şükela:  tümü | bugün
  • başarılı bir twitter hesabına sahip ekonomist.
  • antalyalı, ekonomist görünümlü pastaneci.

pastanesinin reklamını twitter üzerinde ilk önce veysel ulusoy'a defalarca yaptırttı; geçen gün de mahfi eğilmez'e. adım gibi eminim, rica minnet şunu bir laykla, retivitle, yorum yaz demiştir.

yakışmıyor...
  • emek sömürüsünü meşrulaştırmaya çalışan bir vatandaş. link
  • uzunca süredir takip ederim ama hiç öyle göründüğü gibi bir ekonomist diyemeyeceğim gün aşırı ülkeyi yeren karşılaştırmalar, inovasyon der der sonra pastahane reklamını yapar.
    10kilo iphone alırız 125 kilo afyon veririz tarzında gönderilere sahip kişidir.(afyon kelimesi hayal ürünüdür).
    kendiyle çelişen birisidir.
  • kendisi uzun suredir takip ettigim bir hesaptir hatta antalya laradaki pastanesi oldukca basarilidir lakin bugun hesabindan paylastigi emegi basitlestirmesi;genc arkadaslarimizin aldigi egitimle hicbir ilgi alakasi olmayan, yapilan isin kisinin kendisine hicbir sey katmayacak ve asgari ucrete tamah ettiren, isi kisiye muhtac ettiren sistemi elestirmek yerine daha iyi bir hayat isteyenleri suclu goren ekonomisttir
  • tanım: türkiye'nin acı gerçeklerinden birini dile getirdiği için ufak çaplı linç yiyen bir yazar.

söylediği şey gayet doğrudur ve çok acıdır. 2019 yılında 1.5 milyon yeni mezun verse okullar, bunların neredeyse 1 milyonu istemediği, o 1 milyonun neredeyse büyük çoğunluğu ise çok düşük, hatta asgari ücrete çalışmaktadır. sabah başka, akşam başka işte çalışan onlarca genç mezun var.

adamın dediği çok basittir ve hayatın gerçeğidir. hayatınızı idame ettirmek, hayatta kalmak istiyorsanız bazı zamanlarda iş beğenmeme lüksünüz olamaz. ben kısa zaman önce bunu tecrübe edinmiş biriyim. evet gönül isterdi ki herkes mezun olduğu gibi güzel işler bulsun, aldığı eğitimin hakkını ücret olarak da alsın. ama öyle bir ülke değiliz. bazı minik gereksiz eleştirileri var evet; ama o kadarı kadı kızında da olur.

sistemi eleştirerek değiştiremezsiniz, o tamah etmediğiniz üç kuruşu kazanıp, biriktirip, kendi sisteminizi kurarak değiştirirsiniz. köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek deyimini yaşayacaksınız.
  • bu adamın sürekli “gençler iş beğenmiyor” demesinden çok yıldım. evet gençler haftada 6 gün, günde 12 saat çalıştırılıp ücretini alıp alamayacağı belli olmayan yerleri beğenmiyor. hadi gitsin artık işine baksın, çok incelediği avrupa’yı düşünsün bakalım gençlerin ne kadar rahatlığı ve imkanı var.

işine gelince gençler iş beğenmiyor, bir de türk gencinin karşılaştığı zorlukları söylesin yiyorsa. gençler daha dünyayı göremiyor, parasını 6’ya bölmek zorunda, bu çocuklar görmeden, öğrenmeden nasıl farklılık katacak kendilerine?

sinirimi alamadım editi: türk genci kendi kendini yetiştirmek istiyorsa okulda aldığı ingilizce yeterli olmayacak, önce onu öğrenecek. sonra yaşıtı olan avrupalı gençlere yetişmek için yine çabalayacak. başka ülkede adım başı imam hatip bitmiyor. eğitimin anlamı zaten herkese belli standartlarda, kaliteli dersleri sağlamak, çocuğun imkanı olacak ama istemiyorsa yapacak bişey o zaman kalmaz.

sinirimi hala alamadım: işsiz kalan gençler neden intihar ediyor? pasta börek reklamını tanınmış insanlara yaptırma şansı olmadığı için olabilir mi? mahfi eğilmez’i vicdanlı bir insan sanıyordum, saçma sapan konuşan bir insanın pasta reklamını yapmasını beklemezdim.