şükela:  tümü | bugün
  • yüksektir. kangren edici boyutlara varabilir.

1.5 yıl öncesine dek, tam 11 yıl, logitech'in standard wireless ürünlerinden birini kullandım. ancak pil masrafı ve pil zayıfladığında farenin ağırlaşması gibi problemler canıma tak ediyordu. 11 yıl sonunda fare iflas etti. zaten dota2' de oynayan birisi olarak farenin wireless olması aynı zamanda geç tepki vermesi gibi sebeplerden oynanabilirlik baltalanıyordu. arayışa girdim. oyun faresine geçiş yapacaktım. oyun farelerini medyada ön plana çıkaran yüksek dpı özelliğinin aldatıcı ve büyük ölçüde pazarlama stratejisi olarak sunulması umurumda değildi. oyun faresini esas farklı yapan özelliklerin gelişmiş sensörü daha iyi tepki süresi gibi etkenler olduğunu gördüm. ancak o kadar kurcalamada farkında olamadığım bir konu vardı. bu sensörler sapıtıyor zaman içinde.

işte bu sapıtma, kafasına göre hareket etme gibi saçmalıkları ancak yaşayarak gördüm. razer taipan aldım ilk. elime oturmuştu özellikleri de tatmin ediciydi ama
    yazılımı kurduğunda fare sapıtmaya başlıyordu. istediğin kadar kur kaldır usb portu değiştir kalibrasyonu synapse yazılımında ayarla resetle yok yok yok . hatta işletim sistemine format at bir daha dene, bıktırdı. onu takas edip naga chroma aldım ama benzer sorunları yine yaşadım. bu ikisinde de lazer sensör vardı. olmadı. ilk kez bu kadar pahalı ürünler alıyordum. neyse, artık sıyırma noktasına geldim. bunca yıllık bilgisayar deneyimimde fan gürültüsü bile bu derece çektirmemişti bana. öyle ki , dota 2'yi açıyordum. fareyi fare kılıfında kaydırmaya çabalıyorum sola çekiyorum sağa çekiyorum fare elimde taş gibi. gitmiyor. sensör saçmalıyor. ekrandaki imleç
    ile farenin işaret ettiği yerin alakası yok. oyunda karaktere tıklamaya çalışıyorum. razer destek ile kaç kez yazıştım çözüm aradım falan yok yok yok! imleç gitmiyor falan... sonra artık optik deneyeceğim dedim. logitech'e geri dönüş yaptım. logitech g302 aldım. 6 ayın sonunda bu da her niyeyse ağırlaşmaya başladı birden elimde. portu değiştirdim lgs'i yeniden kurdum işletim sistemini formatladım yok yok yok.

işin özü, oyun faresi mi artık bırakacağım sanırım. daha iyi tepki süresi için, daha hızlı tıklamalar için düşündüğüm fareler beni kendinden soğuttu. artık bilmiyorum benim dizüstü ile şu fareler arasında uyumsuzluk mu oluyor.

yaşadığım sorunlara benzer sorunlar yaşamış olanlar çözmüş olanlar varsa bana yazabilir.

edit : lazer sensörlülerde kulak çöpü ile temizleme gibi yolları da denedim.
  • (bkz: oyun faresi)