şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
  • özel eğitim gereksinimi olan çocukların eğitimidir..

bu alan eğitimin en meşakkatli alanlarından biridir zira hitap ettiğiniz kesim normal zeka seviyesinden alt ya da üst limitlerdeki çocuklar ile zeka düzeyi normal olup özel öğrenme güçlüğü bulunan çocukları kapsar..
    hızlıca başlayalım mı?

1. eğitim nedir?
    en kaba tanımı istendik yönde davranış değişikliği olarak tanımlanan eğitim, kendi özelliklerinin farkında olan, kendine ve topluma yararlı bireyler yetiştirme sürecidir..

2. eğitimin amacı nedir?
    bireylerin kendini gerçekleştirebilmesi ve bunun için çabalamasıdır..

3. özel eğitim nedir?
    bireylerin eksik yanlarını tanılayıp, destekleyip, güçlendirip, onları toplumda bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye getirme sürecidir..

4. özel eğitimin amacı nedir?
    akranlarına göre fark edilen eksikliklerin ve üstün özelliklerin, özel eğitim ve rehabilitaasyon merkezlerince tanılanma sürecinden sonra her çocuğun mevcut durumuna özel planlamalar yapılarak toplumda kendi kendilerine yetebilecek bireyler haline getirmektir..

5. özel eğitime gereksinim duyan çocuklar kimlerdir?
    beden, zihin, duygusal ve sosyal gelişimlerindeki zayıf ve üstün özellikleri arasında akranlarına göre fark bulunan çocuklardır/bireylerdir..

6. peki bu çocuklar nasıl sınıflandırılırlar?
    **bedensel engelli bireyler
    zihinsel aktivite ile ilgili bir durum değildir.. görme, işitme, yürüme, vb. engeller bu gruptadır..
    bu çocukların kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri, ebeveyn, öğretmen ve akran tutumlarına göre şekillenir..
    **zihinsel engelli bireyler
    eğitilebilir ve öğretilebilir gruplar tamamen zeka ile iniltili durumlardır..
    otizm, down sendromu, vb.
    0-24 puan arası (ağır zihinsel engel)
    25-44 puan arası (eğitilebilir zihinsel engel)
    45-74 puan arası (öğretilebilir zihinsel engel)
    75-89 alt sınır zeka (kaynaştırma-destek eğitim)
    **sosyal gelişim konusunda desteğe ihtiyaç duyan bireyler
    sosyalleşme ve akranları tarafından desteklenme her çocuğun ihtiyacıdır..
    aynı ortamın paylaşılması çocukların akran öğrenmesi küçümsenmemelidir..
    **duygusal gelişim konusunda desteğe ihtiyaç duyan bireyler
    bu oldukça hassas bir alan ve pek çok parametreden etkilenebilir..
    çocukların belki de kendilerine ait hissettikleri tek alan olan iç dünyasıdır..
    psikolojik ve fizyolojik etkilerin fark edilemeyen ve buzdağının görünmeyen kısmıdır..
    **üstün zekalı ve özel yetenekli bireyler
    111-129 puan aralığı parlak zeka
    130-159 puan aralığı üstün zeka
    160-..... dahi
    bu bireylerin özel eğitim gerekliliği ayrı bir entry konusu ancak şu kadarını söyleyebilirim..
    gerek üstün zekalı gerek özel yetenekli bireylerde bir alandaki üstün özellikler, özellikle sosyal ve duygusal alanda bu çocukları zorlamaktadır..
    üst düzey düşünme becerilerini erken yaşlarda kazanan bu çocuklar psikososyal gelişim alanında akranlarından geride kalabilmektedirler..
    iki kere farklı!** deyimini de duymuşsunuzdur.. dahilerin hastalığı olarak da geçer..

***tüm özel eğitim gruplarında çoklu engel durumlarının varlığı gibi karma durumlar da oluşabilir..
    bir özelliği üst düzey olan bir çocuğun diğer bir yanı çok düşük olabilir.. bu bireylerin eksik yanları geliştirilmelidir aksi takdirde özbenlik algısı olumsuz etkilenecektir..
    unutmadan ekleyelim ki; eğitimde feda edilecek fert yoktur ve her birey değerlidir..

7. peki bu çocuklar için günümüzde neler yapılıyor?
    bireyselleştirilmiş eğitim planları* ile çocuğun ihtiyaçlarına yönelik ve sadece onun gelişim hedeflerine özel planlamalar yapılıyor.. bu planlamalarda ebeveyn, rehber öğretmen, sınıf rehber öğretmeni ve ders öğretmeni birlikte çalışarak, ders öğretmeni planlama yapmaktadır..

eğitim her bireyin temel hak ve özgürlüklerindendir..
    ister engelli, ister dezavantajlı, ister üstün çocuklar için özel eğitim bir lüks değil, gerekliliktir..
    ve bir okul, geleceğimiz olan çocuklarımızı gözümüz kapalı emanet edebileceğimiz yegane yerdir..
    bunun bilincinde olan insanların var olduğunu unutmamanız dileğiyle..

ozelegitimalanlari.blogspot.com.tr/p/zihin-engelli-cocuk-aamr-american
    ustunzekalilarmerkezi.org/4-ustun-yetenekli-cocuk-egitiminin-tarihcesi
    teach.com/ what is special education
    unisef/çocuklar ve eğitim sistemi
    zicev.org.tr/ozel-egitime-giris-kaynastirma-egitimi
    destek_eğitim_odası_klavuzu
    algiozelegitim.com.tr/ogrenme-bozuklugu-turleri-ve-isaretleri/

edit: gözden kaçan boşluklar