şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devlet hastanesinde çalışırken hastaları azarlayan, soru sorulduğunda zorla ve çok kısa olarak cevaplayan, senli-benli hitap eden ve feci halde sigara kokan * aslan-kaplan doktorların özel hastaneye geçince bir anda kibarlaşmaları, detaylı açıklama yapmaları, ilgi göstermeleri ve kendilerine bakmaları durumudur.

  işin içine para, iş kaygısı ve eğitimli-kendine güvenli hasta girince süper egodan geri adım atılmasıdır.

  öyle olmayan az sayıdaki hekimleri tenzih ederim tabii ki...
 • (bkz: caps or didn't happen)

  büd: hain kunduzz olaya tanıklık etmiş. caps geldi
 • iş yükü azaldığı içindir. insan gibi hasta baktıkları için onlar da insanlaşmaktadır.
 • (bkz: animagus)
 • doktor bey elimi sikti ve hosgeldiniz dedi.
 • dönerse senindir dönmezse hiç senin olmamıştır.*

  evet niye zoruna gidiyor ki? esnaf lokantasında yüzüne bakmayan hatta neredeyse dövecek gibi davranan lüks restaurantta kediye dönen ayağının dibinden ayrılmayan garson için de başlık açacak misin kardeşim?

  başka mesleklerde gayet normal karşılanan olacak tabi denen şeyler doktorlardan niye farklı bekleniyor? sonuçta doktor için bu bir meslek para kazanıyor.

  ben söyleyim sebebini ortalamanın üstü kazanıyor genelde zoruna gidiyor bişi istiyorsun ya bana şöyle olsun böyle olsun öyle olsa bu bana ne gevrek gevrek gülümsüyor dert anlatıyoruz yavşak dersin çünkü derdin başka. asgari ücret alsaydı doktor hiç bakmazdın gülümsüyor mu benim böyle içimi eritecek yumuşak tonda konuşuyor mu adam da napsın bu paraya bu işi yapıyor der hatta yeri gelir savunurdun abi adam napsın diye.

  e sen de doktor olsaydın be kardeşim bu kadar içerlemene gerek yok. şefkat istiyorsan vakit ayrılsın benle ilgilensinler yaa yüzüme gülsünler diyorsan özele gideceksin parasini verip. bu sistemde bu ağır çalışma şartlarında günde düşen fazlaca bakılacak hasta sayısıyla ne bekliyorsun sen? bu sistemi kuranlara laf et onlar için bir başlık aç mesela açtığın başlığın bir faydası olsun en azından sonra doktordan beklentiye gir.
 • sadece doktorluk değil, devlet ve özel sektör ayrımının yapılabildiği her türlü kurum için söylenebilecek şeydir.
  yüz kızartıcı suçlar haricinde işten atılma ya da performans kaygısı olmayan birisi, eğer çok idealist değilse ilk örnekteki gibi davranır.
 • (bkz: arkadaş annesiyle tanışırken zeki müren olmak) tespitinden sonra en çok katıldığım tespitlerden biri.