şükela:  tümü | bugün
 • faizsin bankacılık* yapan dini bütün vatandaşlarımızın kurduğu finans kurumu. buraya yatırılan paralarda devlet güvencesi yoktur.
 • özel finans kurumları'nda devlet güvencesi yoktur ama yasalaşmış (12.05.2001 tarih ve 4672 sayili kanun) özel bir güvence vardır. bakın 2 sene öncesinden böyle bir güvence yasalaşmış olmasına rağmen hala yoktur diye ahkam kesebiliyoruz, aman diyelim.

  ihlas finans'ın faizsiz bankacılığın şanzumanını dağıtması ile bu sektör gayet zora girmişti, hatırlarsanız. 2001 yılı zaten türkiye için kara bir yıldı. öfk'lar durumun vehametine binaen bir araya geldiler ve kendi güvence fonlarını oluşturdular. bu şekilde sarsılan güveni tekrar kazanmaya çalıştılar. ve şu anda kazandılar da denebilir.

  "güvence fonu yönetmeligi'ne göre; özel finans kurumlari, nezdlerindeki özel cari hesaplar ve kâr ve zarara katilma hesaplarina ait tutarlari yönetmelik'te belirtilen kapsam ve sartlar dahilinde sigorta ettirmek zorundadir. buna göre, özel finans kurumlarinda ( yurtdisi subelerinde açilanlar hariç ), gerçek kisiler adina türk lirasi veya döviz üzerinden açilan özel cari hesaplarda ve katilma hesaplarinda toplanan fonlardan bir kisiye ait tutarin 50 milyar tl. na kadar olan kismi güvence kapsamindadir."

  http://www.ofkbir.org.tr/
 • sadece kisisel tercih ile gidilmesi gereken,kimsenin zorla yoldan gecenleri iceri cekmedigi finans kurumlaridir.
  faizli olup olmadigina da faizin sosyal yapiyi cokerten,kisaca haram birsey olduguna inanan bireylerin karar vermesi gerektigine inaniyorum.
  bir insan faizi ekonominin temeli,vazgecilmezi olarak dusunuyor ise ve faiz gelirinden kacinmiyorsa faizsiz oldugunu beyan eden kurumlari elestirmesinin tek nedeni olabilir;
  bilinc altinda faizden rahatsizdir ve ofklari da faizlendirerek vicdanini rahatlatacaktir.

  ozel finans kurumlari (faizli oldugunu kabul etsek de) baska turlu ekonomiye dahil edilemeyecek,yastik alti tabir ettigimiz 3-5 milyar dolari piyasaya sokmustur.bankalarin devlete para sattigi (bkz: devlet tahvili)
  (bkz: hazine bonosu) donemde uretimi ve gercek ticareti destekleyerek krizin atlatilmasina harcialem bankalardan cok sebep olmustur.

  simdi "bunlar da faizli,dolar oyro ranti da faizdir!" yaklasimina sahip bir insanin bankanin da kapisindan girmemesi gerekir,ekmegini bile firindan almamalidir cunku firinci unu mayayi krediyle almis olabilir,bugdayini kendi ekmeli,ekmegini kendi yapmalidir.tabii bu daha ekmek,buna katik da yapmak lazim,peyniri var,helvasi var,cokonati var,after eight i var....hepsini helal bir sekilde imal edecek,boylece artik ozel finans kurumlarinin faizliligini elestirecek konuma gelecek.sonra da dolar-euronun kazancinin kokenine inince faiz spekulasyonuna rastlayinca rahatsiz olacak...
  (bkz: mahsus selam eder ellerinden operim)
 • yeni adları katılım bankası'dır..
 • katılım bankaları bankalar kanununa dahil oldugundan,yasal düzenlemeler konusunda bir bankadan farklı olmadıklarından yasal acıkları kullanmak üzere yapılandırılmış kurumlar olmadıkları aşikardır.