şükela:  tümü | bugün
 • upa yazarı. biyografisi şöyle;

  özcan öğüt, lisans derecesini çukurova üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden “yüksek onur” öğrencisi ve bölüm birincisi olarak 2010 yılında aldı. yüksek lisans derecesini ise barcelona’da pompeu fabra üniversitesi’nin siyasal ve sosyal bilimler enstitüsü’ne bağlı “güncel demokrasiler; milliyetçilik, federalizm ve çok-kültürlülük” bölümünde 2012 yılında tamamladı. pompeu fabra üniversitesi psikoloji bölümünden prof. dr. verónica benet-martínez’in danışmanlığında “hayalet kimlik” (the ghost identity) adını verdiği yüksek lisans tezi; türkiye örneği üzerinden toplumsal kimlik sorunlarının ortaya çıkış nedenleri ve şiddet patlamasının sosyo-psikolojik bunalım süreçleri üzerine bir kaos hipotezi sunan bir çalışmadır. şimdilerde hacettepe üniversitesi’nde sosyal hizmet ve ankara üniversitesi’nde siyaset bilimi bölümlerinde doktora eğitimlerine devam etmektedir. aynı zamanda türkiye büyük millet meclisi’nde (tbmm) milletvekili yasama danışmanı olarak çalışmaktadır. avrupa konseyi gençlik hizmetleri, avrupa birliği entegrasyon projeleri, reset medeniyetler arası diyalog grubu, barcelona uluslararası araştırmalar enstitüsü (ibei) ve `birleşmiş milletler insan hakları yüksek komiserliği` başta olmak üzere birçok uluslararası kurumun “insan hakları ihlallerini raporlama prosedürü”, “gençlik katılımı”, “kültürlerarası iletişim”, “türkiye-ab entegrasyonu ve çeşitliliğin yönetimi”, “siyasal islam ve siyasi meşruiyet”, “türk dış politikası”, “arap baharı ve ab-akdeniz birliği” gibi çeşitli eğitim programlarına ve projelerine katılmıştır. ayrıca erasmus öğrenci ağı ve uluslararası öğrenci değişimi’nin (esn) mersin kurucu başkanlığı görevini üstlenmiştir. yurtdışında esn’in birçok uluslararası öğrenci organizasyonunda da türkiye delegasyonunda yer almıştır. bunların yanında, barcelona’da gerçekleştirilen iaaf 2012 dünya gençler atletizm şampiyonası’nda kuzey avrupa sorumlusu ve wada doping denetmeni olarak görev almış ve mersin’de düzenlenen 2013 akdeniz oyunları’nın organizasyonlarında çeşitli görevlerde bulunmuştur. özcan öğüt, uluslararası politika akademisi’nde (upa) türkiye’nin siyasal gündemi, türkiye-avrupa birliği ilişkileri ve ispanya siyaseti ve dış politikası hakkında yazılar kaleme almaktadır.

  email: ozcanogut@gmail.com

  academia: https://upf.academia.edu/ozcanogut

  yazı arşivi için; http://politikaakademisi.org/?tag=ozcan-ogut
 • kısa zaman içinde adından sıkça bahsettireceğini düşündüğüm, çalışmalarını, makalelerini çok beğendiğim sosyal bilimci. kibar ve arkadaş canlısı insan.
 • ispanya seçimlerinde liberal-sağ koalisyonun ayak sesleri - özcan öğüt

  ispanya’da 20 aralık 2015 tarihinde gerçekleşecek genel seçimlere yönelik açıklanan son yapılan kamuoyu araştırmaları[1] ve son yerel seçimlerin sonuçları[2] göz önünde bulundurulduğunda, ispanya’nın uzun bir aradan sonra ilk kez bir koalisyon hükümetiyle yönetileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılmaktadır. öncelikle 24 mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen ispanya yerel seçimlerinde, farklı siyasi aktörlerin de sahneye çıkmasıyla beraber, ispanya'nın yakın siyasi tarihine damga vuran halk partisi ve sosyalist işçi partisi'nin ağırlığı önemli ölçüde sarsılmış oldu. bu seçimlerde iktidardaki halk partisi (pp) az farkla da olsa % 27 ile yine birinci parti çıksa da, % 44 oy aldığı 2011 genel seçimlerine göre çok ciddi oranda bir oy kaybına uğrayarak, 24 yıldır yönetiminde olan başkent madrid dâhil birçok şehirde belediye yönetimlerini diğer partilere kaptırdı. ana muhalefet sosyalist işçi partisi (psoe) de, bu seçimlerde % 25 oranında bir oy alarak eski gücünün bir hayli gerisinde kalarak ikinci parti oldu.

  yunanistan'daki iktidar partisi syrıza'nın ispanyol muadili olarak kabul edilen ve kemer sıkma politikalarına karşı yaptığı ülke çapında ses getiren eylemlerinden ötürü ispanya'nın "gezicileri" olarak anılan ve yöneticileri genellikle genç akademisyenlerden oluşan öfkeliler (ındignados) hareketinin partisi podemos ise, her şehirde diğer sol partilerle güç bloğu oluşturup çeşitli ittifaklar yaparak girdiği bu seçimlerde sürpriz başarılar elde etti. bu anlamda tek başına bir siyasi parti olarak seçimlere katılma iddiasından çok, bulundukları yere göre mevcut gidişattan şikâyetçi olup en fazla kitle çeken isimleri desteklemek üzerine bir seçim stratejisi belirlediler. bu strateji doğrultusunda, ispanya'nın en büyük metropolleri; madrid'de “ahora madrid” adlı bir halk hareketinin ülke çapında tanınmış bir hâkim olan adayı manuela carmena'yı ve barcelona'da ise barcelona'daki ipotek mağdurlarının sözcüsü olarak tanınan solcu kadın aktivist ada colau'yu diğer sol partilerle beraber destekleme kararı aldılar.[3] başta bu iki büyükşehir olmak üzere, ispanya'daki birçok yerel yönetimde muhalif isimlerin zaferle çıkmasında, podemos'un diğer küçük sol partileri ve mevcut durumdan şikâyetçi kesimleri belirli bir aday üzerinde yoğunlaştırma stratejisinin önemli bir etkisi oldu. ayrıca kendisini ne sağcı, ne de solcu olarak tanımlayan (fakat ekonomi söylemleri açısından tamamen sağ cenaha hitap eden) katalunya kökenli liberal yurttaşlar partisi (ciudadanos), bu yerel seçimlerde bazı yerlerde tek başına seçime girerken, bazı yerlerde ise büyük merkez partilerin ikisinden birine destek vermeyi tercih etti. bu anlamda madrid özerk bölgesinde halk partisi’ni (pp,) endülüs özerk bölgesinde ise sosyalist parti’yi (psoe) destekleme kararı aldı.[4]

  büyükşehirlerde hiçbir partinin mutlak çoğunluk elde edemediği ve yerel koalisyonları şart koştuğu bu yerel seçimler, adeta genel seçimlerin bir provası niteliğindeydi. son yapılan kamuoyu araştırmalarına bakılacak olursa; 20 aralık 2015'de ispanya'da genel seçimlerine dair üç şeyin netleşmiş durumda olduğu söylenebilir: bunlardan ilki, şu anda tek başına iktidar durumundaki muhafazakâr halk partisi'nin (pp) ispanyol parlamentosu'nda mutlak çoğunluğu kaybedeceği; ikincisi, beklenen sonuçlara göre hiçbir partinin mutlak çoğunluğa ulaşamayacağı, üçüncüsü ise, bu seçimde podemos ve ciudadanos nezdinde madrid’deki parlamentoda koalisyon sürecinde dengeleri etkileyecek iki yeni partinin daha temsil edileceğidir. ispanya’daki son kamuoyu araştırmalarına göre, hiçbir partinin yüzde 30’lara ulaşması beklenmemektedir. özellikle iktidardaki halk partisi’nin (pp) yaptığı kamu kesintileri, özgürlükleri büyük ölçüde kısıtlayan ve “tıkaç” yasası olarak isimlendirilen iç güvenlik yasası, işçilerin haklarını sınırlayan iş yasası ve partideki birçok üst düzey görevlinin yolsuzluklara bulaşmış olmasından ötürü çok sayıda oy ve milletvekili kaybı yaşayacağı düşünülüyor.[4] fakat buna rağmen, kamuoyu araştırmalarında öngörüldüğü gibi, seçimleri ilk sırada tamamlaması halinde yeni hükümetteki koalisyon ortağının da kim olacağı neredeyse belli gibi. bu anlamda kuşkusuz en güçlü aday; katalunya kökenli bir siyasal hareket olmalarına rağmen katalan bağımsızlığına karşı çıkıp ispanya’nın birliğini savunarak ispanya kamuoyunda özellikle halk partisi'nden uzaklaşan seçmenin desteğini alıp büyük bir çıkış yaparak seçimleri ikinci veya üçüncü sırada tamamlaması beklenen liberal çizgideki yurttaşlar partisi'dir (ciudadanos). neoliberal söylemlerle özellikle podemos’un sistem karşıtı politikalarından ürken ekonomik güçlerin desteğini alan bu partinin, yeni ve denenmemiş olmamasının da avantajını 20 aralık’taki seçimlerde yaşaması mümkün.

  öte yandan bir zamanlar ilk sıralara kadar çıktığı gözüken podemos’un potansiyel oylarının önemli bir kısmını sosyalist isçi partisi'ne (psoe), bir miktarda yurttaşlar partisi'ne (ciudadanos) ve diğer bazı küçük partilere kaptırdığı anlaşılmakta. buna ilaveten, daha önce yapılan kamuoyu araştırmalarında normalde umutsuzluktan sandığa gitme eğilimi olmayan seçmenlerden de ciddi bir oy alması beklenirken, bu seçmen kitlesi için de sandığa gitmesi açısından motivasyon olan ilk zamanlardaki eski heyecanı yitirdiği anlaşılmakta. kamuoyu araştırmaları göz önünde bulundurulduğunda, bir halk hareketi olan podemos’un bu genel seçimleri 4. sırada bitirerek ilk kez meclise girmesi beklenmekte. podemos'un bu kan kaybı için birçok neden sayılabilir; bir yandan iş dünyasının finansörlüğündeki medyanın ve mevcut ekonomik güçlerin yoğun saldırısına uğraması, bir yandan da (iktidar sürecindeki syrıza örneğinde olduğu gibi) bazı sol seçmen kesimi açısından da sol çizgiden ziyade giderek sosyal demokrat bir konuma geçtiğine dair eleştirilerin olduğunu söyleyebiliriz.[4]

  ayrıca katalunya'nın bağımsızlığı için her görüşten bambaşka ideolojik kökenlerden gelen partilerin bir araya gelip birleşerek girdikleri, 27 eylül 2015 tarihindeki katalunya bölgesel seçimlerinden büyük zaferle çıkmasının [5] ispanya'nın geri kalanındaki yansımasının daha çok "birlik" söylemini dile getiren partilerde yoğunlaşmalarına neden olduğunu anlaşılmakta. ispanya’da iktidarın özgürlüklere darbe vuran son yasalarından ve kemer sıkma politikalarından sonra normal şartlarda çok daha fazla oy kaybı yaşaması gereken halk partisi'nin katalunya’da yaşanan gelişmelerden sonra “birlik ve bütünlük” kelimelerini ağızlarından düşürmemelerinin ekmeğini yiyecekleri anlaşılıyor. bunun yanı sıra mevcut başbakan mariano rajoy’un halk partisi (pp) olarak “yeniden tek başına iktidar olamazsak istifa ederim” açıklaması göz önünde bulundurulduğunda, muhtemelen rajoy’suz bir halk partisi'nin ve ispanyol siyasetinin son zamanlardaki yükselen genç yıldızı albert rivera’nın liderliğindeki yurttaşlar partisi (ciudadanos) koalisyonundan oluşan bir hükümetin kurulması çok yüksek bir olasılık gibi görünüyor.

  kaynaklar

  1. http://www.libertaddigital.com/…del-20d-1276562579.

  2. https://en.wikipedia.org/…unicipal_elections,_2015.

  3. http://www.theguardian.com/…ctions-mayor-barcelona.

  4. http://www.evrensel.net/…ada-secimler-ve-katalonya.

  5. http://www.bbc.com/news/world-europe-34372548.
 • mavi elma kitabında yer alan önemli bir yazısı için; https://www.academia.edu/…nya_İlişkileri_mavi_elma_
 • katalunya bağımsızlık referandumuna dair kapsamlı bir analizi için; http://politikaakademisi.org/…k-mi-zor-ayrilmak-mi/