şükela:  tümü | bugün
  • kazakistan’ın özbekistan’ın deniz hakkını bir cetvel hamlesiyle bitirdiği sınır

yahu arkadaş bu özbekler hiç mi sovyetlere itiraz etmedi? onun denizi zaten var şurayı da bana ver diye?

özbekistan’a baktığınız zaman zaten şaha kalkmış kesik başlı kaplan’a benziyor. haritada çizdiğim bölgeyi de almış olsalardı, ülke sınırı bildiğin kaplan’a benzeyecekti.

geçmişte kazakistan ve özbekistan arasında denizden hallice aral gölü bulunmaktaydı bu gölün özbekistan’a yeteri geleceği düşünülmüşte olabilir. ama tabi sonra sovyetler’in tarım politikası yüzünden göl kurudu. ve çok küçük bir miktarı kaldı.

hazar denizinde hak iddia eden çok fazla ülke olmasın diyede yapılmış olabilir.

(bkz: bilemiyorum stalin)
  • yalniz tam o ozbekistan-tacikistan-kirgizistan bolgesinde oyle bir sinir var ki, duz bir cizgi ustunde ilerleyerek,

ozbekistan’dan cikip tacikistan’a giriyorsun sonra kirgizistan’a gecip tekrardan tacikistan’a giriyorsun sonra sonra tekrar tacikistan’dan gecip ozbekistan’a ozbekistan’dan da kirgizistan’a variyorsun.

oyle bir sinir.

kazakistan’in baya ayip ettigi olay.
  • o bölge zaten sınır olarak çok saçma, nüfus yoğunluğu olan bir bölge olsa çoktan savaşlar başlamıştı
  • umrumda olmayan dramdır.
  • özbekistan'ın kuzey kesiminde yer alan karakalpakistan özerk cumhuriyetihakkında bilgisi olmayan yazar isyanı. karakalpakistan haritasından anlaşılacağı üzere özbekistan'ın yarısını oluşturan bu devlet, soy olarak kazaklar'dan gelmektedir. ayrıcakazakistançirkeflik yapmak istese, özbekler aral gölünü bile göremeyeceklerdi.
  • (bkz: durun siz kardeşsiniz)

ilk başlığı okuduğumda özbekistan deniz halkına tecavüz edilmesi diye okudum.*

özbekistan’ın toprakları bilerek sorunlu paylaşıldığıyla ilgili yazı okumuştum. bunun sonucu olarak bulunduğu alanda pek çok sorunla boğuşmakta özbekistan.