şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: wizard of oz)
  • masalı için (bkz: the wonderful wizard of oz)
    müzikali için (bkz: the wizard of oz)
  • dokuzuncu nesil çaylak.

sonradan gelen edit: yazar olmuş kendileri.
  • harry kewell'ın gavur illerindeki lakabıymış bu.
  • marmara çizgi tarafından çıkarılan, marvel'in klasik hikayeyi çizgi romanlaştırdığı klasik bir masal.

bu hafta içinde marmara çizgi'nin facebook sayfasından 3 tane hediye ediliyor. ayrıntılar http://www.otekisinema.com/…kazanmak-ister-misiniz/
  • çocukken seyredip en çok etkilenmiş olduğum muhteşem film.
    fragman
  • çocukluğumda bayılarak izlediğim 1939 yapımı film.
    dorothy kızımızın bir hortum sonucu baygınlık geçirerek düştüğü şehirden eve dönmeye çalışmasını konu alır. ne yapacağını düşünürken eve dönmek için oz büyücüsü'nden yardım alması gerektiği konusunda bir akıl alır. oz büyücüsü zümrüt şehirde yaşamaktadır ve uzun bir yol gitmesi gerekmektedir. yolda giderken kalp isteyen teneke adam, beyin isteyen korkuluk ve cesaret isteyen aslanla tanışır ve meşhur 4lümüz, kötü kalpli cadı, iyilik perisi vb diğer karakterlerle dolu maceralara çıkarlar. evet konu oldukça fantastik fakat filmdeki şarkılar, replikler, verilen mesajlar ve espriler gerçekten çok iyi. bu kadar meşhur bir film hakkında sözlükte bu kadar az yazı yazılması ise şaşırtıcı.

bir miktar vikipedi bilgisi:
    "fantastik hikayesi ve alışılagelmedik karakterleriyle, the wizard of oz yıllar boyunca tüm zamanların en çok bilinen filmlerinden biri ve gerçek bir klasik olmuştur. bununla beraber, fazla sayıda olumlu eleştiri toplaması ve akademi ödülleri kazanmasına rağmen, film başlangıçta gişe geliri olarak yapımcı firmanın elinde patlamıştır.
    film o zamanlar mgm'nin en pahalı prodüksiyonuydu. stüdyo ilk yayınlanmasında istediği gişe gelirini elde edemeyince filmi tekrar yayına soktu. film müziği "over the rainbow" en iyi özgün şarkı akademi ödülünü kazandı. ve filmin kendisi de birkaç akademi ödülü adaylığı kazandı. bunların içerisinde en iyi film ödülü de vardır. televizyonlar filmi 1956 senesinde yayınlamaya başladı. ve filmin kendine büyük bir izleyici kitlesi buldu. bundan dolayı televizyonlar yıllık bir gelenek olarak filmi yılda bir kez yayınladılar ve filmi halka tekrar tanıttılar. bu da the wizard of oz'un en ünlü filmlerden biri olmasına yardım etti."

--- spoiler ---

herşey kızın fırtınada hortuma yakalanmasıyla hastalanıp yatağa düşerek gördüğü bir rüyadır. rüyadaki fantastik arkadaşları korkuluk, teneke adam ve aslan gerçekte mahalleden arkadaşlarıdır. iyilik perisi teyzesi, oz büyücüsü ise onu fırtınadan kurtaran aynı kasabadan bir amcadır. sadece başrolleri yazdım ama karakterlerin hepsinin kızın gerçek hayatında bir karşılığı var.

--- spoiler ---

spoiler sonrası not: tanıdık geldi mi? kıps (göz kırp)
  • pennsylvania'da oturuyormus ya bu amk...
  • ohio'da bir hapishanede sahneye konulmuş hikaye. derseniz ki nedir olayı yani bir sürü yerde sahnelenmiştir, ohio'dakinin farkı ne şöyle derim:

önce sahneden bir fotoğraf gördüm, komik geldi. yani birden uzun, yapılı ve biraz da çirkince bir dorothy görünce karşımda azıcık gülümsedim. yalnız haberin ayrıntılarını okuyunca "piiiiii ön yargılarına sokayım senin" dedim. evet kendime bunu dedim. bence siz de bu haberin videosunu izleyin sonra da kendinize hakaret edin. yok ya etmeyin. herkes benim gibi mal olmak zorunda değil.

prison of oz: staying human in an ohio prison
  • cidden çocukluk kabusu mu rüyası mı hala bilemediklerimden ama onlarla birlikte ormanda olmaya hiç özenmemiş hiçbiri ile özdeşleşmemiştim.. o zaman bile realistsem demek ki.