şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bolluk ve bereket tek sultanbeyli'ye gelmiş sanırsam.
    yalnız insanların oy vermelerindeki karar mekanizması her defasında demokrasiye olan inancımı yerle bir ediyor.
    spikerin basılacak oy için sorduğu "neden?" sorusuna verilen cevaplardan bazıları:
    "annemler de onu tutuyo"
    "ben hep onu kullanıyorum" (sanki çamaşır yumuşatıcısından bahsediyo teyze)
    "2000lerden önce çekilmiş hastane vidyolarını izledim"
    ve benim favorim olan cevapsız cevabı: "sence neden?"
    hay maşallah
  • ikinci teyze ak falan denilince camaşır suyu ile karıştırmış galiba.
  • göremediğim rahatlık. neden sorusu hemen hepsinin dengesini bozuyor. bir neden yok onlar da farkında ama çomar olmak bunu gerektiriyor. 16 yıldır edilen klişe ve popülist laflar.. takır takır "şu sebeple" diyemiyorlar, kendi söylediklerine kendilerinin de inanmadığı yüzlerinden belli.

demokrasi, adalet, eşitlik, refah kavramları bünyelerinde alerji yapıyor. dilenci gibi kaymakamlıklara gidip yardım parası almak onurlarına hiç dokunmuyor. ben niye devlet kapısında para dileniyorum da, hakettiğim parayı maaş olarak alamıyorum demiyor. markete gidip kaşarından, etine, sütüne, tereyağına çoluğuna çocuğuna canının istediğini alabilme koşullarını istemiyor da, kapısına bırakılan gıda yardımını lütuf sayıyor.

kendi hayatlarını bataklıkta geçirdikleri yetmiyor, geri kalanı da aynı çukura sürüklemeyi meziyet sayıyorlar. bu zihniyet ortadoğu zihniyeti. bilimi teknolojiyi bir tarafa at sadece imam yetiştir, tepene israil amerika çöktüğü zaman da keklik gibi avlasın seni, sineye çek otur. elinden bir tek beddua etmek gelsin.

bu tiplerle bu ülkenin kaderi de budur. ama 10 yıl sonra ama 100 yıl sonra!