şükela:  tümü | bugün
 • 9 ocak 1996 tarihinde işlenen ve birçok otoriteye göre derin devletin su yüzeyine en yakın görüldüğü ender olaylardan biridir.

  mustafa duyar'ın başındaki tetikçilerin silah ve susturucuları tedarik edişinden, türkiye'nin en korunaklı binalarına o silahlarla giriş çıkışlarına kadar her şey yukarıdan yönlendirme olduğunu gösteriyor.

  tabii suikastten sonra tetikçilerin elebaşının öldürülmesi, suikastte rol alan bazı eski paşalar falan da cabası.

  biz unutsak da internet unutmuyor
 • özdemir sabancı'nın suikastta öldürülmesi; sağ kolunu "yapman gardaşım, yapman gardaşım, yapman gardaşım" diye lokomotif tekerleği tarzı çevirme harekete yapan rahmetli sakıp sabancı'yı derinden üzmüş, deyim yerindeyse vaktinden evvel ölmesine sebep olmuştur.
  işin içinde derin devlet var diyenler olmuştur. itirafçı mustafa duyar cezaevinde öldürülerek susturulmuştur. halen bu olayın gerçek sebeplerinin ardındaki sis perdesi aralanmamıştır. suç, komünist bir örgütün üzerine atılmış ama gerçek azmettiricilerin kim olduğu bilinmiyor. belki sabancı ailesi biliyordur.
  tıpkı ülkemizde işlenen bir çok faili meçhul cinayetler gibidir, bu cinayet... hiç bir zaman çözülmeyecektir. çünkü çözülmesine izin vermezler. sebebi işin ucunun birilerine dokunacağıdır. bunu asla istemezler.
  böyle bir ülkeyiz maalesef...
 • bkz. 1995'te tobb'un profesör doğu ergil'e hazırlattığı kürt raporu
  bkz. türkeş'in sakıp sabancı'ya uyarısı
  (bkz: susurluk kazası)
  (bkz: hüseyin kocadağ)
  vb. vb.
 • selçuk parsadan afyon cezaevi'nde mustafa duyar'ın koğuş arkadaşı olup, cezaevinden çıkınca konuyla ilgili tüm öğrendiklerini bir ses kaydına aktarmıştır. özetle şöyle ifade edilebilir:

  aslında hedefte başlangıçta koç grubu vardır. fakat sonradan derin devlet denen yapı hedef değiştirerek sabancıların hazırlattığı kürt raporu sebebiyle bu cinayeti azmettirmiştir.

  mustafa duyar dhkp-c'ye gazi mahallesi olayları esnasında katılmıştır. yani cinayeti işlediğinde daha 1 yıllık bir terörist bile değildir.

  cinayet son derece iyi planlanmıştır. bu kadar güvenlikli bir binada böyle bir planlama ancak derin devletin yapabileceğı ölçüde bir iştir. cinayetin anahtar ismi fehriye erdal'ın sabancı center'da çalışmaya başlaması için hüseyin kocadağ'ın referans olduğu söylenir ki bu bile başlı başına derin devlet bağlantısını açıkça ortaya koymaktadır.

  katiller temizlik şirketi personeli olduklarını söyleyerek binaya girerler. çantaları aranmıştır ama silahı ayak bileklerine sakladıkları için rahatça geçip gitmişlerdir. daha sonra içeride fehriye erdal ile buluşup onun aracılığıyla 25. kata yani üst yönetimin bulunduğu kata çıkarlar. bu esnada silahları da cinayet için hazırlamışlardır.

  katillerden birisi sabancı'nın sekreterini öldürürken diğer katil sakıp sabancı'nın odasına gider. fakat tamamen şans eseri olarak sakıp sabancı o esnada başka bir odada toplantıdadır. sakıp sabancı'yı bulamayan mustafa duyar, odadaki özdemir sabancı'yı ve diğer şahsı öldürür.

  cinayetlerden sonra katiller geldikleri gibi aşağı inerler fakat yanlış kapıdan çıktıkları için kimliklerini orada bırakırlar. aslında katiller o gün pek çok hata yapmıştır; ancak nedense yakalanmaları mümkün olmamıştır.

  daha sonra 3 ay boyunca izbe mezbelelik gibi bir evde saklanırlar. daha sonra örgüt kendilerini alır ve merter'de bir evde 45 gün daha saklanırlar. daha sonra tekneyle yunanistan'a geçerek yunanistan üzerinden de örgütün almanya'daki hücre evine ulaşırlar.

  buradan sonra mustafa duyar'a suriye'ye gitme görevi verilir örgüt tarafından. mustafa duyar suriye'ye gider ve orada el-muhabarat gözetiminde kalır. mustafa duyar kendisini derin devletin kullandığını burada anlar ve teslim olmaya karar verir. türk konsolosluğu kendisini tanımadığı için güç bela teslim olabilir. mit tarafından 20 gün boyunca gizlice sorgulandıktan sonra yakalandığı kamuoyuna açıklanır.

  mustafa duyar kendisini kullanılmış hissetmektedir. ayrıca sürekli bir öldürülme korkusu içindedir. bu sebeple pek çok bilgiyi selçuk parsadan'a anlatır. fakat asıl hedefi medyaya çıkarak derin devlet hakkındaki gerçekleri kamuoyuna aktarmaktır. bu esnada pek çok gazeteci ile temasa geçer, sonunda can dündar'a her şeyi anlatmaya karar verir. fakat can dündar'ın kendisiyle görüşebilmesi için adalet bakanlığı'nın özel izni gereklidir ve bu izin bizzat bakan tarafından onay verilmesine rağmen bir türlü çıkmaz.

  tam bu iznin çıkması beklenirken nuriş kardeşler afyon cezaevi'ne taşınır ve 14 gün sonra mustafa duyar'ı öldürürler. nuriş kardeşler daha sonraki bir cezaevi isyanı esnasında mustafa duyar'ı öldürmeleri için devletten talimat geldiğini söyleyecektir.
 • derin devlet, gladyo, kontrgerilla gibi türkiye'nin yakın tarihine damga vuran gizli teşkilatların varlığını inkar edemlerin anlamlı bir cevap veremediği sansasyonel cinayettir.
 • tofaş şahin parasına toyota corolla üreten ve satan toyotasa genel müdürü özdemir sabancı'nın ölümüyle sonuçlanan suikast sonrası toyota türkiye'de bazı değişiklikler olmuştur. şahin parasına corolla satışı kimleri rahatsız etmiştir diye düşünürsek, evet derin devlet çok rahatsız olmuştur kesin.
  la siktirin gidin aveller. derin devletmiş. memlekette devletmi varda derini olsun.
  cinayetin tek sebebi vardır. para.
 • devletin yakaladığı tonlarca uyuşturucu maddenin sabancı’nın çimento fabrikalarında yakılıyor olması ve bazılarının o uyuşturucu, fabrikalara girdikten sonra yakılmadan pay istemesi.
  sakıp sabancı tarafından bu isteğin geri çevrilmesi üzerine göz dağı verilmesidir.