şükela:  tümü | bugün
 • bir ornekleme bicimi
 • deniz kuvvetleri komutanı olmadan önce kuzey deniz saha komutanlığı yapmış amiral.
 • 2003 ağustosunda göreve başlamış ve 2005 ağustosundan emekli olacak olan deniz kuvvetlerimizin komutanı.
  askerliğim sırasında onun girdiği kapıda az nöbet tutmadım.
 • 30 ağustos 2005 itibari ile görevini yener karahanoğluna devredecek deniz kuvvetleri komutanı.
 • http://www.denizcilersitesi.com/ozden_ornek.html adresinde kendisine ait olduğu iddia edilen dudak uçuklatan günlük notları yayınlanan eski deniz kuvvetleri komutanı...

  bu günlük notlarından darbelerin nasıl olgunlaştırıldığını anlatan ibretlik bir bölüm...

  "sarikiz operasyonu

  önce basini ele geçirmeye çalişacaktik. bu nedenle ben mustafa özkan’i davet edecektim.

  sonra rektörler ile temas edip öğrencileri sokağa dökecektik.

  sendikalar ile ayni şekilde hareket edecektik.

  sokaklara afiş astiracaktik

  dernekler ile temas edip onlari da hükümet aleyhine teşvik edecektik.

  2003

  jandarma genel komutanı orgeneral şener eruygur’un isteği üzerine jandarma sosyal tesislerine gittik. kara kuvvetleri komutanı ve jangenkk. çarşamba günkü toplantıdan sonra çok rahatsız olmuşlardı. bu arada kuran kursları ile ilgili yönetmelik düzeltmesi yayınlanınca hepimizde rahatsız olduk. bilhassa bu hafta bütçe komisyonunda bir akp milletvekili tekkelerin açılmasını isteyince hepimiz çok rahatsız olduk. derhal toplandık.

  aytaç yalman :
  ben bu işten çok rahatsız oldum ve kendime göre şöyle bir plan yaptım. aralık ayında bunların cumhurbaşkanı başbakan recep tayyip erdoğan ile görüşmelerini bekleyip eğer ocak ayı içinde bir hareket olmazsa istifa edeceğim.
  hepimiz buna itiraz ettik.

  şener eruygur :
  buna gerek yok. kabul etmiyoruz. daha yapacağımız çok şey var. a.a.’ın bazı rahatsızlıkları vardı. kendini rahatlatmadan takıntıdan kurtulamayacaktı. bu nedenle de pazar günü tüm or’ları kahvaltıya davet etmişti. buna neden, or’lardan birinin vermiş olduğu bir cevaptı. hiçbirimiz aytaç yalman’ın istifa etmesini kabul etmedik. ve kendimize göre bir eylem planı yapmaya karar verdik.

  • önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. bu nedenle ben mustafa özkan’ı davet edecektim.
  • sonra rektörler ile temas edip öğrencileri sokağa dökecektik.
  • sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik.
  • sokaklara afiş astıracaktık
  • dernekler ile temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik.
  • bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık.

  yukarıdakiler sarikiz olarak anılacaktı. ayrıca bana alabanda isimli bir proje verdiler. ben de onun hazırlığını yapacaktım. bir şişe viski içtikten sonra akşam genelkurmay başkanı’nın oğlunun düğününe gittik.
 • nokta dergisinin kapatılmasına ve yayın yönetmeni alper görmüş'ün 6 yıl 8 ay hapis istemiyle yargılanmasına neden olan darbe günlüklerini yazdığı kesinleşmiş olan şahıstır. bakalım şimdi ne olacak.

  "savcı zekeriya öz, alper görmüş’ten aldığı cd’yi inceledi. uzmanlara göre, ‘ayışığı’ ve ‘sarıkız’ adı verilen darbe günlükleri deniz kuvvetleri komutanlığı’ndaki orgeneral özden örnek’e ait bilgisayarlarda yazılmış.

  ‘ayışığı’ ve ‘sarıkız’ adlarıyla 2004’te yapılmak istenen iki askeri darbe hazırlığının anlatıldığı ve deniz kuvvetleri eski komutanı orgeneral özden örnek’e ait olduğu açıklanan günlülerin deniz kuvvetleri komutanlığı’ndaki örnek’e ait bilgisayarlardan çıktığı belgelendi. hatırlanacağı gibi nokta dergisi günlüklerin bir kısmını yayımlamış ve ardından da askeri savcılığın emriyle derginin merkezine baskın düzenlenmişti. kısa bir süre sonra da nokta dergisi kapanmak zorunda kalmıştı.

  savci görmüş’ü dinledi

  ergenekon soruşturması’nı yürüten istanbul savcısı zekeriya öz, operasyonda gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçen belgelerin ardından deniz kuvvetleri eski komutanı özden örnek’e ait olduğu açıklanan günlüklerle ilgili nokta dergisi genel yayın yönetmeni alper görmüş’ün bilgisine başvurdu. 7 mart 2008’de beşiktaş’ta bulunan istanbul adliyesi’nde görmüş’le 2.5 saat görüşen savcı öz, bilgisayar ortamındaki günlüklerin bir kopyasını aldı. vakit kaybetmeden bunların incelenmesi için gerekli birimlere gönderdi.

  yapılan inceleme önceki hafta tamamlandı. günlüklerin deniz kuvvetleri komutanlığı’na ait bilgisayarlardan çıktığı anlaşıldı. taraf’ın önceki gün görüştüğü istanbul emniyet müdürlüğü’nden bir yetkili, metinlerin orijinal halinin, deniz kuvvetleri komutanlığı’na ait hangi bilgisayardan çıktığının resmi yazıyla belgelendiğini ve bunun da rapor haline getirildiğini söyledi."

  26 mart 2008/taraf
 • sucu kesinlesse bile kendisine herhangi bir ceza verilmeyecegine emin oldugum eski deniz kuvvetleri komutani.. hani hukuk devletiyiz ya ondan.
  olan yine memlekete olmustur..(ya da cok sukur ki olmamistir) ha bi de nokta dergisi'ne olmustur olan. lakin bazi darbe girisimlerini ayyuka cikarmasi belki de nokta'yi tarihin altin sayfalari arasina koymaya zaten yetmistir de artmistir bile.
  habercilik yapti diye, gercekleri yazdi diye, ucu nereye dokunursa dokunsun basinimizin kapatilmayacagi gunlere kavusmak umidiyle yasar dururuz biz de azizim. herseye inat.
 • zamaninda turk demokrasisine sekte vurma planlari yapmis deniz kuvvetleri eski komutani. bu acidan bakinca korkutucu, ama yaptigi planin nahifligini gorunce insan mustehzi gulumsemeden alamiyor kendini.

  ozunde hepi topu 4-5 maddeli powerpoint slaydindan ibaret gunluklerde planlanan darbenin hazirlanis safhasi, adeta etli kabak dolmasi tarifinden bile daha basit ve ustun koru anlatilmis.
  "haydi rektorlere ve sendikalara haber verip darbe yapiyoruz arkadaslar bir kii" diyerek darbe yapilir mi yahu 70 milyonluk ulkede? buyucek bir sirkette 70 kisinin calistigi bir departmanin yeniden yapilandirilmasi dahi daha titiz planlaniyor vallahi.

  o sizan gunlukler, ki anlasilan yayin yasagi nedeniyle kendilerinin ancak suretine ulasmak mumkun, buzdaginin ancak bir parcasiysa belki biraz degisir isler, ama sanmiyorum bunlarin otesinde bir teskilatlanmaya veya planlamaya girisebilmis olmalarini. belki de elinde kiliciyla padisah olanlarin, "istim arkadan gelsin" deme luksu var bu ulkede fazlasiyla.

  ucyuz birinci gobekten dayisi icin (bkz: jose mena aguado)
 • darbe günlüklerinin kendisine ait olduğunun resmen belgelenmesine rağmen hakkında herhangi bir işlem yapıl(a)mayan eski general.

  (bkz: http://www.stargazete.com/index.asp?haberid=152632)

hesabın var mı? giriş yap