şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1929 doğumlu türk yazar.

  maskeli balo'su iyi bir kitaptır; okunmalı, tavsiye edilmelidir.

  " 'maskeli balo', 1956 yılında 'yenilik' yayınevi tarafından basılmış. ancak 'can' yayınlarının yerinde bir seçimi ile 1999 yılının son ayında yeniden ulaştı okuyuculara. özcan ergüder 1929 doğumlu. yazmaya sait faik’in 'ip meselesi' adlı hikayesini okuduktan sonra başladığını söyleyen ergüder’in beğendiği yazarlar arasında hemingway, faulkner, steinbeck gibi ustalar var. o tarihlerde 'varlık' yayınları tarafından türkçe’ye kazandırılan bu yazarlara ait eserlerin pek çok kişiyi etkilediği anlaşılıyor. bu anlamda varlık dergisi ve kitaplarının türk edebiyatı için bir okul işlevi gördüğü söylenebilir.

  özcan ergüder de ilk yazılarını vatan gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde varlık dergisinde yayınlamış. 1949 yılında robert koleji bitiren ergüder’in, felsefe ve siyasal bilimler eğitimi yapmak için gittiği ingiltere’de yine yazmayı ve medyayı tercih ettiğini görüyoruz. 'maskeli balo'nun yazıldığı tarih de, bbc’de programlar yapıp radyo oyunları yazdığı, james joyce ve t.s.elliot’u keşfettiği bu döneme denk düşer. türkiye’ye vatan gazetesi genel yayın yönetmeni olarak döndükten sonra bir süre çeşitli dergi ve gazetelerde yazmayı sürdüren ergüder, 1960 yılından bu yana gazetecilik ve yazarlık yapmıyor. "
 • sait faik öldükten sonra o da yazmayı bırakmış yazar. bu ayki kitaplık'ta sait faik ile dostluklarına ilişkin güzel bir yazı yer almakta.
 • bbc'nin 60 darbesinden 1 yıl sonra türkiye'yi anlatan kısa haber filminde röportaj yaptığı gazeteci.

  https://www.youtube.com/…ke&feature=youtu.be&t=8m1s
 • bbc röportajında iki dakikada kendisi ile çelişkiye düşmüş 27 mayıs artığı.