şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde çoğu insanın kanıksadığı durum.yahu kardeşim sanat tanımı bile yapmaktan aciz bir milletiz.sanat gibi yeni hissiyatlar, yeni ürünler üretmek anlamına gelen bir fenomeni, taklit temeline dayanan oyunculuk ile aynı kategoriye dahil etmek çok garip. oyuncunun zanaatkardan farkı olamaz. belirli talimatlar doğrultusunda aynı işi yapan bir insanın,marangozdan,demirciden,doktordan,inşaat ustasından bir farkı yoktur ki kimse de bu mesleklerin sanat olduğunu iddia etmiyor zaten. ama oyunculuğa yapılan muamele öyle mi? oyunculuğun kutsal bir meslek olduğuna dair atıflar,değerlendirmeler vb... sinema sektöründe sanatçı arıyorsanız yönetmen,senarist,görüntü yönetmenine bakın.yaklaşık olarak en az şeyi yapıp,yapılan işin en çok kaymağını yiyen(güç,para,popülarite) bu güruhu elime kürek alıp kovalamak istiyorum sayın sözlük..!
    ve en çok kızdığım şey düşük kalibredeki bu tarz insanların sırf kamera karşısında meşhur oldukları için kaale alınıp topluma ultimatom vermesi,toplumu yönlendirmesi.
    bu durum benim bir kez daha kahretmeme neden oluyor..!
  • taklit bir beceridir, sanat değildir. oyunculuk ise bir sanat dalıdır ve gerçek manada icra edenler sanatçıdır. oyuncu kendi benliğini, mimiklerini, ses tonunu, bakışını, hayat görüşünü bir kenara bırakıp kendinden çok farklı bir insana dönüşüyor, başkalaşım yaşıyor, kısacası yeni bir insan yaratıyor. sanatçı yaratıcıdır ve bazen kendini yıkarak yaratıyor ki okuyup gördüğümüz kadarı ile zaman içerisinde normal ruh sağlığı çizgisinden oldukça uzaklaşabiliyorlar. gerçek oyuncular düşük kalibreli değil aksine zeka, yetenek, hayal gücü ve gözlem olarak normal bir bireyden çok daha üstün vasıflara sahiptir. sektör içindeki diğer sanatçı ve emekçiler haksızlığa uğruyorsa bunun sorumluluğu oyuncuların değil, büyük olasılıkla yapımcıların, seyircilerin ve basınındır. sanatçının kendi fikrini açıklaması en doğal davranıştır, tartışmaya açıktır.
    bazı dizi ve sinema ünlülerini oyuncu değil zanaatkar olarak kabul etmek gerektiğini ben de düşünüyorum, hatta zanaatkarlara da haksızlık olur mu diye de düşünmüyor değilim.
  • her sanat dalının sanatçıları vardır zanaatkarları vardır. her piyano çalan kişi sanatçı mı oluyor? bakın bakalım ian mckellan'ın yaptığı sanat mı değil mi kendinden bir şey katıyor mu katmıyor mu: https://www.youtube.com/watch?v=zgbzcghq9m8