şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aralarinda kar$itlik, aykirilik bulunan iki cumleyi "tersine olarak" anlamiyla birbirine baglayan sozcuk.

  (ayrica)
  sertab erener'in yeni albumunde yer alan guzel bir $arki. (bkz: turuncu)

  "oysa söylenecek bir $arkim vardi,
  ya$anacak yillarim vardi,
  zaman beni benden caldi."
 • sertabın son albümündeki tek tango şarkı... ve bu şarkıyı fikret kızılok yazmış, böylece tabiki sözleri de çok güzel oluyor...
 • sertab erenerin turuncu albumundeki cok guzel bir sarki... tango bi sarki....sizecok guzel seyler hatirlatiyor... s.nin dedigi gibi!!!
 • sözleri de yazmak lazımdır. sözleri güzel şarkıdır çünkü..
  bakışı bakışıma aşina gibi
  daha önce biryerde tanışmış gibi
  dilimin ucunda bir sırdaş gibi
  yılların ardından gelişi vardı
  adresime yazılmış bir mektup gibi
  açmadan açılmadan anlamış gibi
  cevabı önceden verilmiş gibi
  onu beklediğimden haberi vardı
  oysa söylenecek bir şarkım vardı
  yaşanacak yıllarım vardı
  zaman beni benden çaldı
  oysa söylenecek bir şarkım vardı
  yaşanacak yıllarım vardı
  kimbilir kaç yarın kaldı
  gecesi sabahıma uyanmış gibi
  elleri ellerime uzanmış gibi
  konuşmadan her şeyi anlamış gibi
  öylesine anlamlı gözleri vardı
  uzakta osla da içimde gibi
  bir katri çiçeği koklamış gibi
  yağmurda dudağım dudağım gibi
  öylesine sıcacık bir kalbi vardı
  oysa söylenecek bir şarkım vardı
  yaşanacak yıllarım vardı
  zaman beni benden çaldı
  oysa söylenecek bir şarkım vardı
  yaşanacak yıllarım vardı kimbilir kaç yarın kaldı
 • (bkz: oysa ellerin)
 • sakıp sabancı bir gün cem uzan gibi siyasete girmeyi ve parti kurmayı düşünürse partisi için seçebileceği güzel bir isim.
 • oysa değişim usul usul gelir. sinsi bir günah gibi benliğine saplanır insanın daha sen farketmeden. zayıf, korunmaya ihtiyacı olan bir sızı gibidir. aslında savunmasız olan sensindir, tüm şefkatini, ilgini ona yöneltirsin. her şeyin yavrusu şirindir, güzeldir ya , bilemezsin büyüyünce başına ne işler açacak. zamanla beslenir değişim, korur kollarsın onu herkezden. sen farketmeden gelir amma, sahiplenirsin isteyerek, ortak bir plandır yürüttüğünüz. aslında her sabah kalktığında güneş de biraz farklı doğar, ama bunu bir sen bilirsin bir de güneş. her sabah camdan gökyüzüne bakıp, tutamazsın kendini bir sırıtma yerleşir dudaklarına, vücudun baştan aşşağı titremeye başlar, ısısı artar bedenin, boncuk boncuk terlersin, o an; sadece o an vardır ne öncesi ne de sonrası, içindeki şey büyümektedir. her gün camına konan bir kuş hisseder bunu herkezden önce, sonra uçup gider güneşe doğru. etrafındaki dostların sanki uzun süre önce kaybettiğin kitaplar gibidir, artık onları okumaktan keyif almazsın. riske ettiğin şey ne kadar büyükse, herkezden gizli içinde büyüttüğün değişimin benliğini sarmalayan hazzı da o derece dayanılmaz, keyif vericidir. artık hayatta kimseye ihtiyacın yoktur, etrafındaki bütün kitaplar eskimiş ve sana söyleyecekleri yeni bir şeyleri de yoktur. bazen bugünümüzü, dünümüzü ya da, hatıralarımızı, geçmişimizi eskiten zaman değil yaptığımız seçimlerdir.
 • oymak fiilinin üçüncü tekil şahıs istek kipinde çekilmiş hali.
 • sevgili tdk'nın önerdiği karşılık olan "halbuki"den fersah fersah uzaktır anlamı; biraz hüzün, biraz da pişmanlık vardır "oysa"da... ancak dikkatli bakanın göreceği.
  bir cümle içinde kullanıldığında, arka planda iki damla da gözyaşı bulunur mutlaka. hele ki "keşke" ile aynı cümle içinde geçiyorsa, sel olur o damlalar... koyverip kendinizi o sulara, uzaklara, çoook uzaklara gidersiniz. annenizin sesi getirir sizi geri... susarsınız.