şükela:  tümü | bugün soru sor
  • game designer'in yaptigi i$. turkce'de "oyun tasarimi" olarak gecebilir, pek kullanilmiyor o ayri. oyunun en ince ayrintisina kadar detaylandirilmasi ve game developer'a mumkun oldugunca az du$unecek $ey birakilmasi i$idir. memlekette iyi tasarimciyim diyen varsa beri gelsin.
  • binlerce oyun da oynasanız, "hadi bakalım bir oyun tasarla ve dökümante et" dendiğinde günlerce kafa yormaktan beyninizin acımasına sebebiyet veren iş kolu. bu süreçte hiçbir şey yapmıyormuş gibi görünmeniz de cabası.
  • 3 senedir olmaya çalıştığım oyun tasarımcısı adlı mesleğe adını veren tasarım.

ülkemizde az sayıda denk geldiğim kişileri bir araya toplamaya çalıştığımız grubumuza bekleriz hepinizi.
    (bkz: ekşi sözlük oyun geliştirme grubu)
  • genellikle bölünmüş alt dalları vardır. ben bugün oyun tasarımcısıyımdan ziyade oyun tasarımında texture uzmanıyım, modelleme ui ux uzmanı veya yazılımcıyım gibi.
  • ülkemizde gelişmemiş, değeri bilinmemiş bir konudur. türkiyede gavurların game designer dedikleri konsept yok hükmündedir. sermayesi olan kendine bir stüdyo açar, yazılımcı, 2d-3d tasarımcı hatta bütçesine göre ayrıca ui designer efenime söyleyeyim konsept çizer gibi dalında uzmanlaşmış kişileri istihdam eder. müzik ve ses konusunu da outsource eder. project management, game design ve hatta senaryo konuları sermayeyi getiren kişiye kalır. türkiye’de oyun firmalarının kurumsal olmaması, çoğunun start-up düzeyinde olmasıyla da alakası yok. bu coğrafyadan çıkan en başarılı oyunun yüksek bütçeli devamı da bu kafayla yönetildiği için 6 senedir hala piyasaya sürülememiştir.

ben de türkiyedeki işleyişin bu olduğunu gördüğümden beri eşit ağırlıkçı halimle sike sike kodlamaya yöneldim bu yaştan sonra. başka türlü olmuyor çünkü maalesef. oyun tasarımcısı denilen kişi, ekip yöneticisi konumundadır, sıfır kodlama bilgisi ile veya 3ds max, maya efenime söyleyeyim cinema4d gibi 3 boyutlu görsel tasarım programlarından birine hakim olmadan “ben oyun tasarlıycam” diye hayal kurmayın, rencide olursunuz.