şükela:  tümü | bugün
  • çocukluğun bakir oyuncağı. bir oyuncak, bir çocuk, bir giyinik bir soyunuk...
    (bkz: çocukluk)
  • kız çocuklarının üzerinde annelik provası yaptığı denek.
  • (bkz: chucky)
  • bunlara çocuk makyaj yapmaya kalkar, boyalar zamanla akar, silinmeye çalışılsa da tamamen çıkmaz, tersine boya yarı akmış şekilde kazınır o bebeğin suratına. böylelikle oyuncak bebek denince pırasalaşmış saçları ve akan boyalarıyla korkunç bir şey gelir gözümün önüne. en iyileri, yetişkinlerin kendileri için aldıkları bebeklerdir.
  • evcilik in başrollerini oynayan, kız çocuklarının zamanında en az 1 belki 2, şimdilerde çocuk(!) olan çıldırmış neslin tahminim bi 55 tane sahip oldukları nesne. zencisi,sarışını,erkek arkadaşı,kankası,party girl ü.. ama şimdiki veletlerin bizim zamanımızdaki kadar değer verebileceklerini sanmam oyuncak bebeklere. barbie diye bi marka var artık, bilimum kiyafeti , çantası ıvır zıvırı var.

heralde hala vardır , 3 5 aylık bebek boyutunda olanlar vardı. onlar makbuldu. öle çok süper afet-i devran olmasalar da şirindiler. mik mik tiki barbie den güzeldiler bi kere. top model olmasına ne gerek var, o bi kere bizim ufak yavrumuz idi. karnı açtı. uykusu vardı , kucağımızda sallayıp uyuturduk. elbise dikerdi anneler artan kumaşlardan. takım takım giyerdik. salıncakta sallardık. elimizde bütün gün haşat olurlardı.

canlandıklarını hayal ederdim ben bazen. sabah kalktığımda yanı başımda dururken canlanmış,konuşuyo diye görürdüm rüyamda, bi de uyanınca üzülürdüm öle cansız duruyo görünce.ama iyi ki canlanmamışlar, zira bi miktar tırsınç olurdu tahminim. (bkz: chucky)
  • suphane okuyanı çıkmış bi de bunun (bkz: dua eden bebek)
  • (bkz: et bebek)
  • (bkz: bez bebek)
    (bkz: barbie)
    (bkz: sindy)
  • dünya üzerindeki en korkutucu yaratık olduğuna inandığım vasat oyuncak. bence öcü diye birşey vardır ve öcüler oyuncak bebeklerin içine gizlenmiştir.
  • cocuklugumda cevremdeki bilimum insanin "senin canini isteyecek" gibi hezeyanarla beni korkuttugu oyuncak. neymis ahirette canimi isteyecekmis bize can ver diye. hattà kuran kursu gibi ortamlarda kizlar tarafindan fantastik hikayeler anlatilirdi, filanca cocugun bebegi gece onun canini almis gibisinden. ne zorlari varsa o masum oyuncakla? muhtemelen puta tapmaya giris 1 olarak goruyorlardi ama tapinmiyorduk ki biz onlara, la havle. sonra chucky diye bir sey cikmasin mi? benim butun oyuncak bebekler gardroba kapatildi, atmaya kiyamadim gene. oyuncak bebek fasli da boylece bitmis oldu. erken buyuttunuz beni pis seyler.