şükela:  tümü | bugün
 • gelisen turkiyede* devlet hastanelerinin yetmemesinden dolayi* yavas yavas acilan ilk baslarda gercek saglik hizmeti veren, ama son acilanlarinda hipokrat yemininin arasina para sikistirilmis saglik merkezleri.
 • genellikle sorunlarinizi pek dinlemeden bir muayeneyi 1 dakikada bitiren* fast-food saglik merkezleri
 • önceliklerinin para kazanmak mı yoksa hastayı iyileştirmek mi olduğunun bilinemiyeceği sağlık kurumu.
 • heleki özel sigortanız varsa, halsizlik diye gittiğiniz zaman bile bir sürü röntgen isterler, halbuki çektirilen 8 röntgenden sadece 2 si onlara lazımdır. para tuzağı olan sağlık kurumu.
  (bkz: acıbadem hastanesi)
 • türkiyede çeşmesinden sıcak su akan yer demek
 • turkiye'nin iki boklu degneginin boklu uclarindan biri.

  devlet hastanesine gittiginizde sira beklemek, sizden once elli bin hastaya bakmak zorunda kalmis bir hekimin bezgin bakislari altinda incelenmek gibi sorunlar cikiyor.

  ama ozel hastane olayi tam bir muamma. ozel saglik sigortasi olan hastalari somurmekte ustlerine yoktur. ayni konuda iki farkli ameliyat yapilabiliyor ve bunlardan biri denenmis, risksiz ve ucuz digeri ise henuz cok az denenmis, cok riskli ama pahali ise, dogal olarak ikincisini yapiyorlar. zaten guzel yurdumda ozel hastanelerde mesleki hata nedeni ile acilan davalarin sonuclarinin hep ozel hastane lehine ciktigi gozonune alinirsa, tam bir karabasan. bunu yaparken uyguladiklari tedavinin riskini anlatmak gibi bir guzellik yapani gormedim. acilen ameliyat yapmamiz lazim, diye apar topar masaya yatirdiklarinda "bu ameliyati olmazsam ne olur?" sorunuza uzun uzun cevap verip "olursam ne olur?"un cevabini bilhassa vermeyen, bu sekilde saglik sigortasi sirketlerini bir sekilde dolandiran ama sizi de sakat birakan, yeri geldiginde olduren kurumlar oldular son zamanlarda.
 • ilginç reklam stratejileriyle müşteri çekmeye çalışan hastanelerdir. hizmet etmek istedikleri müşteri sayısını artırmak için izledikleri yol kaba haliyle göz korkutmak.

  önce halk arasında pek bilinmeyen bir hastalık adını kullanarak kısaca bilgi verirler; "zamazingo hastalığı, damarlarınızı düğümleyerek, kanın burun kıllarınıza hücum etmesine neden olur" vatandaş burada korkuyor; "ulan ya bende varsa" diyor ve telaşa kapılıyor.

  hemen sonrasında hastanemizin müthiş reklamı giriyor devreye; "özel oklava hastanesi, sağlıklı dünyalara açılan pencereniz"

  çok yapmacık be.. çok belli ediyor kendini, öncelikli hedefim sağlık hizmeti sunmak değil, para kazanmak diyor. ne güzelmiş lan.
 • genellikle adres tarif ederken "yeni bi özel hastane açıldı tam karşısına ama adını unuttum" türünden cümlelerin nesnesini oluşturan oluşum. çoğunluğunda illa ki isminde med, hospital vs gibi ingilizce bilen sağlık camiası dışında kimseye bir şey ifade etmeyen, akılda kalmayan güya havalı laflar geçecek. bir değil, üç değil, beş değil... inanmıyorsanız bu türden bildiğiniz bir hastanenin yanında olan bir yeri sorun çevrenizden, kendiniz gözlemleyin.
  neyse olaya bir de iyi yönünden bakarsak, sayelerinde sonunda ben de iddialı bir genelleme yapabildim şu sözlük camiasında.
 • haftasonu muayene olmak için gittiğimde esnaf lokantasında yemek yer gibi "kasada ödeme yaptığım", ardından elime bildiğimiz bakkal yazarkasasından çıkan, beyaz, ufak bir alışveriş fişini tutuşturmuş, fişin altında "afiyet olsun" tarzında "geçmiş olsun" yazan, %18 kdv almış, kendimi ne kadar zorlasam da mantığını asla kabul edemediğim ticarethanelerdir.

  iki ekmek bir permatilk almaya çıkmamıştım ki... hastaydım ben yav, hasta.