*

şükela:  tümü | bugün
  • rallilerde trafiğe kapatılmış yollarda zamana karşı koşulan bölümler. amaç etabı en kısa sürede tamamlamaktır. yarış sonunda bütün özel etap dereceleri ile eğer varsa alınan ceza zamanları toplanır ve toplam süre elde edilir. toplamda en az zamana sahip olan ekip, takım yarışı kazanır.
  • rallilerin trafiğe kapalı olan ve zamana karşı geçilen bölümleridir. zaman çizelgelerinde öe (ilk harflerin kullanarak kısaltma )veya ss (special stage)kısaltmaları ile belirtilir. ekipler özel etaplarda, normal etaplardan farklı olarak kask ve emniyet kemerlerini takar ve etabın start noktasından itibaren finish noktasına kadar yüksek bir tempoda etabı en kısa sürede tamamlamaya çalışırlar. etap sonlarında flying finish noktası ve stop noktası vardır. ve bu noktalardan alınan zaman kontrollerle yarışın kaderi tayin edilmiş olur.
  • bu ozel etap denilen seyi hazirlayan insanlara da etapci denir. etabi hazirlamanin asamalari kabaca etabinizi fiziki olarak tanimak, yerel yonetimin ve organizator kulubun sagladigi insan kaynagini ve kendi ekibinizi yonetmek, guvenlik planinizi ve diger kagit kurek islerini hazirlamak ve en eglenceli kismi olan etap cakmak olarak siralanabilir. sonra yaris esnasinda ise gergin anlar baslar. araclara teker teker start verilir, sonra stoptan cikmalari beklenir, arada ucanlar olur. kimisine hemen mudahale edilir, kimisi birakilir. kisaca turkiye'de bu is bir meslek olmadigi icin bizim gibi gundelik hayatlarindan bir haftalagina uzaklasip, hayvanlasip, guzellesip gelen insanlar icin en guzel bir deneyimdir. wrc 'de etap yapmak da bu isin ulasabilecegi en guzel noktadir. herkese nasip olmaz. bu etapcilara -doga kosullarina cok iyi uyum saglandigindan olsa gerek- kimi yorelerde etap hayvani da denmektedir.