şükela:  tümü | bugün
 • çocukları hipnotize etmek için geliştirilmiş bir icattır... çocukken (80'lerde çocuk olanlar) başına oturturlardı bizleri.. küçük bir rayda dönüp durardı bu tren.. bazıları tepetaklak olurdu, bir yere tırmanır, ağırlığıyla rayın yönü değişir, öbür taraftan inerdi tren.. kimisi duman çıkarırdı... bazıları ise küçük bir joystikler kontrol edilen iki ayrı trenin olduğu bir set halindeydi.. trenleri çarptırmadan yarıştırırdık... (yoksa o araba mıydı?) her halukarda, hiperaktif bir çocuğu bile bir süre sabitleyecek kapasitede bir oyuncaktı... kanadı kopartılmış sineği karınca yuvasına atmak kadar heyecan verirdi bizlere..
 • daha cok cocuklarina diye alan babalarin oynadigi oyuncaklardandir.
 • rayları sistemli bir şekilde kurmak, dereler, bayırlar icat etmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. taşınan malzemelerin taşınma süreci bu süreçte karşısına çıkabilecek şeyleri belirlemek gerekir ki tren uslu uslu giderken hızlandırıp yoldan çıkarmak çok zevklidir.
 • dostlar sag olsun, artik benim de var bir tane bundan.
 • en bildik markalar arasında lima vardır daha çok büyük çocuklar içindir. günümüzde bütün evini raylarla kaplamış manyaklara da rastlanır...
 • halının üstüne uzanıp, rayları birbirine ekleyip,vagonları üstüne yerleştirip te kumandaya ilk hareketi verdiğinizde sizi mutlu eden çocukluğa dair hoş bir nesne.
 • (bkz: clockers)
 • halının üstüne oturup, saatlerce kendini kaybetme nedeniydi.babayla beraber oynanan bir oyuncaktı.bazen baba senden daha fazla da oynayabiliyordu.
 • cocuklugumun ne kadar igrenc anisi varsa bir sekilde bu oyuncak trenlere baglanabilir.. carpilmisligim,ezilmisligim,dayak yemisligim,pilini yutmaya calisirken bogulmuslugum,sigaraya baslama girisimlerim hep bu oyuncak trenler yuzundendir.

  simdi bilen bilior tek cocuk olmama ragmen fakir bir ailede yetistim. öyle sahane bir oyuncak tren alicisi degildim. ama bi sekilde merakliydim ve zamanin küçük ev dizisi oyuncak trenlere merakimi körüklüyordu. komşumuz vardi bir tane onnar zengin olduklarindan direk raylara elektrik verilerek giden trenleri vardi.. her neyse arkadaslar kisa devre ile tanismam bu noktada gerceklesmistir. bi metal makas bulup raylarin ikisine ayni anda degdirirseniz kisa devre olur ve bu sizi carpar.. buraya kadar normal. benim kadar salak bir cocuksaniz bu carpma sizi delirtecek ve anneniz sizi gelip saclarinizi diken diken bulup dovene kadar carpilmaya devam edeceksinizdir..

  veya zar zor aldirilmistir bi sekilde oyuncak tren ama duman cikartmiyordur.. işte orada babanizin ictigi sigaraya meyletmelisiniz.. annenizden sakli icer babaniz ama sizden saklayamaz.. en azindan benden hicbir sey saklayamadi adam yahu.. hayatimda izledigim ilk porno film babamin kisisel arsivindendi sanirim..

  bu maceranin sonu da annenizin sizi yakalamasi ic bakalim karsimda ic diyip agzinizi burnunuzu kirmasi ile sonuclanacaktir..

  pili degistirirken veya tren geri gitsin diye ters yerlestirirken etrafinizda manyak arkadaslarinizin olmamasina da dikkat etmelisiniz.. korkutup pili yutmaya calismaniza akabinde hirlayarak hastaneye goturulmenize ve tüm hastaneye kendinizi "pil yutan cocuk ahahahah" die reklam etmenize neden olacaktir dikkatli olun..

  ama yine de

  özünde sahane bir seydir pilli oyuncak tren. yani dogru ellerde diyebilirim.. mesela al bi tane tren o daire cizsin bu hic bir atraksiyonu olmayan hadiseye de belli bir yasa kadar salak kalmaya genetik olarak programlanmis cocugunuz baksin kalsin.. donuor lan? sadece donuyor.. bununla nasil eglenmemi beklersin ki sen benim? yetiskin!! (küfür olarak algilayin bunu)

  tabi muhabbet kuşunu raylara baglamassan.. aha neyse yahu kendimi bu kadar manyak lanse etmek istemiyorum burada bu muhabbeti kesecegim..