şükela:  tümü | bugün
 • parali egitim kurumlarinda gerceklestirilen egitimdir...
  parayi verirsin onlar egitir...
  para vermeden ozeli mozeli olmaz kardesim...
 • zihinsel engelli çocukların eğitimi.
 • yaygın gelişim bozukluğu tanısı konulan çocukların, normal eğitimleri dışında, kimi zaman bire bir kimi zaman grup olarak aldıkları adı üstünde özel eğitimdir. son yıllarda yaygınlaşan otizm, dil bozukluğu, dehb gibi sadece eğitim ile düzelebilen ya da düzelmeye yakın hale gelen hastalıklar için kurulmuş ve son derece yaygınlaşmış kurumlardır.
 • ssk yada meb'na bağlı kurumlarında çalışarak hayatımın 10 ayını harcadığım türkiyedeki işlevi tartışılır iş kolu.
 • devletin sagladigi tesvik sayesinde her semtten sosyal statü farki gözetmeksizin her özel çocugun alacagi raporla ücretsiz olarak yararlanabildigi egitim sistemidir. saglanan tesvikle egitimi ticaretlestiren zihniyetlerin yeni gözdesi olmasina ragmen idealist beyinlerle, dogru bir ekip calismasiyla hareket edildiginde egitim adina çok degerli surecler yasanmaktadir.

  ve ozel egitimci olma cesaretini gösterip bu ise gönül verdiyseniz iki yasinda yaygin gelisim bozuklugu* olan bir cocugun gözlerinizin icine bakmasini basardiginiz ilk anda mutlulugun ne oldugunu bir kez daha kesfedersiniz..
 • türkiye'de
  - iştme engelliler öğretmenliği
  -zihin engelliler öğretmenliği
  -görme engelliler öğretmenliği
  -üstün zekalılar öğretmenliği dallarında öğretmen yetiştirilmektedir.lakin özür grupları ve özel eğitim gereksinimi duyan çocuk grupları bu bölümler kadar sınırlı değildir.
 • her babayiğidin, ve hatta her öğretmenin harcı olmayan eğitim türü. ülkemizdeki özel eğitim hakkında söylenecek çok şey var ama ben susma hakkımı kullanmak istiyorum.
 • milli eğitim bakanlığına bağlanması ile iyiden iyiye içler acısı hale gelmiş eğitim çeşidi. temel amacı zihinsel ve bedensel engelli çocukların eğitim ve rehabilitasyonu olan bu eğitim çeşidi, sözkonusu bakanlığın eline geçmesi ile içinden rehabilitasyon kısmı tırpanlanmış geriye sadece bir iki kursla yetkilendirilmiş emekli sınıf öğretmenlerin tekeline sunulmuştur. rehabilitasyon kısmı ile ilgili görülen psikologlar, eğitimle alakası olmayan manavın, bakkalın, işletmecinin "bu işte para var" zihniyeti ile girdikleri sektörle ilgili resmi kuruma "psikologlara ne gerek var boşa para veriyoruz" söylemleriyle türlü şekillerde baskı yaparak daha çok kar elde etme amaçlarına biraz daha yakınlaşmışlardır. son genelgeyle bu işten uzaklaştırılmış psikologlara çocuklarının ihtiyacı olmadığı düşünülen aileler ise eylem yapmakla meşguldürler.
 • genel kanının aksine sadece zihinsel,fiziksel veya duygusal sorunları olan çocuklarla değil aynı zamanda üstün zekalı çocuklarla da ilgilenen bir eğitim alanı. eskiden tek tip özel eğitim öğretmenleri yetişirken şu anda değişik branşlarda öğretmenler yetişmekte. bu da aslında özel gruplara yönelik verilecek eğitimin kalitesini arttırmakta.

  işin teorik boyutu bu. fakat pratikte baktığımızda özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar son dönemdeki değişikliklerle ne yazık ki bir kaç aylık eğitimle sertifika alan çoğunlukla emekli sınıf öğretmenlerinin elinde.