şükela:  tümü | bugün
  • doğum gününüz mesela, eşiniz bunu unuttu,
    evlilik yıl dönümünüz mesela, eşiniz bunu unuttu,
    şeker bayramı mesela, eşiniz sizinle bayramlaşmayı unuttu,
    yılbaşı mesela, eşiniz sizin yeni yılınızı kutlamadı (ben yeni yıla karşıyım diyerek, göbeğini kaşımaya devam etti),

hanımlar, yargıtay 2. hukuk dairesi'nin 04/10/2016 tarihli, 2015/20218 esas ve 2016/13513 karar sayılı ilamı ayağınıza geldi. yargıtay 2. hukuk dairesi'nin görüşüne göre, eğer eşiniz özel günleri unutur ve sosyal ortamlarda (düğün, cenaze, nişan, sinema, tiyatro vb.) yanınızda bulunmaktan imtina ediyorsa, "taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir." denilerek, 4721 s. türk medeni kanunun 166. maddesi gereği evlilik birliğiniz haklı sebeple sona erecektir.

artık erkek ben oraya gitmek istemiyorum dediğinde, bu kararı masaya koymanız yeterli olacaktır. seve seve gelmezlerse, manevi tazminat ödeyerek giderler.

söz konusu kararın haberleştirildiği kaynak,
    https://tr.sputniknews.com/…gitay-ozel-gun-bosanma/

kararı arayıp bulamadım diyenler içinde kararı kopyala yapıştır yapıyorum.

2. hukuk dairesi 2015/20218 e. , 2016/13513 k.
    "içtihat metni"
    mahkemesi :aile mahkemesi
    davacı-davalı : ...
    davalı-davacı : ...
    dava türü : karşılıklı boşanma-ziynet alacağı

taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davalı-karşı davacı kadın tarafından, reddedilen boşanma ve ziynet alacağı davaları ile erkeğin kabul edilen boşanma davası yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
    1-dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre, davalı-karşı davacı kadının ziynet alacağı davasının reddine yönelik temyiz itirazları yersizdir.
    2-davalı-karşı davacı kadının diğer temyiz itirazlarının incelenmesine gelince;
    mahkemece, evlilik birliğinin sarsılmasına yol açan olaylarda, davalı-karşı davacı kadının tamamen kusurlu olduğu kabul edilerek, kadının davasının reddine, erkeğin davasının kabulü ile boşanmalarına karar verilmiş ise de; davalı-karşı davacı kadının mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davacı-karşı davalı erkeğin de eşine karşı ilgisiz olduğu, eşini sürekli özel günlerde ve sosyal ortamlarda yalnız bıraktığı ve boşanmaya sebebiyet veren olaylarda, kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. gerçekleşen olaylar karşısında, davalı-karşı davacı kadın da dava açmakta haklı olup, türk medeni kanununun 166.maddesi koşulları kadının davası yönünden gerçekleşmiştir. o halde, davalı-karşı davacı kadının boşanma davasının da kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde reddi doğru görülmemiştir.
    sonuç: temyiz edilen hükmün yukarıda (2.) bentte gösterilen sebeple bozulmasına, bozma sebebine göre yeniden karar verilmesi gerekli hale gelen davacı-karşı davalı erkeğin boşanma davası ve fer'ilerine yönelik temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, davalı-karşı davacı kadının ziynet alacağı davasına yönelik temyiz itirazlarının ise yukarıda (1.) bentte gösterilen sebeple onanmasına, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 04.10.2016 (salı)

not: kadın değilim, feminist hiç değilim.

saygılarımla.
  • kendi doğum gününü bile unutmayı başaranları zora sokacak kanundur.
    ne özel günmüş arkadaş? tasarlayan ve kanun ilan edenler kesin kadın.
  • artık beklentisiz yaşıyorum.
    sevgilim adımı unutmasın yeter. unutan ayıyı da gördüm çünkü.

dram budur arkadaşlar.
  • lermontov'un peçorin'idir.
    kadınların favorisidir. zira kadınlar neyi sevmediklerini iddia ediyorsa, o sevmedikleri şeye sahip erkeklere tav olurlar. diğerleri ile de dert paylaşırlar. özel günleri unutan erkek maşuk, unutmayan ise en iyi ihtimalle arkadaş olur.
    çünkü seveni sevmeye gerek yoktur o zaten sevmektedir. sevmeyeni veya sevmediği düşünüleni sevdirmek içindir yapılan herşey.
    akıllı erkek, özel günleri unutmasa da unutmuş gibi yapmalıdır. böylece değeri artar. mesela romantizmi erkekler başlatıp yürütmesine rağmen kadınlarla adı anılır olmuştur. zira romantik erkekler yalnızlıktan geberip giderken, kereste türü erkekler romantik olurlar umuduyla her tür ideal muameleyi görürler. eşek hoşaftan ne kadar anlarsa kadınlar da romantizmden o kadar anlar. anca mum ışığında yemek ve mehtap. evet özel günleri unutan erkekler, bizim idealimizdir.
  • artık kanun namına hatırlayacaksın uleyyyn dememi sağlayacak kanun `:)`

sevdiceğin tasarlayan ve kanun ilan edenlere isyan etmesine neden olmuştur. (bkz: kendi doğum gününü unutan insan)
  • bir kadın olarak, benim icin dünyanın en mantıklı erkeklerindendir.

kanunun bu konuda yaptirim uygulaması da bunun bir göstergesi. bugun haberlerde gördüm, bir okul servisinden (minivan tarzı) 48 tane cocuk çıktı. şoföre 199 tl ceza verildiğini söyledi. gördüğünüz gibi kanunlar böylesine laylaylom. o yüzden o kısmı takmıyorum.

bence en mantıklı olma konusuna gelirsek; dogum gunu, sevgililer gunu, ebesinin gül'ü gunu falan. hepsi mutsuz hayatlarınıza anlam katmak icin bize yaftalanmis günler bence.

doğduğun gunu sen niye kutluyorsun ablacim? sorarım, sana n'oluyo? acısını çeken annen kutlasa anlicam, varsa kapıda ecel teri döken baban, o kutlasın yine olumlu. ters geldin diye yusuf yusuf atan eben olsa? e hadi ona da tamam. peki ya sana n'oluyo küçümen?

sevgililer gününü gommeye gerek bile duymuyorum. hep o sosyal mecrada paylaşma tutkusu, biliyorum. çaktırmam rahat ol sen pelinsu.

yıldönümü; evet bunu ilk kim buldu bilmiyorum lakin, "eşreflen bugun ilk fotomuzu çektiğimizin seneyi devriyesi" diyen hemcins taniyorum ben. niye? neden? ne acılar cektiniz siz yavrularım? esref dün yedigi yemeği hatırlamıyor, esref en son ne zaman banyo yaptigini hesaplamak icin on dakika düşünüyor. esref zavalli, esref şaşkın.

aranizda "biz ozel gün kutluyok, iliskimiz 40 senedir sağlıklı devam ediyo hehe her gece kokojambo, sırrı bu" diyip nirvana'ya ulaşansınız varsa açıklasın. ya da hepiniz susun. pelinsu ilk sen sus.
  • bana karşı, bu yargıtay kararını kullanmamasını umduğum erkek.
  • umursamıyorsunuz beyler biz salağız sizi seçtiğimiz için kusura bakmayın
  • "günü özel kılmayan erkekten uzak durmak iyi bir fikir iken
    sen tutmuş özel günleri unutan erkek demişsin, bak gönül koyarım ekşi!
    çıtayı bu denli düşürme yaşarken"
  • özel gün kavramı olmayan bir merinos koyunu olarak her sene özel günlerin çoğunu unuturum. hangi ay olduğu bir şekilde aklıma geliyor ama günleri veri tabanımda tutamıyorum. hatırlayınca da winter çoktan gelmiş, windows çoktan çökmüş oluyor.

eşimin doğumgününü unuttum geçen ay. çok net unuttum ama. üzerinden 3 gün geçtikten sonra hatırladım. 3 gün geçmiş eşim hiçbir şey demedi, yani bu sessizlik daha da korkutucu abi. hani iki küfür edip bir tokat atsa rahatlayacağım ama konuyu dahi açmıyor. evlilikteki en tehlikeli trip atma şeklidir bu sessizlik dostlar. nereye bağlanacak bilemezsin. geceleri falan kıçımı dönüp uyuyamıyorum, pıçaaa saplayıverecek diye. evde arkama bakmadan yürüyemez oldum. çay verse içinde zehir vardır diye düşünmekten tadını alamaz oldum. her akşam kayınvalideleri çağırıyorum yemeğe baş başa kalmayalım diye. baktım yaşanacak gibi değil, bir sabah mesaj attım eşime;

"ben senin doğumgününü unuttum sen bana hiçbir şey demedin. demek bu kadar değersizim senin için. doğumgününü unuttum diye bir trip bile atmadın. aşkolsun sana."

özür diledi barıştık. çok korkmuştum gencecik kadın atiye'ye dönüşecek diye.