şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 01.09.2016 tarihinde yayımlanan khk'ya göre 33/a kapsamında lisansüstü eğitimini devam ettiren (öypli) araştırma görevlilerinin 50/d kapsamına (burslu öğrenci) aktarılması.

  bilmeyenler için özet: 33/a kapsamındaki araştırma görevlileri doktorasını genelde daha büyük üniversitelerde makul zamanda bitirdiği taktirde sözleşmeli olduğu görece yeni kurulmuş üniversiteye döner ve kadrosu (yrd. doç.) gelene kadar doktoralı asistan olarak çalışmaya devam eder. 50/d kapsamındaki araştırma görevlilerinin sözleşmesi her yıl yenilenir ve doktora/master bittiği gün ya da master için 3, doktora için 6 yıl sonunda araştırma görevliliği sona erer.

  madde 49- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı yükseköğretim kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
  “ek madde 30- öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır. 35 inci madde uyarınca başka bir üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitelerinin talebi üzerine onbeş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir.”
 • neresinden tutsan elde kalan uygulama. öypli olup üniversitesinde doktoralı asistan olarak calışanlar 50/d kapsamına geçtiği an atılıyor görünüşe göre.

  henüz eğitimini tamamlamamış olanlar üniversitesine dönünce o tez nasıl bitecek. o dersler nasıl alınacak.
 • öypliler, programın başından itibaren gelenin gidenin tokatladığı bir kitle oldular zaten.

  -normalde anca doçent olunacakken alınması gereken dil puanı, lisansı henüz bitirmiş bu arkadaşlardan istendi. atandıktan sonra 1 yıl içinde 65'i geçemeyeni atarız dediler, attılar da...

  -önce 65'i geçenlerin yurtdışına dil eğitimine gönderilme hakkı vardı, iptal edildi.
  -kadro garantisi zaten uçtu gitti.
  -20 binlik yüksek lisans ödeneği 8 bine düşürüldü. doktora ödeneği de düşürüldü tabii...
  -doktora bittikten sonra esas üniversitesine dönmesi gereken araştırma görevlileri bir günde alınan kararla, "ders dönemini bitiren dönsün" emrine uymak zorunda bırakıldı.
  -tüm bunlar olurken değişmeyen tek şey 350 binlik senetler ve 6-8 yıllık zorunlu hizmet yükümlülükleri oldu.
  -son olarak da 33a kadrosu ile işe başlayan tüm bu arkadaşlar ki sayıları 10 bin yaklaşık; bir gecede 50d'li oldu. yani "doktorasonrasıkapıdışarı" kadrosu.

  şimdi sırrı gibi sormak istiyorum "la bu öypliler netti size?" başından sonuna tek bir referans olmaksızın, birbirinden bağımsız 3 alanda (mezuniyet notu+ales+ingilizce) iyi puanlar alıp başvuru yapan, senet imzalayan, eğitim aldığı üniversitede alamancı muamelesi gören, işleri güçleri tüm diğer akademik personel gibi alanlarında uzmanlık kazanmak olan bu insanlara özel bir gareziniz mi var acaba?
  ve yine sırrı gibi tepki vermek istiyorum:
  -gel hele gel, bırakın gelsin...

  (bkz: #62711649)
 • 1 eylül'den önce doktorasını bitiren öyp'liler yeniden 33/a olacakmış. bu güzel bir haber arada kalanlar için.

  aslında akademiye baya laflar hazırlamıştım da, değmez.
 • yeni yayınlanan kararın 3. bendine göre;
  halen 50/d ve öyp kapsamında araştırma görevlisi kadrosunda bulunan, ancak azami öğrenim süresini "dolduran" veya "dolduracak olan" araştırma görevlilerinin kadro ile ilişiklerinin kesilmesi gerektiği, ancak öğrencilik sürelerinin 2016-2017 güz dönemi itibariyle yeniden başlaması nedeniyle öğrencilik statülerinin devam etmesi gerektiği

  yürütme kurulunun 07.03.2017 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

  kaynak
 • 674 sayılı khk'yla öyp'li akademisyenlerin kadro güvenceleri ve kazanılmış hakları ellerinden alınıp tüm kaderleri rektörlerin inisiyatifine bırakıldı. bu durumda bazı üniversiteler etkin bir duruş gösterip doktoralarını bitiren öyp'lilere hak ettikleri kadroları verirken bazıları kapının önüne kondu. oysa 13.170 öyp'liden sadece 159'unun ohal'den ihraç edilmesinden anlaşıldığı üzere fetö'nün akademide en az sızabildiği sistemin öyp olmasına rağmen en büyük darbe öyp'lilere vuruldu. yök'ün genelgesine göre öyp'lilerin 2017'nin yıl sonuna kadar kadroları olan üniversitelerle anlaşıp yeniden 33/a kadrosuna geçebilmeleri için sadece bir buçuk ayları kaldı.

  işte öyp'li araştırma görevlileri sebepsizce kaybettikleri haklarını geri alabilmek için şu an twitter'da #yökünyokedenkararlari etiketiyle seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
 • kazandığım hakkımı elimden alan durum. doktoram bittiği için ve ilişkim kesildiği için 50d'den 33a'ya geçiş başvurusu yapmaya hakkım da yok. emeği geçen herkese teşekkürler.
 • 1 sene evvel bbc türkçe sayfasına da konu olmuştur.

  http://www.bbc.com/…urkce/haberler-turkiye-37383762