şükela:  tümü | bugün
 • çevremdeki genç nesile bakıyorum da çocuklar kendileri oyun oymamıyorlar deliler gibi youtubedan o oyunu oynayan kişilerin videolarını izliyorlar, soruyorum neden oynamıyorsun diye böyle daha zevkli diyor.
  şaşırıyorum hayretler içerisinde kalıyorum, ulan biz çocukken sırayla ateri oynardık izlerken zaman geçmezdi koltuktan kalmak istemezdik, hakikaten nesil farkı çok ilginç.

  belki çok doğru bir başlık olmadı ama doğrusunu bulamadım idare edin.

  edit: maddi yetersizlikler sebebiyle bilgisayar yada konsol alamayan kişilerden çok bahseden olmuş da sizce bu insanlardan bahsediyor olabilir miyim?
  yakın çevremde bir ton para bayılıp çocuğa bilgisayar toplanıyor adam oynamak yerine elinde telefon youtubedan dangalağın tekini izliyor, dediğim bu çocuklardan ibaret.
  futbol maçı izlemekle aynı olduğunu söyleyenler olmuş, ben hiç tv de halı saha maçı izlemedim.
 • futbol oynamayıp, televizyondan futbol maçı izleyenle aynı işi yapan kişidir. ikisi de normaldir.
 • bir çeşit cuckold fantezisidir
 • cidden çok saçma iş. fikir sahibi olmak için 5-10 dakika izlenir de, saatlerce izlenmesine oyun bağımlısı olarak tahammül edrmiyorum.
 • ilkokuldaydım yan komşumuz izmirli yusuf'un babası fabrikatördü beni hep evine oyun oynayalım diye davet eder oyun oynardı bende izlerdim sıranın bana gelmesini beklerken ama sıra hiç gelmedi. sıra bana geldiğinde kol bozulurdu da. izleyerek öğrendim oyunu ve bir gün dışarda oynadığımız da bu bi çaktım deliye döndü, sonrasında da hep koydum çocuğu ;). ha bir gün sinir etti beni kafasını mermere vurdum. annem dikti kafasını :))
  sonra da hiç görüşmedik, evlenmiş çocuğu var :)=)
 • iyi oyuncu izlemeden iyi oyuncu olunmaz zira.
 • bana göre film izlemekten farklı olmayan davranıştır. önceleri ben de garipsiyordum. ancak mantık çok basit, oyun esnasında sürekli farklı senaryolar gerçekleşiyor ve çocuklar sürekli "bakalım şimdi ne yapacak" modunda.
 • "aaa" kategorisindeki oyunlar 400-500 tl civarına çıkmışken, parasını çöpe atmamak için, satınalmadan mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmeye çalışanlara hak veriyorum.

  ama transa girmiş bir şekilde zaten bildiği, oynadığı oyunları saatlerce başkasının oynamasını izlemek (strateji, taktik... vs. öğrenmeye çalışmak dışında), hatta oyunu da değil oynayanı izlemek baya baya bir zihinsel sorundur.

  daha da ilginç olan, izledikleri tiplerle aralarında platonik bir bağ kurup, kendilerini bu adamların hareketlerinde söz sahibi hissetmeleri. yok pintipanda rdr2 oynarken sinirlenip bırakmış, yok bilmem kim çok beceriksiz oynuyormuş, yok şu adam izleyicisine küfür ediyormuş...

  kim lan bu adamlar? ne borçları var sana? herkes gibi oyun oynarken bir kaç ergen tarafından götleri kaldırılıp işi şova çeviren tipler alt tarafı. kendi embesilliğinle bu adamların prim yapmasını sağlayıp sonra da, bağlanmak, senin için var olduklarını düşünmek kadar aptalca bir şey olabilir mi?
 • bu benim oğlum lan!

  herif teknolojiyi seviyor diye gittim en afillisinden tablet aldım, içine raz-plus'dan scratch'a kadar envai çeşit kodlama, ingilizce, robotik programlarını ücreti neyse ödeyip yükledim. baktım oyun seviyor, genç (8) yaşta gta'ya fifa'ya bulaşmasın, bir şeyler inşa etsin diye para bayılıp minecraft yükledim, bana ait olan ps4'e bile çeşit çeşit minecraft oyunları aldım bir şeyler inşa etsin diye. pezevenk bir iki oynadı, karıştırdı sonra "oehh" diyerek sıkıldı. şimdi günde 1 saat izni olan teknoloji saatinde götünü kaşıya kaşıya tabletinden youtube'da minecraft oynayan ergenlerin videolarını kıkır kıkır izlerken yakalıyorum.

  lan bir de yaşken eğilsin diye stemdir, robotiktir, kodlamadır allah ne verdiyse önüne sürdük belki büyür de yapay zekaya salar kendini diye...

  biz bir steve jobs, bir bill gates olmasa bile küçük çapta bir zakırbörg, elon mask çıkarır mıyız diye düşünürken aşkımızın meyvesi aytek'e doğru gidiyoruz hadi hayırlısı.

  aytek editi: https://eksiup.com/p/gn2761478h3z