şükela:  tümü | bugün soru sor
  • avni dergisi vaktiyle bununla "rant koleji", "dolar-mark lisesi" vs. diye dalga geçmişti, amacınızın ne olduğu bu kadar da açık belli edilmez ki diye..
  • tarabya'da bulunan ve ana-ilk-orta-lise bölümleri mevcut olan, eski adıyla dost koleji. zamaninda erdoğan sarıgül ve hikmet bey (soyadini hatirlayamadim) adında oldukça iyi iki edebiyat öğretmeni olan okul. 1992 yılında atilla kiper adındaki çok kaliteli bir ingilizce hocasını istanbul boğazı'ndaki bir kazada kaybetmiş olan okul.

cuneyt arkin'in kucuk oglu, ferdi tayfur'un necla nazir'dan onceki evliliginden olan kizi ve ahmet kaya'nin kizi burada okumu$lardir. veysel vardar okulun adi dost koleji iken burada okumu$tur. yine seda sayan'in sinan engin'den olan oglu anaokuluna burada gitmi$tir. 90'larin ba$indan kayahan'in bir sevgilisi (hatta donemin haftasonu gazetesinin bir sayisinda da resmi yayinlanmi$ti) burada okuyordu. beden hocasi cuneyt arkin'in oglu derste uzun atlamada pek ba$arili olamayinca, "yuh, bir baban kadar olamadin" demi$ti.

adres: şalcıkır caddesi no:70 tarabya - istanbul
    tel: (0212) 223 31 33 (6 hat)
    e-mail: cent@centkoleji.com
    http://www.centkoleji.com/
  • el topunda dünya lideri olan okul
  • adını okul sahibinin soyaıdndan alan (süha cent) özel okul. kendisinde ortasondayken (yıllar, ah yıllar) burslu olarak okumuştum. dost koleji zamanındayken azınlık okulu olarak bilinirmiş sağda solda nedense.

ayrıca okurken, okulun daha önceden bir verem hastanesi olduğu, kapalı spor salonu kısmının da morg olduğu söylenilirdi, her okulda elektrik kesilişinde anlatılır, öğrenciler korkutulmak suretiyle çıldırtılırdı.

yine benim okuduğum sene - ki yılı hatırlayamıyorum - dünya liseler arası basketbol 2.si olmuştu.
  • dost okuluyken kapali spor salonu kismi diye bir yeri olmayan, cok eskiden kucuk bir senatoryum olan okul. cent koleji hicbir zaman hentbolda dunya lideri olamamistir sadece basketbolda, o da ogrencilerini yetistirmeyip sagdan soldan basketbolcu transfer ederek, bir yerlere gelebilmistir. benim gibi bu okulda 1993 den once okumus ogrenciler okulun adinin cent lisesi'ne donusturulmesi ile kendi okullarina yabanci olmuslardir. en kotusu de 1993 mezunlarina olmustur ki bu insanlar senelerce okuduklari dost okulu degil cent kolejinden mezun olmak zorunda kalmislardir. okulun hentbol gelenegi tamamen yokedilmistir. yillarini bu okulun hizmetine adamis beden egitimi hocasi sahin bey'in adina yapilmis olan (tamamen okul ogrencilerinin katkilari ve calismalari ile) spor sahasinin bile ismi degistirilmistir. okul herseyden once tarihi, mezunlari ve gelenekleri ile yasayan bir kurumdur. fakat dost okulu bu okula yeni bir tarih ve gelenek kazandirmak amacinda olan yeni sahibinin egosunun kurbani olmustur. yine de cent lisesi erdogan sarigul, muslim bayraktar, oktay bey ve daha bir cok degerli ogretmenleri olan bir okuldu benim okudugum yillarda. buna ragmen ben sahsen mezunu olmama ragmen hala kendimi dost liseli olarak hissederim.
  • 1992 yilinda suha cent adli kisi tarafindan dost lisesi satin alinmistir. okul 1980 lerin ortasindan itibaren zaten surekli batip sahip degistirmektedir fakat yeni sahipleri okulun ismini degistirmemektedirler. bunu yapmak suha cent'e nasip olmustur. cent lisesi dost lisesinin sadece arazisi ustune kurulmus degildir. birincisi cent lisesi kurulduktan sonra en azindan 6 sene okula civi cakilmamis ve dost lisesinin binalari ve fasiliteleri kullanilmistir, hala da ana binalarin tumu dost lisesininin binalaridir. ikinci ve daha onemlisi ogretim kadrosunun devamliligidir ki dost lisesinin bir cok hocasi cent lisesinde calismaya devam etmislerdir senelerce. ucuncu ve daha da onemlisi ise dost lisesinin ogrencileri cent lisesinde okumaya devam etmislerdir. ogrenci konusunda biraz ayrintiya girilebilir.
    suha cent okulu satin aldiginda ilk sene sadece ortaokul hazirlik ve lise hazirlik sinifi ogrencileri cent lisesi adi altinda okumuslardir. bu bir sene boyunca dost liseli ogrenciler hala eski formalarini giymektedirler ve o senenin mezunlari (1991-1992) dost lisesinin (son) mezunlari olmuslardir. hatta komik renkli uniformalari (yesil-sari) sebebiyle o donemde cent lisesi adi altinda okuyan ogrenciler eski ogrencilerin kotu sakalarina maruz kalmislardir (ninja kaplumbagalar..). ileriki senelerde o dalga gecen ogrencilere de bu forma giydirilmistir tabii.
    tabii ki kimse acikta falan kalmamistir okulun adi cent oldugunda. yeni sahip ve yonetim bu insanlari okulda tutmus ve cok buyuk fedakarlik yapmis falan degildir. aksine, butun eski (guya acikta kalmis) dost liselileri okuldan atsa elinde 50 kadar ogrenci kalacak ve okula para verecek ogrenci kalmayacaktir. yumusak yumusak sayilari 800-1000 kadar olan eski dost liselilerin de okul ucretlerini guplemistir ve aksi de beklenmemistir zaten.
  • ruhu olmayan liseler in memleketteki ilk örneklerindendir.
  • gelecegin 50 centlerini yetistirecek olan okuldur. (bkz: serbest cagirisim)
  • 2006 liseler arası türkiye hentbol şampiyonu olan okul
  • bir zaman önce (99-00 yılları muhtemel) basketbol takımı türkiye liselerarası basketbol şampiyonası finalini balıkesir'de oynamıştı. cent kadrosunda darüşşafaka, galatasaray ve ülker'den oyuncular vardı, karşılarında ise efes altyapısı destekli çavuşoğlu koleji... tüm salon çavuşoğlu'nu tutarken, biz bir grup hem efes'e* hem de çavuloğlu soyadına olan antipatimiz nedeniyle cent'i desteklemiştik. yanılmıyorsam kazanan taraf da cent olmuştu. canlı izlediğim çok sayıda basketbol maçı arasında rahatlıkla ilk 3'e girebilecek kalitede bir maçtı, nitekim inanılmaz smaçlarla süslenmişti. genç oyuncuların azmi ve kendini kanıtlama çabaları buna sebep olmuştur sanırım. bir de bu maçta yaptığımız tezahüratı hiç unutmam;

çavuşoğlu ömer, cent sana gömer
    çavuşoğlu ömer, cent sana gömer
    çavuşoğlu ömeeeeer, cent sana gömer...