• futbol'da bişi, tam anlamadım nasıl oluyor da. bi anda ordan adam giriyor, öbürü de tam o anda dışarı çıkıyor. nasıl tutturuyolar zamanlamayı anlamadığım ama yeşil sahalarda yeni simalar görmemizi sağlayan bir şey olduğundan seviyorum ben bunu.
  • takim oyunlarinin pek cogunda ** * yapilan bir sey... sahadaki oyuncuyu alip yerine baskasini sahaya sokma seklinde gerceklestiriliyor ve de bir siniri var bu isin. belli sayida oyuncu degisikligi yapilabiliyor... öyle kafaya gore gir-cik-gir-cik olmuyor yani.
  • bildiğim kadarıyla 2 değişiklik hakkından 3'e değişikliğe çıktığında ilk olarak sadece kaleci için kullanılbiliyordu..

not: yanlışsa yeşili yakınız..
  • bizdeki ptt 1. lig'e denk gelen rusya birinci futbol liginde takımların 4 oyuncu değişikliği hakkı mevcuttur. bu düzenleme ne zaman yapılmış bilmiyorum ama bence yerinde olmuş. hatta bugün dünya çapında uygulansa da kimse ses etmez bana kalırsa, futbolu biraz daha dinamik hale getirip daha fazla oyuncuyu işin içine sokar. ekonomik anlamda bazı kulüpler ve oyuncular için hoş olmayabilir gerçi, o da var.

buz hokeyinde ise takımların sayısız oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır. daha doğrusu, oyuncular "line" denilen gruplar olarak sahaya çıkar ve bunların devamlı değişmesi izin verilen bir durumdan ziyade aslında zorunluluktur. örneğin sahaya forvet olarak a-b-c üçlüsü, defansta ise x-y ikilisi çıktı diyelim. bunlar maksimum iki dakika içerisinde kenara gelir, yerlerini diğer "line"lara bırakır. x-y ikilisinin yerine m-n girer, a-b-c'nin yerine d-e-f girer vesaire... en çok sahada kalan oyuncular, genelde 60 dakikalık maçın 20-22'sini buzda geçirir. bu sporu 5 yıldır izlerim, oyuncular bu değişimleri nasıl bu kadar muazzam yapıyor hala anlayamadım. ulan sen gözünü açıp kapatana kadar rakip buzu boydan boya geçiyor zaten, ne ara kenarla iletişim kurup da "tamam şimdi kenara gidebilirim" diyorsunuz? ben çocukluğumda başlasaydım oynamaya belki efsanevi bir oyuncu olabilirdim ama kesinlikle line değişimlerini yapamaz, takımı en az 10 dakika eksik oynatırdım. neyse ki koca götlünün tekiyim ve hokey camiası bunu dert etmek zorunda değil.
hesabın var mı? giriş yap