şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: görelilik ilkesi)'nin kabulü ile doğmuş bir teori. fiziğin en süper teorilerindendir yenmez yanında yatılır.
 • bu teoriye yol açan kavramların birincisi einstein'ın görelilik ilkesine olan inancıdır. ikincisi ise newton-galileo mekaniğinden ayrı olarak elektromanyetiksel olguları açıklayan bir elektromanyetizma kuramının maxwell tarafından mükemmel bir şekilde kurulmuş olmasıdır. üçüncüsü de einstein'ın maxwell'e olan inancıdır. maxwell teorisinin zorunlu sonucu ışık hızının sabit olmasıdır.
 • ışık hızının sabit olması ne demekti? bu görelilik ilkesi ile çelişiyordu. michelson morley deneyi bir einstein'ın çıkması için zemini yağlamıştı. şimdi 14 yaşında kant okumuş bir einstein veya daha genel olarak manyak bilim adamı özelliği olan toe hastalığı ikisini de reddetmemek demekti. haydaa nidaları einstein'ın evinde yankılandıktan sonra bunları birleştirmeye çalışacaktı tabii ki.
 • ortaokul bilgilerimizi hatırlarsanız ben size 10m/s ile koşarak gelsem siz bana 20m/s ile koşarak gelseniz ben sizi hangi hızla giderken görürdüm? 30m/s

  aynı şeyi ışık için de düşünmememiz saçma olurdu. uzay gemimde 250000km/s ile gidiyorum diyelim. uzun olan uzay gemimde bir fener yaktığımı varsayalım gittiğim yöne doğru. dışarıdaki bir gözlemci ışığın kaç ile gittiğini bulması gerekiyordu? 550000km/s. e peki ışık hızı 300000km/s. demek ki ikisinden biri yanlış. artistlik yapıp deney sonuçlarını yadsımak, yanlış demek yerine einstein ortaokul formülüne yanlış dedi. peki yenisi nasıl olacaktı.

  ben ışık hızını 300000km/s görüyorsam, dışarıdaki de aynı görüyorsa hız kavramını irdelememiz gerektiği ortadadır. hız ne demektir. birim "zaman"da alınan yol. yol sabit kalacaktır. demek ki zaman benim için -yani uzay gemideki 250000km/s ile giden ben- daha yavaş geçmelidir.

  bundan sonraki formülasyon gayet güzel matematiksel olmakla birlikte çorap söküğü gibi gelmektedir. (bkz: lorentz dönüşümleri) (bkz: galilei dönüşümleri) bu uzay-zaman mutlaklığının da sonu demektir. (bkz: mutlak uzay) (bkz: mutlak zaman) (bkz: minkowski evreni)
 • hızlı yaşayan için zaman daha yavaş geçiyorsa hızlı yaşa geç öl daha bir önem kazanmaktadır. (bkz: ikizler paradoksu)

  diğer sonuçlar (bkz: değişken kütle) (bkz: dört boyutlu uzay zaman) (bkz: genel gorelilik teorisi)
 • on sene ugrasti bunun icin. teorisi yayimlandigida daha 25 yasinda idi sayin einstein. üstüne bir 10 sene kadar daha ugrasti ve gravitasyonu da bi taraflara sokusturdu ve basimiza (bkz: genel gorelilik teorisi)'ni musallat etti, nur icinde yatasica.
 • elektrodinamiğin ve mekaniğin ortak çatısını kurarak, geleneksel uzay zaman kavramlarında köktenci bir değişimi gerçekleştirmiştir.
 • uzay ve zaman bir bütün teşkil ederler bizim algımızdan farklı olarak. yani hareket herhangi bir öncelik sırası bulunmadan hem uzayda hem de zamanda yapılır ve madde ya da enerjinin durum değiştirebilmesi, ışık hızınca belirlenmiş peryotlarla tekrarlanan "güncelleme"lerle olabilir ancak.
 • ışık hızı da bu durumda hız için değil durum değiştirebilme için bir limit olur zira ışık hızı kavramı aslında adındaki hız öğesinin çağrıştırdığı birim zamandaki yerdeğiştirme anlamı ile çelişir biçimde hem konuma hem de zamana göndermeler taşır.

hesabın var mı? giriş yap