şükela:  tümü | bugün
  • ama beni ikna edecek arkadaşlara ihtiyacım var.34 yaşındayım hayatımın tam yarısında olan parti için daha oy kullanmadım. benim göremediğim yada keşfedemediğim bir şeyler olduğunu düşünüyorum. giriş ak parti seçmeninle dalga geçer gibi başladı ama inanın dalga geçmiyorum gerçekten çok ciddiyim.

küfür yada hakaret etmeden oyuma engel olan gelişmeleri kronolojik olarak yazmaya çalışacağım.
    bu konuyla ilgili diğer yazarların da yardımlarına ihtiyacım olacak. olumlu yada olumsuz gelişmeleri yazarlarsa sevinirim.
    başlıkları alt alta toplayıp sonucu görmek istiyorum.

en eskilerden, 2002 taraflarından başlayacağım;

----------------------
    "askerlik yan gelip yatma yeri değildir"

başbakan erdoğan, kendisine "artık şehit cenazesi istemiyoruz" diye bağıran vatandaşlara "askerlik herhalde yan gelip yatma yeri değil" diye yanıtladı.
    ----------------------

"amerika askeri için dua etmişti"

sayın erdoğan, musul operasyonu dışında kalınca "saddam gel mi dedi bunlara? ama girdiler. orada kan gövdeyi nasıl götürdü. milyonu aşkın insan öldü." diyor. erdoğan'ın "kan gövdeyi götürdü" dediği ırak'ın işgal,. peki erdoğan ırak işgal edilirken ne yapmıştı?. bunun için 2003 yılına gitmek gerekiyor. tayyip erdoğan, the wall street journal'a 2003 yılında yazdığı bir makalede şöyle diyordu;
    "we further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties…" yani…"kahraman çocuklarınızın anavatana en az kayıpla dönmesini umuyor ve dua ediyoruz…"
    ----------------------

"babalar gibi satarız"

maliye bakanı kemal unakıtan, tekel'in özelleştirme ihalesinin sigara ve içki olarak iki ayrı blok halinde gerçekleşeceğini açıkladı. rekabet kurumu ile bir sorun çıkmayacağını söyleyen unakıtan ''babalar gibi satarız" dedi.

----------------------

"kriz bizi teğet geçecek"

başbakan erdoğan 27 ekim 2008'de 'kriz türkiye'yi teğet geçecek' dedi. bu açıklama o dönemden bu güne çok tartışıldı. reel sektör ve çalışan kesimin olumsuz etkilendiği rakamlarla ortada.

----------------------

"ananı da al git"

recep tayyip erdoğan'ın başbakanlık döneminde çiftçilerin mağduriyetini seslendirirken 'anamız ağladı' diye yakınması üzerine 'ananı al da git' dedi

----------------------

"sayın öcalan"

sayın erdoğan, bir yabancı yayın organına verdiği röportajda, öcalan'a "sayın" demiş, şehitlerimizden de "kelle" diye söz etmişti.

----------------------

"başbakan sensin ister asar ister kesersin"

başbakan recep tayyip erdoğan, koltuğunu 4. sınıf öğrencisi elgin'e bıraktı ve bir de nasihat verdi: 'artık yetki sende. ister asar, ister kesersin'

----------------------

"bir ucube koymuşlar garip bir şey dikmişler"

başbakan recep tayyip erdoğan, eski kars belediye başkanı naif alibeyoğlu döneminde dikilen heykeltraş mehmet aksoy'un yaptığı "insanlık anıtı"nı "ucubeye" benzetti ve yıkılmasını istedi. başbakan erdoğan kars'ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada "hasan harakani'nin türbesinin yanına bir ucube koymuşlar, garip bir şey dikmişler. oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkârane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. bunu süratle bekliyoruz. inşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir" dedi.

----------------------

"köpeklerine arap ismi veren türk faşistleri"

başbakan tayyip erdoğan, araplara karşı "ırkçılık" yapıldığını savunarak, "köpeğine 'arap' ismini takıp, 'arap, arap, arap' diye çağıranlar olduğunu" söyledi.

----------------------

"biliyorsunuz kemal kılıçdaroğlu alevi"

cumhurbaşkanı adayı, başbakan recep tayyip erdoğan, "kılıçdaroğlu, sen kendin alevi olabilirsin. ben sana saygı duyarım. bundan da çekinme, korkma. bunu da rahat rahat söyle. ben de sünniyim, ben de bunu rahat rahat söylüyorum" dedi.

----------------------

"yargı benim işime karışmasın, ben yargının işine karışmıyorum."

başbakan tayyip erdoğan, hsyk kararnamesinin yürütmenin ya da yasamanın değil, hsyk'nın konusu olduğunu belirterek, "ben yargının işine karışamam, yargı da benim işime karışmamalı" dedi.

----------------------

"gavur izmir"

başbakan erdoğan'ın "izmir'e yakıştırılan bazı ifadeler vardır" sözleri tartışma yarattı.

----------------------

"gemi var gemicik var"

ntv'de yayınlanan "seçim 2007" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan erdoğan, oğlunun gemi almış olmasının medya tarafından büyütüldüğünü söyledi. "gemi var gemicik var" dedi.

----------------------

"çok okuyan arkadaşlar şimdi sefilleri oynuyor"

sayın erdoğan "benim zamanımda nice arkadaşım vardı, çok okurlardı, kütüphaneleri vardı. hep 10 alırlardı. şimdi sefilleri oynuyorlar.

----------------------

"kadinlar is aradigi icin issizlik yüksek"

devlet bakanı sayın mehmet şimşek, "işsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor" dedi.

----------------------

"ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum"

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın, "kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir; feministler anneliği kabul etmezler" sözleri üzerine tartışmalar dünya medyasında da geniş yankı buldu.

----------------------

"sel riski varsa üst komşunuzda kalın"
    melih gökçek'ten sel uyarısı: "evi dere yatağında olanlar üst komşuda yatsınlar."

----------------------

"ölmek madencilerin kaderinde var"

maden faciasının meydana geldiği ttk karadon maden ocağı'nı ziyaret eden başbakan erdoğan, bu tür kazaların bu mesleğin kaderinde olduğunu söyledi.

----------------------

"hayat içki ve seksten ibaret değil"

bülent arınç, ''hayat içkiden ibaret değil, hayat seksten ibaret değil. bir kısım çağdaş düşünceye sahip olduğunu söyleyenler, sadece içki ve seksle olaya bakıyorlar" diye konuştu.

----------------------

"madenciler güzel öldüler"

çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ömer dinçer, zonguldak'ta yaşamını yitiren 30 madenci için "güzel öldüler" dedi.

----------------------

"ben çevrecinin daniskasıyım"

erdoğan rize'nin güneysu ilçesi'nde, hidroelektrik santrallerinin yapılmasına karşı çıkan çevrecileri eleştirdi ve "ben çevrecinin daniskasıyım" dedi.

----------------------

"mayo reklamı şehvet sömürüsüdür"

recep tayyip erdoğan, mayo reklamlarını şehvet sömürüsü olarak gördüğünü söyledi

----------------------

"takla at da sevindiğini göreyim"

erzurum'da 5 tedaş işçisinin öldüğü gölette incelemelerde bulunduktan sonra pasinler'e giden içişleri bakanı şahin, kendisini gördüğü için sevindiğini belirten bir vatandaşa, "nereden bileyim sevindiğini, hadi bir takla at, oyna da göreyim" dedi.

----------------------

"tek hatamız tekel işçilerine merhamet etmek"

bakan mehmet şimşek hükümetimizin varsa bir hatası, özelleştirme sonucu açıkta kalan işçilerimize karşı merhamet beslemesi… eğer bir hata varsa o da merhametli olduğumuzdan kaynaklanıyor.

----------------------

"iktidar biziz, krediyi kimden alacaksın?"

ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek açık konuştu: iktidar biziz, krediyi kimden alacaksın?

----------------------

"her üniversite bitiren iş bulacak değil ya"

erdoğan: her üniversite bitiren iş bulacak diye bir kaide yok
    izmir'de dokuz eylül üniversitesi'nin akademik açılışına katılan başbakan erdoğan üniversite gençliğinin iş kaygısıyla ilgili olarak yine çok tartışılacak sözler söyledi.

----------------------

"ben giriyorum siz de girin"

türkiye'nin gündemini değerlendiren başbakan erdoğan, sorulan siyasi bir soruya youtube'da izlediğini söylediği bazı videolara vurgu yaparak cevap veriyor. bir gazetecinin bunun üzerine "youtube'a girilmiyor" demesinin ardından başbakan şu ilginç sözleri söylüyor: "ben giriyorum, siz de girin."

----------------------

26 mart 2006
    başbakan erdoğan, çankaya ilçe kongresi’nde “çocuğum işsiz” diyen bir vatandaşı “senin çocuğun da işsiz kalsın. otur, otur. bana kişisel sorunlarını getirme, genel sorunları getir. genel nerede ona bak” diyerek susturdu.

4 eylül 2006
    balıkesir'de toki konutlarının anahtar teslim töreninde vatandaşlardan birisi "şehit cenazesi görmek istemiyoruz" şeklinde tepki gösterdi. bunun üzerine erdoğan, "askerlik herhalde yan gelip yatma yeri değil" cevabını verdi.

13 temmuz 2007
    sağlık bakanı recep akdağ, erzurum’da kendisiyle tokalaşmayan üniversite öğrencisine “senin anan baban hain” dedi.

22 eylül 2008
    akp manisa milletvekili bülent arınç partisinin kongresinde konuşurken, bir çiftçi söz aldı ve "öldük bittik başkanım, çare istiyoruz" dedi. arınç da bunun üzerine çiftçiyi “yalan söylüyorsunuz” diyerek azarladı.

1 şubat 2009
    sağlık bakanı recep akdağ, erzurum’da bir hastane açılışında konuşma yaparken sözü kesildi. ayağa kalkıp konuşan vatandaş “hastane uzak. yaşlıların gelmesi zor. bir servis konulursa iyi olur” dedi. ancak bakan akdağ tarafından provokatörlükle suçlandı.

9 mart 2009
    başbakan erdoğan’ın aydın ziyaretinde, 13 yaşındaki bir çocuk “allah seçimlerde cezanızı verecek” dedi. iddiaya göre; başbakan erdoğan, korumaları tarafından tutulan çocuğun ensesini sıkıp darp etti.

12 mart 2009
    çevre ve orman bakanı veysel eroğlu, bir grup kadının, “iş istiyoruz sayın bakanım” sözlerine karşılık olarak, “evdeki işler yetmiyor mu?” diye alaycı bir yanıt verdi.

12 mart 2009
    tarım bakanı mehdi eker, kendisine soru sormak isteyen bir vatandaşı “artistlik yapma, sesini yükseltme” diyerek tersledi.

aklıma gelen oldukça ekleme yapacağım.
  • tabii lan deli misin dediğimdir.

çünkü onlar (bkz: müslüman)
    çünkü onlar (bkz: ehl-i sünnet)
    çünkü onlar (bkz: halkın adamları)
    çünkü onlar (bkz: mazlumun yanında)
    çünkü onlar (bkz: demokrasi aşığı)
    çünkü onlar (bkz: memleket sevdalısı)

güzel derleme olmuş. karar vermemde etkili oldu.
  • evet gerçekten bunlara tek tek açıklama getirirlerse, bir de bir kereden bir şey olmaz durumunu açıklayabilirlerse düşünmememiz hiç bir neden kalmaz.
  • hakim: neye gülüyorsun?
    x kişi: partideki adalet* yazısına
  • tamam.
  • (k)oyum adalet ve kalkınma partisine.
  • seçime az kaldı buradaki sorulara hiç cevap veren olmamış.