şükela:  tümü | bugün
  • turkiye zeka vakfinin bu yil da duzenlemesi beklenen zeka sorulari yarismasi.

henuz var, durun heyecanlanmayin. basligi acayim dedim. unutmazsam bu sene ugrasip cozucem insallah. evet cozucem bu sene ve bir kere olsun hepsini cozucem insallah.
  • bu gece saatler 00:00 ı gösterirken başlayacak olan online zeka yarışması. son iki senedir eleme sınavı ve yarı finalin online düzenlenmesi büyük kolaylık oldu. insanı gündemden uzaklaştıran böyle organizasyonların düzenlenmesi ve böyle bir yarışmanın 21. senesine girmiş olması şükela. başlık altının boş kalması ise şaşırtıcı.

ilgilenen yazarlar için amme hizmeti: oyun.tzv.org.tr
  • kelime bulmacaların zor bulduğum oyun.
  • soruları hazırlayan emrehan halıcı mıdır emin değilim, ama yıllardır alıştığım ve gördüğüm 'zeka sorusu' tarzının hala dışına çıkılmamış olması üzdü -gerçi üzülmelik bir durum yok, işte bildiğimiz tarz devam ediyor özetle. bazı tahminleri yaptıktan sonra, hele kelime sorularında hızla ilerlemek mümkün. aslında biraz ales gibi, uğraşsa herkesin yapabileceği sorular ama o kadar uğraşmaya eriniyor insan. bitirmeye 2-3 soru kaldı ama muhtemelen üşenip bırakacağım yarıda; olan da 10 tl'me olacak. en az 5-6 saat ayırabileceğinizi düşünüyorsanız katılın derim.

not: organizasyona olan saygımdan ötürü soruları göndereceğimi sanmıyorum, bu konuda mesaj atmazsanız pek şükela olur.
  • eleme sorularından beşgen sorusu hariç geri kalan hepsini çözdüğüm yarışma. beşgen sorusuna uğraşsam çözeceğim ama hiç içimden gelmiyor. geometri sevmediğimden herhalde.
  • 90 puan ile eleme sınavına katılan benimle aynı yaştaki 95 kişi arasında birinci olmuşum. şimdi sıra yarı finalde.

eleme sınavı sonuçları açıklanan yarışma.
  • 5 tane soru yapıp sonra devam ederim diyerek unutmuştum, üstteki entriyi görünce bir bakayım dedim ( yarı final de kaçmıştır diye düşünüyordum ) ki kaçırmamışım ve 50 puan alıp sınava girebilecekmişim. 10 tl yandı diye içten içten kederleniyordum.

2 kasım gecesi başında sabahlayacağım sınav.
  • 13:00'da yarı final sınavı başlamasına rağmen soruları düzgün açılmayan yarışma. açılan, açılmayan yeşillendirip bilgi verirse memnun olurum.

edit: sorun benim internetimdeymiş.

(bkz: sorun sende değil bende)
  • yarı final sınavına cevapları giriş süresi bugün 13:00 itibariyle bitecek olan yarışma.
    yarı final sınavının zorluk seviyesi bence tam dozunda olmuş. birkaç tane çözmesi çok keyifli ve yaratıcı soru vardı.