şükela:  tümü | bugün
  • özel harekatçı bordo bereli'nin çantasını taşır, botlarını parlatır.
  • sat ve sas komandolarıyla birlikte okey atabilecek ikili. ayrıca iyi cs çevirirler
  • bordo bereliler mahallenin ağır abisi iken özel harekatçılar mahallede oyun parkında kumculuk oynayan,bilye,taso peşinde koşan ufak veletlerdir.
  • gerekli imkanlar sağlandığında ikisi birlikte doksanların sonunda terörün kökünü kazımıştır. politikacıların hataları sonucu hortlayan terörün faturasını askerî güçlere kesip "höy höy höy otuz yıldır asker terörü bitiremedi höy höy höy" diyerek "bakın terör sorununa karşı çok orijinal bir bakış açım var ama resmî ideolojinin köleleri beni anlamıyor :(" mesajı vermeye çalışmak artık bıkkınlık vermiştir.
  • ikisi de kolluk kuvvetidir. güvenliği sağlamakla görevlidir ve en iyiler arasından seçilerek eğitilirler. özel harekatçılar polis teşkilatlanması altında olduğundan kentsel alanda görevlidirler.(en azından ben öyle biliyorum) bordo bereliler ise asker olduğundan kırsal alanda görevlidirler. kırsal alanın şartlarının daha zorlu olması sebebiyle bordo bereliler daha farklı eğitimler alıyor olabilir ama bu durum özel harekatçıların daha güçsüz veya eğitimsiz olduklarını göstermez.

nihayetinde iki grup da aldıkları eğitimle normal hayatta "başarılı" veya bunun gibi üstünlük belirten sıfatlara sahip insanların üzerinde niteliklere sahip olurlar.

edit: bordo bereliler sadece kırsal alanda görevli değillermiş.

ikinci edit: özel harekatçılar da sadece şehirde görevli değilmiş. yani ikisi de her yerde görev yapıyor gibi görünüyor.
  • bordo bereliler eğitimli, kültürlü aynı zamanda da savaş sanatını inceliklerini bilen askerdir.
    özel harekatçı bordo berelinin ancak ayakkabısını bağlar.

gerçi bordo bereli bu iş için bile özel harekat polisiyle muhatap olmaz.

önemli edit: burada bahsedilen güruh emniyet özel harekatçılarıdır. mavi berelilere selam, yola devam
  • ikisinde de gönüllülük esastır korkut eken tarafından eğitilen eski özel harekatçılar (ilk kısmı amerikada iki yıl ranger eğitimi alanlardan bahsediyorum) şimdinin bordo berelilerine nal toplatacak yetenekte iken şimdiki özel harekaçılar için bunu söylemek doğru olmaz...bordo bereliler,sat ve sas komandoları mevcut özel harekatçılardan daha donanımlıdır
  • gereksiz versustur. özel harekat ismi ne kadar havalı dursa da bordo bereliler gerek eğitimleriyle gerek başarılı operasyon örnekleriyle bir kaç adım öndedir.

bir de şuan sallayarak konuşuyorum; bugüne kadar bir çok özel harekatçının şehit olduğunu duyduk ama, şehit bordo bereli haberi pek duymadık. artık ya az operasyon yapıyorlar ya da gerçekten başarılılar.

gelen mesajlar üzerine edit:
    1) sayıları az.
    2) asli operasyon birimi değiller.
    3) onlarla ilgili şehit haberleri medyaya pek yansıtılmıyormuş.
  • özel harekat dediğimiz birimler polis ve jandarma diye ikiye ayrılır. polisler hakkında hiç iyi şeyler söyleyemem kusura bakmasınlar. siyah gözlüğü takınca kendilerini bordo bereli sanıyorlar maalesef. jandarma özel harekata geleceksek onlar yalnızca rütbeli personelden oluşan (eskiden erlerden faydanılırdı -çok emin değilim-) ayrıca komando brövesi taşıyan adamlardır. polis ö.h ın eskiden çok iyilerdi, terörü onlar bitirdi efsanesi ise ayrı bir saçmalık. bu adamların iyi olma sebebi doğuda -şehir içi- organizasyonları bitirmesi ve yandaşları bastırmasıydı. daha medyatik olduğundan millet bunları oo navy seal gibi bunlar acayip gözüyle baktı yıllarca. yazar arkadaşın verdiği (bkz: #40472860) örnekteki gibi daha nicelerini işitti bu kulaklar.

özel kuvvetlere gelirsek bu adamlara vs verecekseniz amerikan navy ya da spetsnaz'a karşı verin. adamlar dalış,paraşüt,basit ve ileri medikal,mekanik(silah ve patlayıcı),yabancı dil,temel mühendislik ıvır zıvır herşeyi bilip üzerine kondisyon basıp üzerine 10da 9 atış kabiliyetine sahip olup ego yapmadan aramızda yaşıyorlar. filmlerde gördüğünüz yılan yiyen, kendini gömdükten sonra milletin boğazını kesen tiplemeler ancak özel harekat sınıfına girer. bordo bereli dediğin adam bunları yalnızca fiziksel eğitimiyle bile karşılıyor.

sonuç olarak komik bir vs. ama cevap vereceksek bordo bereli öper atar derim.

ek:polis arkadaşların askerlik dahi yapmadığını eklemek istedim.
    adettendir: (bkz: dadaşlar)
  • 6 yıl özel harekat ekibinde türlü görevleri üstlenmiş bir takımın parçası olarak oldukça gereksiz bulduğum karşılaştırma. hepimiz bu vatanın evlatları olarak bu ülkenin bekası için çaba sarf ediyoruz. çok değerli bordo bereli kardeşlerimi tanıdım, 4 dil bilen, yakın dövüş madalyaları olan, sıfırdan karmaşık programlar kodlayabilen...

ancak özel harekatçı başkadır :)) özel harekatçıyı sivilde arabaya binişinden, arabayı kullanışından bile tanırım. özel harekatçının ayrı bi karizması vardır, bastığı yeri titretir, yanındakine güven karşısındakine korku salar. kolay değildir öyle özel harekatçı çıkmak, afedersiniz g.t ister...