• herkesin kolay kolay taşıyamayacağı bir isim. ilk kez söylediginizde oytun dışında herşey anlaşılır.en sık karıştırılanlar "orkun, ortun, oltun, orçun vs."dir.
  • ablamın adı olmasının yanında, tanıdığım diğer üyeleri erkek olak isim..
  • hayatımda derin bir iz bırakmış olan isim.

olay şöyle cereyan etmişti: orta 3'teyiz. o zamanlar fen lisesine hazırlık amacıyla dersaneye gidiyoruz. sınıfta oytun diye sessiz sakin bir arkadaş var. kimse ne yaptığını, nerden geldiğini, nereye gittiğini bilmiyor. hafif kısa boylu, bizim 3 numara / alabros kafalarımıza kıyasla bakımlı saçları olan, çelimsiz, ince sesli, yuvarlak gözlüklü bir tip. deneme sınavlarında vasat bir performans gösterirdi. gizemli bir kişiydi. kız öğrenciler de, erkek öğrenciler de, hakkında hiçbir şey bilmiyordu. ders aralarında hemen sınıftan çıkıp kantine veya başka bir sınıftaki arkadaşının yanına giderdi. biz erkekler olarak her hafta halı saha maçı yaptığımız için 1-2 kez halı saha maçlarına çağıralım diye düşündük ama bu çelimsiz kardeşimiz arada ezilir diye vazgeçtik. adam ciddi çelimsizdi ve biz o ilk ergenliğin verdiği hayvanlıkla futboldan ziyade rugby oynar gibi oynuyorduk.

sonra bir gün yılbaşına doğru sınıftan birkaç kişiyle sinemaya gitmeye karar verdik. oytun'un da gizemini çözelim diye onu da çağırdık. sağolsun kabul etti. sonra sözleştiğimiz birkaç kişiden birkaçı gelmeyince, ben ve oytun sinemaya gittik. izlediğimiz filmin ne olduğunu tahmin edin: dikey limit. bizim memlekete 3-4 yılda bir kar yağar ama o gün baya karlı bir gündü. hatta benim ankara'ya taşınmadan önce gördüğüm en yoğun kardı o. karın tadını çıkaralım diye dolmuşa binmek yerine eve yürüyüyerek dönmeye karar verdik. ben de adama sorular soruyorum hakkında bilgi almak için. evinin yerini, babasının ne iş yaptığını falan öğrendim. komşu sayılırmışız. "ara sıra halı saha maçı yapıyoruz, istersen seni de çağırayım" dedim. gülüyordu. muhtemelen şaka yaptığımı sanıyordu. sonra tam ayrılacağımız sıra bu dedi ki "ben senden hoşlanıyorum". postum tehlikeye girmişti. bismillahuekber diye bağırarak topuklayayım diye düşündüm ama aradaki bariz cüsse farkına güvenerek vazgeçtim. bir terso olursa oytun'u etkisiz hale getirmem zor olmaz diye düşündüm. hiçbir şey söyleyemedim, öyle mal gibi kaldım. şimdi olsa tabii ki anlayışla karşılayıp "kardeş ben straight'im" falan derim ama ortaokul döneminde cinsiyet rolleri daha agresif bir şekilde benimsendiği için "sen ne diyon la deyişik" türünde bir cümle kurmaya hazırlanarak adamın yüzüne mal gibi bakarken anladım durumu: oytun erkek değildi.

ayrıca az önce facebook'ta aradım da, son hali baya iyiymiş. ta nerden kurtarmış durumu, helal olsun.
  • zaman içinde üzerine yepyeni anlamlar yüklenen bir isimdir. tdk sözlüğünün son sürümüne göre "alçak yer, ova" anlamını da içermeye başlamıştır.
    kelimenin; yeri geldiğinde cümle içinde nasıl kullanılacağı merak konusudur.
  • bir de "kutlu, uğurlu, mübarek" anlamına gelir
  • unisex bir isimdir. kıza da olur erkeğe de. 1. kutsal, mübarek. 2. beğenilen, güzel yer. 3. alçak yer, ova. anlamlarına gelmektedir. bu isimde sadece bir kişi tanıdım, o da kızdı. ancak gene de bence uzak durulmalı bu garip isimden.
  • (bkz: oytun atacan)
  • tiki insan tipini belirtmek için kullanılan isimlerdendir,
    cümle içinde kullanımı..
    (abi bizimkini gördünmü saçları oytun yapmış geziyomuş.)
  • gökhan kirdar'in nazan öncel'in oglu olduguna inanan ve hatta iddia eden odtü'lü.
  • bi de gözlüklü, hafif yumuşak , poposu büyük abilere denir
hesabın var mı? giriş yap