şükela:  tümü | bugün
 • 1886 yılında açılmış ermeni lisesi.

  karaköy kemeraltı caddesi'nde bulunan lisenin mezunları arasında ara güler ve mıgırdiç margosyan gibi ünlü isimlere rastlanmakta
 • karaköy'de bulunan, ünlü mezunları arasında ara güler, sarkis paçacıyan ve vahe kılıçarslan'ın da yer aldığı okul.
 • 1391 yılında kırımlı goms adında bir tüccar, cenovalılardan bir arsa satın alarak, bu arsa üzerinde galata surp kırikor lusavoriç kilisesinin yapımına tahsis eder. 1886 yılında patrik başpiskopos harutyun vehabetyan'ın başkanlığında, kilisenin avlusunda yanan ilkokulun eski binası içinde getronagan okulu'nun açılışı yapılır. özel bir sınavda başarı göstererek seçilen 64 öğrenci ile okul ilk kez kapılarını açar.
 • (hiçte uzak olmayan) bir zamanda duvarına speryle "iki sokak öteye taşınacaksınız" yazılmış okulumuz.

  edit ps. (kerhane'yi kast ediyorlar)
 • eğitimin vermeye ilk başladığında erkek lisesi olan 90 ların ortasında karma eğitim yapmaya başlayan okul. yüksek tavanları ve geniş merdivenleriyle çocukluğumun gizemli köşelerinden biri.
 • hayatımın altı yılını bahçesiz, üç yılını da etrafta bir kız görmeden geçirmeme neden olmuş yine de eğitim olarak iyi şeyler verebilen azınlık okulu. türkçe meali özel merkez(i) ermeni lisesi.
 • mezuniyetimin onuncu yılı vesilesiyle davet alıp gittiğim lisem. herşey değişmiş, güzelleşmiş ama insan bakınca "ula ne ufak okulmuş puhaha" demeden edemiyor**.
 • hayko cepkin de bu liseden mezundur.
 • 1886 yılında ne yazık patrik nerses varjabedyan artık yaşamıyordur, dolayısıyla okulun açılışı onun katılımıyla gerçekleşememiştir.
  patrik nerses varjabedyan, 16 aralık 1882'de, hem patrikhane'nin onarımı hem de getronagan okulu'nun kurulması konularını görüşmek üzere ermenilerin önde gelenlerini patrikhane'ye davet eder. ilk gün 1450 lira toplanır. hastalığı sebebiyle başladığı işe devam edemeyecek olan patrik; vefatından az önce bu iki projeden ikincisinin öneminin büyüklüğünü sezerek, toplanan bütün paranın getronagan okulu'na tahsis edilmesi ve patrikhane'nin onarımının ertelenmesini ister.

  bu projeyi gerçekleştirmek için patrik nerses'in vefatından sonra nerses varjabedyan vakfı kurulur ve ilk yöneticileri a. uncuyan, a. çunt, m. yesayan, h. hagopyan, h. noradunkyan, a. gülbenkyan ve d. gümüşgerdan olur.

  ilk görüşler ortaköy'de orta dereceli bir eğitim kurumu açma yönündedir. ancak, 1885 yılı başlarında cemaat genel kurulu aynı vakfa, gelirini getronagan okulu'nun kuruluş masraflarına tahsis etmek üzere galata mülklerinin idaresi görevini verince vakıf ve cemaat kurulu arasında anlaşma sağlanarak getronagan'ın ilk mütevelli heyeti aşağıdaki gibi oluşturulur:

  mali komisyon
  a. uncuyan, a. hacyan, a. gülbenkyan, d. parağamyan

  eğitim komisyonu
  m. yesayan, h. noradunkyan, g. sıvacıyan, h. torosyan, m. çeraz, h. yusufyan

  25 aralık 1885'de mütevelli heyeti ilk oturumunu yapar ve ön çalışmalarını tamamlayıp cemaat kurulu ile de anlaşmaya vardıktan sonra 6 mayıs 1886'da okulun ve cemaat idare heyeti toplantı salonu'nun inşaatına başlar. 1 eylül 1886'da okulun önceki binasında getronagan okulu'nun açılışı yapılır.

  okul, 64 öğrenciyle açılır, ilk başta sadece 1. sınıf ve her yeni öğretim yılında sırasıyla 2., 3., 4., ve 5. sınıflar eklenerek tamamlanır. okul, sayıları 18 olan ilk mezunlarını 1891-de verir. 1892-deki kısır dönemden sonra okul 1896-ya kadar her dönem mezunlarını verir.
 • mimari yapısıyla istanbul'daki diğer azınlık okullarından farklılık arz eden güzel okul.