de dolanıyor, kışları elektronik cihaz ve bittabi arabalar kullanılamıyor. yaz aylarında (aman ne şaşırdık) turistlerin de ziyaretine uğrayan köyde at ve sığır eti tüketiliyor, dört gözle beklenen temmuz ayında sıcaklık nihayet sıfıra yakınsayarak -15'i buluyor. artık tişörtünüzle soba başında oturabilirsiniz.

kaynak

baktım da çok uzak ya. hiç yol üstü değil. kuş bakışı neredeyse avustralya'dan ve latin amerika'dan daha uzak duruyor.
  • bir kış gününde çıplak bir şekilde ren geyiğine binip meçhule yol almak istediğim köy.*
  • dünyanın en soğuk köyü.

2014 verilerine göre nüfusu 517'dir.

en yakın yerleşim yeri 400 km uzakta ve buradan yılda sadece birkaç defa konserve gıda getiren bir kamyon var. onun dışında kendi kaderlerine mahkumlar. avantajları kıyısında bulundukları nehrin onlara temel gıdalarını sağlıyor olmaları.

çamaşırlarını yıkadıklarında ne yazık ki evde kurutamıyorlar çünkü oluşacak nem evin kirişlerinin parçalanmasına neden oluyor. bu yüzden çamaşırlarını dışarıda kurutuyorlar. bu da asılan ıslak çamaşırların saniyeler içerisinde donmasına yol açıyor...

ayrıca yaşamın oldukça çetin geçtiği bu köyde insanlar biraz olsun yaşamlarını katlanabilir kılabilmek adına içki tüketiyorşar. ancak sızan insanların kar üstünde donarak öldüğü vakalar görünüyor ne yazık ki.
  • tuvalet olayını anlamadım. su borusu yok
    yazılmış yani tuvalette mi yok.
    donmuş at kanını mı yiyorlar. yazın temmuzda - 15 miş. biz yazın gitsek kışlıklarımız bile korumayacak anlaşılan. üste kat kat giymemiz gerekir. yazın evler ısıtılıyor mu bu durumda .
  • dünyanın yerleşim olan en soğuk yerlerinden biri.
    muhtemelen daha soğuk yerler vardır ama yerleşim olan bir yer için cidden soğuk.
    an itibariyle eksi 34 derece.
    ki eksi 50leri görüyormuş.