şükela:  tümü | bugün
  • fahiş fiyatlarla devletin belirlediği sınırların çok üzerinde alınmakta olan ücretler.

öncelikle yaşanmış vak'a analizi - > (bkz: #68194963) buna şahit olduktan sonra durumu biraz daha detaylı araştırdım ve derledim.

iş bu başlıktaki bilgi ve verilerle düdüklenip düdüklenmediğinizi kontrol edebilir, haklarınızı savunabilir, hak hukuk iplemeyen hastanelere karşı nasıl mücadele edip, zararınızı tazmin edeceğinizi ve elde ettiğiniz başarıları gelip ekşi gibi platformlarda ilan ederek hangi hastanenin hastasını ayaklı cüzdan gibi gördüğünü afişe edebilirsiniz.

ilave ücret hesaplaması yapabileceğiniz sgk sayfası

özel hastanelerin ilave ücretleri ayrıntılı faturalarla veya ayrıntılı hizmet dökümüyle belgelendirme zorunluluğu - sgk sitesindeki ilgili sayfa ( ilave ücretin belgelendirilmesi linki tıklanacak )

kısaca devletimiz şöyle diyor, 100 tl'yi geçen ücretlerde ayrıntılı fatura zorunludur!

aynı sayfada soldaki menüden gerekli diğer bilgilere ulaşabilirsiniz, hepsini burada yazmaya gerek yok.

çocuğunuzu göğüs hastalıklarından dolayı özel hastaneye götürdünüz ve yatılı tedaviyle antibiyotik serum ve sodyum yüklemesi yaptılar diyelim, ödemeniz gereken ilave ücret 17tl - ( muayene dahil ) ben demiyorum sgk diyor

branşın altında dikkatlicce bakın - bu branştan ilave ücret alınamaz diyor. merak etmeyin katmerli şekilde alıyorlar.

bir de sayfanın en altına bakın. fazla ilave ücret alındığını düşünüyorsanız buyrun gelin şikayet edin diyorlar.

şikayet için il sağlık müdürlüklerine ve ilçenizde bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. il sağlık müdürlüğü hastane yönetimiyle de irtibata geçebilir veya müfettiş görevlendirebilir, il sağlık müdürlüğüne başvurmak daha caydırıcı. tüketici hakem heyeti paranızı geri alabilmeniz için faturanızı ve sgk verilerini karşılaştırıp haklıysanız gerekli raporu hazırlayacak kurum.

şikayet sonucu geri ödeme alan insan sayısı çok fazla. sanırım memurlar nette okuduğum bir başıkta elemanın birisi ödediği 580 tl'nin 560 tl'sini ( rakamlar farklı olabilir ) geri aldığını ifade ediyordu.

şi-ka-yet e-din. hakkınızı arayın da düdüklenmekten kurtulalım artık. uyanın ey millet !! ayak üstü kazıklanıyoruz.

ilgili haberler için google'a danışmayı da ihmal etmeyin.