şükela:  tümü | bugün
  • oyuncular tarafından oyuncular için mantığıyla yola çıkmış oyun dergisi. inceleme, haber, makale, ön inceleme, kısacası bir oyun sitesinde ne ararsanız burada bulunmaktadır. burnu havada editörlerin sardığı yerlerden farklıdır.
  • bir hevesle açılan onlarca oyun sitesinden hiçbir farkı olmayan oyun sitemsi.

öncelikle tasarım anlamında wordpress kurup "good news" temasını alan herhangi bir siteden değil fersah fersah, 1mm bile önde değildir. tamam güzel takip edelim, destek olalım diyeceğim ama içeriklerine bir göz atmamız gerekiyor değil takipçisi olmamız için?

hemen ilk olarak hakkımızda kısmına bakıyorum ve ne göreyim. yusuf miroğlu yasaları* ile büyük benzerlik gösteren, "oyun fest beyannamesi" adını verdikleri birbirinden komik 12 maddeden oluşan bir metin bu sayfada beni karşıladı. *

bu güzel beyannamede 8. ve 9. maddeler ise ilgimi hayli ilgimi çekti.

madde 8 : oyun fest, ziyaretçisini ve iş ortaklarını kandırmaz.

madde 9 : oyun fest internet yayın adabına uyar, etik ilkelerden asla şaşmaz.

bu maddeleri görür görmez içim bir rahatladı, derin bir oh çektim. iyi bari kandırılmıyoruz dedim en azından. ama bu rahatlığım maalesef uzun sürmedi. internet yayın etik ilkelerinden şaşmayan ve ziyaretçilerini kandırmayan güzide sitemiz maalesef okuduğum ilk incelemede patlak verdi.

awesomenauts adlı oyunun incelemesini yapmışlar * fakat incelemede maalesef 8. ve 9. maddelerine pek uymamışlar. yazıda tamı tamına 22 tane etiket ( tag ) bulunuyor. bu taglar arasında dikkatimi çekenler :

dota, dota 2, heroes of newerth, hon, league of legends, lol , kale defansı oyunu, kule defansı oyunu.

inceledikleri oyunun türü, yukarıda yazdığım ve etiketlerinde kullandığı oyunlara benzer bir tür oyun olduğundan ne var ne yok döşemiş. yani bu demek oluyor ki, call of duty* çıktığında bu gençler incelemeye "counter strike , medal of honor, savaş oyunu, silahlı oyunu, adam öldürme" gibi taglar girecekler. hadi burada yapılan hit kaygısını geçtim, hani ziyaretçiyi kandırmıyordunuz. ben google a şu sıralar çok popüler oyunlardan league of legends yazdım ve es kaza sizin bu yazıya denk geldim taglarınız sayesinde. ne olacak şimdi? bu yaptığınız insanlığa, daha da önemlisi beyannamenizin 8. ve 9. maddesine sığar mı spamcilar, insanfsızlar!

içerik bakınmaya devam ediyorum, hani ne ararsak bulunmakta olan bir siteymiş ya. gördüğüm manzara, tipik türk oyun inceleme sitelerinden gördüklerimle pek farklı değil. bol keseden kategori açıp, sonrasında içini boş bırakma taktiği. taktik diyorum çünkü galiba siteyi dolu ve ciddi gösterdiği sanılıyor bu tarz davranışların. yoksa herkes neden yapsın, değil mi?

şimdi 3 (üç) veya daha az yazı içeren kategorileri yazıyorum aşağıya. bir kategori için 3 yazı bile çok çok az ama hadi iyisiniz ucu ucuna yırtıp listeye girmeyenler belki olur.

ön incelemeler, ilk bakış , machinima, podcast, sorun savar, rehber, tam çözüm, faaliyetler , savaş arenası , okurdan.

evet, 10 (on) kategoride 3 taneden az içerik/yazı var. zaten bu saydıklarımında çoğu boş, hiç yazı bile girilmemiş. sitede toplam kaç kategori var bilmiyorum, saymadım ama basit bir hesapla kategorilerin %25'i çöp. göz doldursun diye yapılan, ucuz numaralar. hani oyun sitelerinin hepsinde ps3, xbox 360, vita falan gibi kategoriler olur ama adam o konsolları gerçek hayatta görse tanıyamaz ya, işte benzer bir durum.

halbuki ekşi sözlük üzerinde gördüğüm bazı entrylerde, ön inceleme falan var denmiş ama 1 tane ön inceleme var sitede. onunda siteye eklenme tarihi, entrynin yazılma tarihi ile aynı.

bir de forum bulunuyor güzide oyun sitemizde. ancak tabiki içinde bazukayla sinek avlanıyor. bu forumu görünce aklıma direk her önüne gelenin forum sitesi açtığı yıllar geldi. sadece ismi forum olup, içinde kimsenin ne konuşup ne tartıştığı ücra mekanlar, ama iyi oldu nostalji yaptım sayelerinde, özlemişim bu manzarayı.

hadi içerik sayısını geçtim, içeriklerin kalitesi ne durumda? hiç merak etmeyin, onda da tipik türk oyun siteleriyle yarışır durumdalar. "kuru yazı + 2 resim + oyunun trailer'ı = incelemeeee işteee!" formülü uygulanmakta.

güzel kardeşim, youtube'ta görüldüğü kadarıyla artık 13 yaşındaki bebe bile incecik sesiyle, fındık kadar ingilizce telafuzu bilgisiyle, iyi kötü bir videolu inceleme yapabiliyor. sene 2012 olmuş, biraz yenilikçi olun, madem yeni bir sitesiniz, madem bunca yıldır sektörü domine eden sitelere rağmen sıfırdan yapılanıyorsunuz, biraz yenilikçi olun, farkınız olsun. bölüm sonu canavarı ayda 10 video çıkartıyorsa, sende 3 video çıkart ama videolu yap şu işleri. hayır, manifestonuzda "türk oyun sektöründeki tüm olumsuzluklara sitem ederek" bu siteyi kurduğunuz yazıyor. türk oyun sektöründeki sitelerden senin ne farkın olmuş ki?

ha yazar arıyorlarmış, onu unutuyordum tam. yazar alımı için "en son okuduğunuz kitap hangisi?" diye bir soru var ki beni benden aldı. yine bu sayfada, eğer referansımız varsa ve referans belirteceksek, o kişinin ad soyad, telefon ve adres bilgilerini de vermemiz gerekecekmiş. yani eğer siz 3 sene önce bir aşk forumunda moderatörlük yaptıysanız, sitenin admininin adını soyadını telefonunu adresini vereceksiniz ki, abilerimiz teyit edecek, senin yalan söylemediğini anlayacak.

gençler, gelin şimdi yamacıma. site açmak, hele bu tarz ciddi emek gerektiren bir projeye atılmak, domain alıp, hosta geçip, sosyal medya için hesaplar açmakla, site profillerine fiyakalı resimlerinizi çekip koymakla bitmiyor.. "oyun sitesi"' deyince oyun sitesi olunmuyor yani. tamam, betayız diye birkaç yerde belirtmişsiniz ama, betaysan betalığını bilip, eşe dosta ekşi sözlükte ısmarlama entry yazdırtmayacaksın. aynı halt uludağ sözlükte'de yenmiş. bir yerden, birilerinden destek bekliyorsan önce birşeyler üreteceksin. öyle basın bültenlerini kopyala yapıştır yapıp haber diye girmekle oyun sitesi olunmaz. sonrada türkiye'de neden oyun sektörü gelişmiyor diye yakınırsınız.

sözlükteki arkadaşlarınızı üzerime salıp özel mesajla küfür etmenizi göze alarak bu entryi yazıyor ve reklamın iyisi kötüsü olmaz dersiniz diye sayemde sitenize gelecek hitleri size helal ediyorum. hadi dağılın bakıyım şimdi.

başlıktaki ilk entry'nin silinmesinden sonra gelen edit :

firemc nickli yazarın, 14.07.2012 tarihinde, saat 00:03'te yazdığı ve benim entym'den sonra sildiği #29367076 nolu ısmarlama entrysini, google önbellekten buldum, aşağıya yazıyorum.

"sektörü domine eden sitelere rağmen sıfırdan yapılmış oyun sitesi. tasarım açısından birçok siteden fersah fersah ötede, takip edilesi, destek olunası. "

caps*

hayır sonra denmesin ki senin entry'nin daha 2. cümlesinde neden tasarım, tema vs. gibi laflar geçiyor, neden direk ateş etmeye başladın.

(bkz: ilk kanı onlar akıttı)
  • http://www.oyunfest.com/…fiyat-tam-bir-hakaret.html

thq'nun yaptığı indirimler için "şok! hakaret bu!" diyebilen garip, içeriği de kalitesiz bir oluşum. hayır yani adamların paraya ihtiyacı var ki indirim yapıyorlar veya keyifleri istedi, size ne kardeşim bundan? akıl fikir diliyorum.
  • hala güzel oyun incelemeleri yayınlayan site