şükela:  tümü | bugün
  • haziran 2019'da stuttgart'tan schalkeye 15 milyon euro'ya transfer olan futbolcudur.
    bu transferle dayanışma tazminatı / yetiştirme tazminatı konuları gündeme gelmiştir. ozan'ın durumundaki olay dayanışma tazminatıdır. durum şöyledir;

prof. futbolcunun sözleşmesinin bitiminden önce transfer edilmesi durumunda, o futbolcunun eğitimine ve yetişmesine katkıda bulunan bütün kulüpler o futbolcunun önceki kulübüne ödenen tazminattan (fesih bedeli/bonservisten) pay alır(dayanışma tazminatı/payı).

dayanışma tazminatına ilişkin hükümler fıfa talimatınında düzenlenmiştir. tff talimatlarında dayanışma tazminatına ilişkin hüküm yoktur. (yetiştirme tazminatına ilişkin hükümler ise pfstt ( son güncel versiyon 2016 ağustos) m.16 ve ek-1’de belirtilmiştir. bu basitçe amatörden prof’a geçmeyle ilgili bir düzenleme)

ileride dayanışma tazminatına ilişkin tff mevzuatına fifa talimatlarına uyumluluk çerçevesinde düzenleme geleceğini düşünüyorum.

dayanışma tazminatı (payı), futbolcunun 12. yaşı ile 23. yaş gününe rastlayan sezonlar arasında ilgili kulübe / kulüplere tescil olduğu yıl sayısını oranlanarak ödenir (eğer bir yıldan az ise, orantılı olarak hesaplanır) hesaplama şekli şöyledir;

12.yaş gününe rastlayan sezon: %5 (yani, toplam tazminatın %0.25'i) x kulübü
    13.yaş gününe rastlayan sezon: %5 (yani, toplam tazminatın %0.25'i) x kulübü
    14.yaş gününe rastlayan sezon: %5 (yani, toplam tazminatın %0.25'i) x kulübü
    15. yaş gününe rastlayan sezon: %5 (yani, toplam tazminatın %0.25'i) x kulübü
    16. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    17. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    18. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    19. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    20. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    21. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    22. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü
    23. yaş gününe rastlayan sezon: %10 (yani, toplam tazminatın %0.5'i) x kulübü

aynı ülke takımları arasındaki bonservisli transferlerde dayanışma tazminatı ödemesi şimdilik yok. ozan kabak transferinde de durum böyle. alman kulübü stuttgart’tan alman kulübü schalke’ye transfer olduğundan.

ne var ki 23.03.2019 tarihinde katıldığım seminerde, fıfa futbol regülasyon direktörü omar ongaro: ‘üzerinde çalıştığımız bir konu da (24 eylül’den beri) dayanışma tazminatının yurt içi transferlerde de ödenmesi olduğunu vurgulayarak higuain örneği vermişti. mevcut şartlarda iki italyan takım arasında transfer olduğu için yetiştiren kulüp alamıyordu.

higuain bilindiği üzere napoliden juventusa 90 milyon euro bonservis ile transfer olmuştu. dayanışma tazminatı 4,5 milyon euro demek.

bu yeni düzenleme kanımca derece önemli ve doğru bir geçiş olur. hatta kanımca sadece bonservisli transferlere değil kiralık transferlerde kiralama bedeli üzerinden de dayanışma tazminatı olmalı.

yine higuain örneğinden gidersek oyuncu 2018/2019 sezonu ilk yarısında milan’a 9 milyon euro’ya kiralandı ikinci yarıda da chelsae’ya 9 milyon euro’ya kiralandı.

bu bedellere iki kez bonservisli transfer olsaydı toplam 18 üzerinden 900.000 euro yetiştirme tazminatı olacaktı.

ne var ki hem kiralık transfer olduğu için yetiştirme tazminatı olmadı hem de milan açısından aynı ülke takımı olması sebebi bir arasaydı. ileride bu konuda fıfa benim gibi düşünebilir, düzenleme getirebilir. nitekim altyapı yatırımları her geçen gün ödüllendirilmekte.

edit : toplnatı tarihini hataen 23.09 yazmışım, düzeltildi
  • merih demiral'dan daha sağlam bir stoper olan yanlış zamanda yanlış yerde olan top tepişçisi.
  • merih demiral'dan daha sağlam olduğu iddaa edilen schalke 04'lu stoper.
    ben kim sağlam bilmiyorum,bence ikisi de çok sağlam. ikisiyle de bir türk futbolsever olarak gurur duyuyorum ve ikisi için de çok ümitliyim.
    türk milli takımı uzun seneler boyunca stoper sorunu çekecek gibi görünmüyor ve bu çok sevindirici ülke futbolu için.
  • merih demiraldan daha iyi olduğu iddia ediliyor ama ne hikmetse bu yaz 2 tane stoper alan juventus, bayern münih ve yine stoper transferleri yapan psg, real madrid, napoli bu adamı düşünmüyor. tek taliplisi de merih demirala da talip olan milan ve geçen sezon küme düşmekten son anda kurtulan schalke. her ne kadar bayern münih’in de ilgisi olduğu söylense de ciddi ciddi düşündüklerini sanmıyorum. yoksa adamlar bu yaz kaç milyon euro’luk stoperler aldılar. isteseler ozanı anında alırlardı. bayern münih’in olduğu yerde schalkeye gidecek oyuncu tanımıyorum ben. söylüyorum şimdiden, ozanın en fazla olabileceği seviye simon kjaer, ujfalusi, lugano. merihte ise bir david luiz, thiago silva, hummels olma potansiyeli var.
  • merih de ozan da bence üst düzey stoperler değil. ikisinin de ayakları vasatın altında. ancak merih'in stili italya'ya çok uygun. sert ve seri. ikisinin de yolları açık olsun. ikisiyle de gurur duyuyoruz.
  • merihle karsilastirilan gelecek vaat eden stoper. aralarindaki 2 yas farkini dusunmeden karsilastirmak, hele ki pozisyonlarinin stoper gibi tecrube isteyen bir bolge oldugunu dusunursek, cok sacma. bir sene daha bir duzenli bundesliga gorsun bakalim ne oluyor, simdiden kjaer, lugano olur demek biraz ufurukculukden ilerisi degil bence.
  • merih'le karşılaştırılmasını yaş itibariyle anlayabilirim ama merih çok üst düzey olabilecek bir stoper.

nesta gibi sliding tackle da yapabiliyor, stam gibi fiziğini kullanarak top da çalabiliyor, ramos gibi hava hakimiyeti de var. her efsane stoperden biraz biraz var. biraz da maldini'den top tekniğini alsa hakikaten efsane olacak.

darklordwx çok güzel bir yorumda bulunmuş, katılmamak elde değil. ozan ancak bir ujfalusi, kjaer olabilir. yetenek belli, kumaş belli.

ben merih'te tam bir italyan stoper duruşu görüyorum. ikisinin de yolu açık olsun.