şükela:  tümü | bugün
  • artık özel günler deil güzel günler var..:)
  • unutulduğunda ba$agrısına sebep olan günler.
  • (bkz: malum gunler)
  • özel duygularımı hiç yansıtamadığım günler.
    anneler günü
    babalar günü
    öğretmenler günü
    hele de sevgililer günü...
    herkes aynı anda benzer şekillerde kutluyo, ne özel günü?

anne üzülmesin, herkesin yavrusu arıyo soruyo, al bi anne tişörtü, ara, öp, yala.

baba karşı olsa bile bekliyo kutlamanı, kutla, 2 yılda bir de olsa hediye al.

öğretmeni, sevsek de sevmesek de kutladık, önemli bir mesleği var.

sevgili, önem veriyosa sen de önem ver, önem vermiyosa sen de salla.
  • kapitalist düzenin patlayan afyonları..
  • yılbaşı, doğumgünü, babalar günü, ebenin günü... gibi devam edip giden bitmeyen, ardı arkası gelmeyen günlerdir.sanki gökten 5 elma düşmüş biri yılbaşı, diğeri doğumgünü, öteki sevgililer günü, öbürü babalar günü, en sonuncusu ise anneler günü olmuştur.bizde bu günleri kocaman gülümsemelerle birlikte kutlamakla, bu günlerde hediye almakla mükellef kılınmışızdır.nedir efendim bu gün çılgınlığı?avrupalılar, "hey hans işler kesat götümüzden özel gün uyduralım" dedikçe zavallı şahsım yıl boyunca 1 babalar günü, 1 anneler günü, en az 10 doğumgünü, 1 sevgililer günü ve yılbaşını(bu zor olmuyor) hatırlamak durumunda kalmıştır.haydi teknoloji gelişti e-maillara özel günleri haber veren bildiriler yollayan çok yardımcı siteler ya da cep telefonları ile bir şekilde hatırlanıyor(hatırlatılıyor).fakat, nedir özel günleri özel yapan?hiç bir şey...aslında vardır bir şey, bu cici günlerde tüccarların yüzlerindeki gülümsemeye bakarsanız anlarsınız günün ehemmiyetini.

eğer özel günleri önemsiyorsanız hediye almak problem olmayacaktır.fakat özel günlerin abes olduğunu düşünülüyorsa hediye almak koyar adama.zira hediye almaya mecbur bırakılmışsınızdır.o hediyeyi özgür iradenizle almamışsınızdır.hediye alınmalıdır, çünkü alınmazsa karşı taraf boktan yere üzülecektir.en kötüsü ise bu günlerin sevgi ile vefa ile iç içe geçmiş olmasıdır.şöyle örnekleyelim; diyelim anneler günü'nün ne zaman olduğunu bildiğiniz halde bu günü önemseyen annenize hediye almadınız.anne düşünecektir; "beni hatırlamadı", "beni sevmiyor" vs oysa siz yalnızca hediye almamışsınızdır.fakat işte düpedüz kötü evlat, düşücesiz, hayvan adam konumuna düştünüz.her ne kadar bunlar yüzünüze vurulmasa da, karşınızdakinin hareketlerinden anlaşılır ve kahrolursunuz, küfür üstüne küfür edersiniz...

öyle bir hale gelmiştir ki özel gün çılgınlığı bu günleri önemsemediğinizi söylediğinizde, hediyeleri kabul etmediğinizde dahi ayıplanırsınız, size canavar gözüyle bakılır.o gün özeldir, kutsaldır o gün.hem siz kim oluyorsunuz da o günü iplemiyorsunuz?st.valentine, claudius'un yasağına rağmen boşu boşuna mı evlendirdi romalı çiftleri?boşuna değilse de bana mı evlendirdi, beni mi evlendirdi be kardeşim?

(bkz: kızıyorum muntazaman)
  • kadınlar için tanımlananı ise hiç de özel olmayan günlerdir... her ay belirli günlerde, aynı şekilde yaşanan birşey zaten ne kadar özel olabilir ki?
    "kadınlara özgü" birşey, birden "kadınların özel"'i olmuşsa; bu da reklamcılar sayesindedir sanırım.
  • tüketim yapmamız için özelleştirilmiş günlerdir.
  • kastedilen şey, her yılın belli günü veya günleri tekrarlanan ritüellerse saçmalığın alasıdır. doğduktan sonra dünya, güneşin etrafında bir tam tur atıyorsa, bunun neresi özel? evet, doğal bir özellik yok tabiki. uydurma şeyler. bazıları eğlenmek için bahane olarak kullanıyor da sormak istiyorum, eğlenmek için bahaneye mi ihtiyaç var? bu tür uydurma günler, samimiyetsizdir, beş para etmez, at çöpe gitsin. bazılarının da tahmin edeceği gibi doğum günüm hatırlanmadığı için bu karalama entrysini giriyorum.

özel gün dediğimiz şey güzel bir anının yaşandığı günse, hatırlandığında duygular depreşiyorsa, işte odur gerçek özel gün her yıl tekrarlanan ritüel günleri değil.