şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çantanızın ve özel eşyanızın içini açıp bakma yetkisi olmayan güvenliktir.

  (bkz: 25504 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun)
  (bkz:25606 özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik)
  (bkz: 25117 sayılı adli ve önleme aramaları yönetmeliği)
 • 5188 numaralı kanunla yetkileri genişletilmiştir.özel güvenlik çalışanların yakındığı tek konu taşeron firmalarla çalışmalarıdır.vardıya amirinin güvenlik müdürünün iki çift lafıyla işlerini kaybetme korkusuyla çalışırlar.
  bir kaç banka haricinde çalışılması dışında geleceği olmayan bir meslek olarak gözüksede son zamanların en revaçta mesleğidir.
 • dünyanın en işgüzar adamlarını bünyesinde toplayan meslek türü.
  kimi hakkımda soruşturma açmaya kalkar
  kimi çalıştığım okula beni almamaya çalışır
  kimi kimlik sorar...

  böyle uzar gider bu.

  ya arkadaşım ''fbi türkiye'de'' modundan uzak durun allah aşkına.

  bak öyle olursanız bir gün siz de polis olabilirsiniz.
 • elinde bulunan, silah kullanma yetkisi sayesinde yasal mafya olarak suistimal ediliyor. yani hukuku arkasına almak isteyen bir mafya özel güvenlik şirketi açıyor.

  http://www.turkhukuksitesi.com/…owthread.php?t=9119
  http://www.cankiri.pol.tr/…ripolis/silahyetkisi.htm
  http://www.alomaliye.com/…izm_kanun_yonetmeligi.htm

  istanbul'un en büyük eğlence mekanlarının birindeki güvenlik görevlisini vuranlar özür için geliyor ve "abi başkasıyla karıştırdık, kusura bakma" diyor. eskiden mafya derdik, artık legal mafya diyoruz.
 • bulunduğu binanın neresinde ne var, onu bile bilmeyen insanlardan oluşan iş kolu.

  projeyi başlattıktan sonra, (bkz: kan bilgi bankası projesi) telefonuma gelen kan aranıyor mesajından sonra, apar topar iki arkadaşımla beraber esogü onkoloji merkezinden girerek kan bankasına gitmek istedik. iibf'den en kısa yol oydu çünkü. girişteki güvenliğe kan bankasına nasıl gidebileceğimi sorduğumda, ilk önce bir dakika kadar düşünüp telefon edeceği yeri hatırladı. ardından bukalemunun hareketleri ne denli yavaşsa, bunun da konuşması o denli yavaştı. telefonu kapatana kadar bir o kadar süre daha gitti. en sonunda öğrendik yerini de bulabildik bankayı. kan verilecek hasta da bu arada ameliyatta ve kana acil ihtiyacı var...

  şuraya getirmek istiyorum konuyu: bu adam "güvenlik" görevlisi olarak para kazanıyor burada. binanın herhangi bir yerinde bir olay yaşansa ve güvenliğe ihtiyaç duyulsa, gideceği yeri bulana kadar kan gövdeyi götürür eminim.

  aslında tek suç onlarda değil. onlara orada iş veren kurum, zahmet edip de yarım gün sürecek eğitimle binayı, işleyişi ve sistemi öğretmiyor. bu da, güvenlik sisteminin ne kadar içinin boşaltıldığını gösteriyor.

  son olarak, gittiğiniz yerde güvenlik var diye, sakın ola ki güvende olduğunuzu düşünmeyin. bu düşünce, iç rahatlığı değil; aksine en büyük gaflet olacaktır tehlikeli bir durumda.
 • bu ayılardan bazıları kendilerini polis zannediyorlar... böylesini görürseniz rahat rahat sikebilirsiniz.
 • özel güvenlik tabirinden anlaşılabilecek bir husus da, kamusal olandan ziyade "özel" olanın korunmasıdır. bu bağlamda kamu üniversitelerine ve devlet kurumlarına "güvenlik ve selamet götürmek" amacıyla görevlendirilen özel güvenlikler, neo-liberal politikaların kapı önlerindeki açık birer yansıması olarak görülebilir.
 • üniversitelerde silahlı bir şekilde görev yapması şirketin, üniversite rektörlüğünün ve güvenlik görevlisinin açıkça suç işlemesi anlamına gelen "birim"dir.

  (bkz: 5188 sayılı özel güvenlik kanunu)

  "madde 8 - hangi koruma ve güvenlik hizmeti için ne miktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği komisyon tarafından belirlenir.

  ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez. özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde silahlı olarak görev yapamazlar."
 • türkiye'de 215.000 kişiye ekmek olmuş sektör.

  biraz daha sıksalar 250.000 polislik polis teşkilatına kafa tutabilirler.

  yuh amk!

  kaba bir hesapla türkiye'nin güvenliği yaklaşık 1 milyon adamla sağlanıyor.

  600.000 asker, 250-300.000 polis, 215.000 özel güvenlik topla ne etti;

  yaklaşık 1.100.000 insan.

  oha amk.