şükela:  tümü | bugün
  • başlığa sığmadığı için kısaltmak zorunda kaldım. tam hali "12 ocak 2018 özel harekat daire başkanlığının bakanlar kurulu kararıyla kaldırılması" olacaktı.

ajanslara yeni yeni düşmeye başlamış.

anadolu ajansı'nın haberine göre, resmi gazete yayınlanan bakanlar kurulu kararıyla emniyet genel müdürlüğü bünyesinde bulunan özel harekat daire başkanlığının kaldırılmasına karar verildi.

söz konusu karar, içişleri bakanlığı'nın 2 kasım 2017 tarihli yazısı üzerine, 3046 sayılı kanunun 16'ncı maddesinin (b) bendine göre 20 kasım 2017 tarihinde bakanlar kurulu tarafından alındı.

kaynak

edit: haber editörü gibi başlık açmışsın diyenlere; olayı resmi gazetede gördüm, bundan fazlası yazmıyordu. haber sitelerine baktım yine bu kadar bilgiye yer verilmiş. ben ne yapayım amk? haber değeri taşıdığı için açtım.
  • milliyet gazetesi köşe yazarı tolga şardan, 26.08.2017 tarihli "özel harekat'a yeni model başlıklı yazısında bu konu hakkında şöyle yazmıştı.

"(...) yeni khk’da terörle mücadele çalışmaları kapsamında emniyet genel müdürlüğü bünyesindeki özel harekat dairesi başkanlığı’nda da 'yeni süreç' değişiklikleri yapıldı.

khk’yla özel harekat dairesi başkanlığı’nın yapısında önemli düzenleme yapıldı.

khk öncesinde emniyet genel müdürlüğü merkez teşkilatında “daire başkanlığı” olarak görünen birim, khk sonrasında pozisyon yükseltilerek “başkanlık” haline dönüştürüldü.

yeni unvan “özel harekat başkanı” oldu.
    özel harekat başkanı, mesleki kıdem itibarıyla emniyet genel müdür yardımcısı’na eşitlendi. eskiden olduğu gibi yine “doğrudan” emniyet genel müdürü’ne bağlı ve sorumlu olacak.

son khk ile emniyet özel harekat yapılanmasında “terörle mücadele konseptine” uygun iç düzenleme yapıldı.
    özel harekat başkanı “dört yıldızlı” emniyet müdürü olacak. bölge başkanları “üç yıldızlı” emniyet müdürlerinden görevlendirilecek.

yeni bölgeler

ülke genelinde ankara gölbaşı’ndaki merkez birimin dışında, merkeze bağlı olarak faaliyet yürütecek sekiz bölge müdürlüğü kurulacak.

içişleri bakanı süleyman soylu’nun talimatıyla yapılan yeni düzenlemede, teşkilata polis memuru yetiştirmede kullanılan bir polis eğitim merkezi, tamamen özel harekat eğitim merkezine dönüştürülecek.
    bu okul, sadece özel harekatçı polis yetiştirilmesinde kullanılacak.

hükümetin, pkk’nın hendek ve barikat eylemleri sonrasında değiştirdiği terörle mücadele politikasında yeniden görev başı yaparak kırsala çıkmaya başlayan özel harekat’ta halen 14 bin polis görev yapıyor. 10 bin adayın eğitimleri devam ediyor.

tamamlanan eğitimleri sonrasında 24 bin kişilik “çok özel yetiştirilmiş” polisler terörle mücadelede görev alacak.
    17-25 aralık’ta başlayan fetö tasfiyeleri ve önceki süreçte terörle mücadele çalışmaları nedeniyle kadrosu azalan özel harekata ilk kez polis olan gençler alındı. son eğitimlerle yeterli sayıya ulaşılıyor.

bundan sonra özel harekata yapılacak personel alımları eskiden olduğu gibi teşkilat içinden “gönüllülük esasına” göre yapılacak.
    özel harekatçıların teşkilatla gönül bağı sürecek.

operasyon ekibi

şu anda şark görevini yapan özel harekatçı polisler, batıya dönüşlerinde bölge başkanlıklarına tayin edilecekler.
    bölge başkanlığı kadrosundaki özel harekatçılar sadece kendi işlerini yapacaklar.
    gerektiğinde operasyon için, kimi zaman da devlet büyüklerini korumak amacıyla başka kentlere göreve gidebilecekler.
    ihtiyaç halinde daha canlı ve aktif operasyoncu polisler hazır olacak.

fetö’nün 15 temmuz darbe girişiminde bomba yağdırdığı özel harekat, 44 şehit verdi.
    yapılan tüm çalışmalara karşı fetö’nün yeni bir “hareket” içinde olabileceği öngörülüyor. bu nedenle polisin hazır olması için özel harekatın hazır olması gerektiği kanaati hakim."
    diye yazmıştı.
    kaynak:
    http://m.milliyet.com.tr/…kat-a-yeni-model-2508897/

okuyucuya önemli not:
    bu konu hakkında daha güncel ve daha bilgi verici bir yazıyı müsait bir zamanda bizzat kaleme alarak kendi yorum ve değerlendirmelerimiz eşliğinde ekleyeceğim.
    şuan için bu derece hassas bir konuda detay vermenin tek yararı, "oturduğu koltuktan ekşi sözlük yazarlarının entrylerini copy-paste yapmayı çok seven bazı gazetecilere olacağı için"
    bu konu hakkında daha kapsamlı bir yazı yazma hakkımızı ilerde kullanacağımı belirtir, saygılarımızla arz ederim.

yeni modelin tüm ulusumuza "sınırlarımız içinde ve sınırlarımız dışında" faydalı, hayırlı ve uğurlu olması dileklerimizle birlikte:
    tüm "türkiye cumhuriyeti özel harekat kuvvetleri başkanlığı" mensuplarımıza saygı ve sevgilerimizi sunarız.

devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ilkesi ile tüm ulusumuza huzurlu ve mutlu günler.
  • haydi geçmişolsun. bunların seçimle, sandıkla falan gideceklerine ihtimal vermiyordum zaten de artık kökten çözdüler işi. ihtimal değil de, hadi diyelimki bunlar sandığa müdahale etmediler ve seçimi kaybettiler, devlete el koyuyoruz kardeşim gitmiyoruz bir yere dediklerinde kim ne diyebilecek? kanun yok, nizam yok, yaptırım yok ama bundan sonra bir de koşulsuz biat etmiş kolluk kuvvetleri var. değil sokağa çıkmak hakkını aramak için gıkını çıkartsan sikerler, kütüğün bile kalmaz.
  • yakında bu oluşacak yeni birim olan özel hareket başkanlığına tank, uçaksavar, helikopter, f 16 benzeri uçaklari vesaire gibi araçlar da tahsis edilirse kimse şaşırmasın. hükümet kendisine bağlı bir ordu oluşturuyor bana göre başka bir açıklaması yok.
  • kabinedeki bakanlardan birinin ergen oğlunun 'cs go daire başkanlığı' kurmak için yaptığı girişim..
  • halk özel harekat yeterli görüldüğü için olabilir.
  • daire başkanlığı seviyesinden "başkanlık" seviyesine yükseltilmesi hadisesi.

fakat şu sözlükte ne kadar salak adam varmış. gazeteci ortalığı yaygaraya vermek için öyle başlık atar da, sen okuduğunu anlayamaz mısın?

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/egm-birimler.aspx
  • sabah 5te khk ile polis özel harekat kapatıldı(!). öte yandan yerel mahkeme anayasa mahkemesi’nin kararını hiçe sayarak altan ve alpay’ın tutukluluğunu devam ettiriyor. bu sırada soma katliamını aklayan raporun sahibi prof. dr. ali sarıışık ise harran üniversitesinde rektör yardımcısı olduktan sonra tüm ailesini işe alıyor.

bakın bu daha sabah gözümü açınca ilk 3 dakikada duyduğum haberler. sonra almanya bizi kıskanıyor. he tosunuma he...

görücem hepinizi, sabah kanımız canımız saddam diyip öğlen heykelini terlikle döven ıraklılar’dan daha şerefsizsiniz. üç kuruş için köpekleştiniz ama 1 kuruşa muhtaç olacaksınız ey çomar sürüsü.
  • önce bir okuyun, sonra yorum yapın be kardeşim. başlığı gören yardırmış. bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın.

başkanlık seviyesine yükseltildiği için, kaldırılmıştır.